11 листопада 2019, 13:33 Читать на русском

Коли Україна отримає гроші МВФ

Уряду Олексія Гончарука, схоже, доведеться відкласти на 2020 рік вирішення одного з найважливіших завдань перших місяців своєї роботи. Переговори про нову програму фінансування МВФ застопорилися.

Правительству Алексея Гончарука, похоже, придется отложить на 2020 год ршение одной из важнейших задач первых месяцев своей работы – переговоры о новой программе финансирования МВФ застопорились.

Отримати гроші Фонду вже цього року, як того хотіли Кабмін і НБУ, буде досить складно. Що це означає на практиці, крім політичної шкоди репутації уряду? Чи терміново Україні потрібна підтримка Фонду і коли ситуація стане критичною?

«Мінфін» розбирався у фінансових головоломках, які доведеться вирішувати новій владі.

Важкі часи: чому МВФ, як і раніше, важливий

Тема МВФ не просто так вважається одним із найскладніших викликів для Кабміну Гончарука. Україна успішно пережила 2019-й – перший рік пікових виплат за зовнішнім боргом. Але це тільки початок: попереду ще два важких випробування – 2020 та 2021-й. Якщо цього року уряду і НБУ потрібно було виплатити кредиторам близько $6 млрд (до листопада майже впоралися із завданням), то наступного навантаження істотно зросте – до $9 млрд.

Виплати 2019-го пройшли без особливих проблем, навіть незважаючи на те, що останній транш МВФ країна отримала в грудні 2018. У 2020-му буде складніше, це визнають і в уряді. «Нас чекають непрості часи. Чому? Тому що багато років хтось брав на країну всі ці зобов'язання. Ми будемо їх погашати», – заявив на одному з брифінгів прем'єр Олексій Гончарук.

$9 млрд – для України дуже великі гроші. Головна складність в тому, що борги потрібно віддавати у валюті, в той час як всі доходи український бюджет заробляє в гривні.

У влади є декілька джерел, де можна взяти валюту:

  • Золотовалютні резерви НБУ. Зараз вони знаходяться на непоганому рівні – $21,4 млрд ($22,9 млрд — прогноз Нацбанку на кінець року). Але тут є два нюанси: по-перше, Нацбанку доведеться в будь-якому випадку погасити частину боргів перед МВФ саме з резервів, по-друге, їх рівень вкрай небажано опускати нижче $18-19 млрд (так зване правило покриття трьох місяців майбутнього імпорту). Висновок — скористатися валютою із ЗВР можна, але в обмежених обсягах.

  • Позичити гроші у інвесторів. Мова про валютні ОВДП і єврооблігації. Перші – це борг, який Мінфін залучає на внутрішньому ринку, другі – на зовнішньому. В Україні позичати долари дешевше, але обсяги грошей тут дуже обмежені. За кордоном більше можливостей, але і коштує це дорожче – зараз в районі 6-7%. У випадку затримок з МВФ, вартість ринкових запозичень точно зросте.

  • Позичити в офіційних кредиторів. Переваги кредитів міжнародних організацій – низькі відсотки (близько 3%), великі обсяги і регулярне фінансування. Програма МВФ відкриває країні шлях до отримання допомоги від інших організацій – Світового банку, Європейської комісії тощо, На відміну від коштів Фонду, ці кредити можна зараховувати безпосередньо до держбюджету, тоді як кредити МВФ, як правило, йдуть в золотовалютні резерви. «Мінус» цього варіанту – просто так грошей МВФ не дає, тільки в обмін на реформи. Як показує практика, це умова для більшості українських урядів стає нездійсненною.

Разом: Україні буде складно без втрат пережити 2020 рік, якщо уряд вирішить відмовитися від співпраці з МВФ. В першу чергу, це буде загрожувати девальвацією гривні і зростанням показника інфляції. Згідно з повідомленнями ЗМІ, зараз Україна домовляється з Фондом про 3-річну програму на $5 млрд. Тільки цих грошей уряду вистачить, але домовленість з кредитором Україні полегшить доступ до інших позик.

Цього року грошей не буде?

Україна фактично провалила короткострокову (14 місяців) програму stand-by на $3,9 млрд, яку МВФ виділив країні на час подвійних виборів 2019 року. З моменту підписання програми в грудні 2018-го, уряд отримав тільки один «стартовий» транш – на $1,4 млрд. Планувалося ще два етапи допомоги, але обидва візити місії МВФ до Києва в травні та вересні, які повинні були затвердити подальшу співпрацю України з Фондом, закінчилися безрезультатно.

Вереснева місія виїжджала з Києва вже з новою концепцією подальших переговорів: stand-by продовжувати не будуть, але тепер Україні доведеться виконати ряд умов для більш тривалої програми розширеного фінансування EFF.

Остаточні параметри співпраці має затвердити ще одна місія Фонду: її візит в уряді анонсували на початок листопада, але фахівці МВФ не поспішають їхати до Києва – причини затримки на офіційному рівні поки що ніхто так і не прокоментував.

Це проблема, як мінімум, через бюрократію: як відзначає фінансовий аналітик ICU Михайло Демків, Рада директорів Фонду може не встигнути прийняти рішення щодо України до різдвяних свят, коли керівництво МВФ традиційно перериває роботу.

Схоже, це розуміють і в команді Гончарука: після відстрочки візиту місії в Україну, члени уряду стали більш обережно висловлюватися щодо перспектив подальшого співробітництва. «Наш базовий сценарій: у 2020 році Україна буде в програмі МВФ», – заявила на презентації бюджету-2020 міністр фінансів Оксана Маркарова.

