В кінці 2019-го і протягом 2020 років Нацбанк планує прийняти нові вимоги до банків щодо розкриття інформації і роботи з клієнтами. Про це повідомила голова управління захисту прав споживачів НБУ Ольга Лобайчук, пише Ліга.
НБУ введе нові вимоги до банків щодо розкриття інформації
Причина перегляду
До НБУ щомісяця приходить до тисячі скарг споживачів на банки.
«Є дуже багато неприємних речей. Наприклад, через десять років, після того як споживач вже закрив свою кредитну картку, виявляється, що у нього 300 000 грн боргу. Це одна з речей, які ми бачимо системно практично у всіх банках, які займаються роздрібним сегментом», — сказала вона.
Чого торкнуться нові вимоги
Перші вимоги регулятор планує представити в кінці цього або наступного тижня.
«Вимоги будуть стосуватися розміщення інформації (банками про кредити – Ред.) на сайтах та в рекламі. Ми вводимо поняття істотних характеристик за кредитним договором та за депозитним договором», — зазначила представник НБУ.
Другим вимогою НБУ має намір обмежити поняття реклама" і дати рекомендації по роботі з клієнтами. «Ми бачимо, що банки дуже погано працюють зі своїми клієнтами. І відповідно ці рекомендації націлені на те, щоб банки привели свої процеси в клієнт-орієнтований вигляд», — додав Лобайчук.
До кінця року, НБУ має намір ввести нові вимоги до договорів, у тому числі, і до норм у договорах, які «будуть стосуватися цивільно-правового кодексу».
«Це подача ключової інформації в договорах — на першій сторінці жирним шрифтом повна процентна ставка, сума, строк, ключові ризики і так далі. Далі – розрахунок ефективної ставки. Вся вартість, яка буде пов'язана з цим кредитом, має бути вкладена в процентну ставку», — уточнили в Нацбанку.
Читайте також: Як будуть захищати споживачів фінпослуг
За її словами, нові вимоги набудуть чинності поступово: для реклами перехідний період триватиме півроку, а для інформації на сайтах – три місяці.
Крім того, в 2020-му НБУ планує представити банкам рекомендації по роботі з персональними даними клієнтів, а також ввести нові «вимоги до розкриття інформації через дистанційні електронні канали продажів.
Плани на другий квартал 2020 року
»У другому кварталі 2020-го ми плануємо почати працювати з мікро-кредитуванням, тобто там, де сума –мінімальна зарплата і термін – не більше місяця. Ми визначимо, які особливості щодо розкриття інформації ефективної ставки по цьому напрямку повинні бути встановлені", — розповіла Лобайчук.
Читайте також: Карти, гроші, телефон: шахраї крадуть гроші з банківських рахунків
«Тут більшість вимог повинні транслюватися до небанківських установ. Далі ми ретранслюємо вимоги до банків. Вони будуть обов'язковими, і введемо статформу, щоб зрозуміти, скільки у банків активний клієнтів по напрямках», — додала вона.
Раніше повідомлялося
-
У вересні Верховна Рада прийняла законопроект №1085-1 про захист прав споживачів фінансових послуг.
Читайте також: Що змінить закон про захист прав споживачів фінпослуг
-
16 жовтня його підписав президент Володимир Зеленський. Документ дозволив НБУ та іншим фінансовим регуляторам штрафувати банки за порушення прав споживачів.
Коментарі - 16
Треба розуміти, що чим вище ставка по депозиту, яку пропонує банк, тим він ризикованіший..