Як нам терміново потрібні гроші

Поки що тривалу невизначеність у відносинах України з Фондом не можна назвати серйозним приводом для хвилювання. Уряду не настільки принципово, коли отримати транш – в кінці 2019 або на початку 2020 року. Важливіше – сам факт співпраці, який буде означати правильний напрямок реформ у країні, — вважає Михайло Демків.

«Чинна програма МВФ – це, напевно, найкращий індикатор правильності економічного курсу влади. Але є щось важливіше траншу: наприклад, узгодження з технічною місією Фонду зобов'язань, які бере на себе український уряд», – говорить він.

Гроші Україні дійсно потрібні не «на завтра». За словами головного економіста Альфа-Банку Україна Олексія Блінова, поки що уряд не відчуває гострої потреби у рефінансуванні зовнішніх боргів: власних коштів в іноземній валюті на рахунках Мінфіну достатньо. Ще один «фактор спокою»: відомство Оксани Маркарової відновило аукціони з розміщення валютних ОВДП. Це додаткове, хоча і не безмежне джерело валюти на випадок необхідності.

Інвестиції в ОВДП: до 14,5% річних + бонус від «Мінфіну»

Але вже наступного року положення Мінфіну стане більш складним. У січні-лютому 2020 року основна маса платежів за валютними боргами припадає на доларові ОВДП, які можна рефінансувати, оскільки зазвичай головні покупці цих паперів – держбанки. А ось у березні починаються великі виплати за іншими зобов'язаннями перед МВФ і власниками українських єврооблігацій.

Найскладніший місяць 2020-го – вересень, коли за 10 днів доведеться виплатити понад $2 млрд.

Найбільші платежі держави за валютними боргами у 2020 році

Тип платежу Сума

Дата

Тип платежу

млн $

15 січня

Погашення ОВДП

313

30 січня

Погашення ОВДП

259

12 лютого

Погашення ОВДП

389

1 березня

Купон за єврооблігаціями

419

13 березня

Погашення МВФ

407

13 травня

Погашення ОВДП

325

29 травня

Погашення єврооблігацій

1000

9 липня

Погашення ОВДП

672

1 вересня

Погашення єврооблігацій

1365

1 вересня

Купон за єврооблігаціями

419

11 вересня

Погашення МВФ

407

Джерело: Альфа-Банк Україна

До цього моменту уряду важливо забезпечити собі джерела рефінансування, зазначає Блінов. Програма МВФ у цьому сенсі – головний фактор, який полегшить розміщення нових випусків єврооблігацій і відкриє доступ до дешевих кредитів Світового банку та інших донорів.

«До програми МВФ прив'язані інші фінансові інструменти, наприклад, кредит за програмою макрофінансової підтримки від ЄС, а також очікування фінансових ринків, що впливають на параметри випуску ринкових цінних паперів. Враховуючи підвищену увагу ринку до програми МВФ, нові відстрочки можуть помітно посилити сумніви інвесторів щодо позитивних змін в Україні», — вважає Блінов.

Якщо цього року з новою програмою так і не складеться, наступна можливість отримати гроші МВФ у нас буде в січні-лютому 2020 року. За словами Михайла Демківа, багато країн отримують позитивні рішення Ради директорів Фонду саме в цей період.

Тому, уряду Олексія Гочарука не можна допускати ще одного безрезультатного візиту місії МВФ в Україну. Згідно з повідомленнями ЗМІ, приїзд експертів Фонду в Київ відкладений щонайменше до другої половини листопада.

Ольга Терещенко

Коментарі - 25

+
+37
AleksandrBank
AleksandrBank
11 листопада 2019, 13:57
#
Будет весело. Нужно в МВФ и ЕС дружить. Пока все ОК, но большие выплаты могут потянуть, важно не оВГЗ их заменять, а норм кредитами -1,25-3%.
+
+30
bonv
bonv
11 листопада 2019, 17:57
#
Нехай Коломойський повертає 155 млрд грн і буде співпраця.
+
+99
Olexandrenko
Olexandrenko
11 листопада 2019, 14:12
#
В этом году никаких денег мвф не будет, как и договоренностей. январь следующего года, если не будет четкого договора и перспективы получения денег январь-февраль, курс уйдет за 27 и выше.
не нужно было просто проблемы 2019 решать за счет 2010-2021. любителям курса 24,5 аукнется после нового года.
+
+54
bonv
bonv
11 листопада 2019, 17:58
#
У зе-влади на словах все добре. І Маркарова і Гончарук в один голос кричали що вже домовились з МВФ і транш буде в цьому році.. Ні МВФ, ні траншів... Зе-популісти знову пожартували з народом...
+
+105
yarg
yarg
11 листопада 2019, 14:22
#
«Когда Украина получит деньги МВФ ?»

ну как когда ? перевыборы , бегство мародеров-зелепук на Ростов.....
+
+35
bonv
bonv
11 листопада 2019, 17:59
#
Штрафи збільшити, податки збільшити, тарифи підняти - зе-ініціативи. А співпраця з МВФ  то таке...
+
+47
S1ax
S1ax
11 листопада 2019, 16:24
#
Здавайте гривну - помогайте курсу)
+
+34
AleksandrBank
AleksandrBank
11 листопада 2019, 16:34
#
Куда сдавать? Гривны и так нету, это дефицитная валюта. В карманах заробитчан легче доллар и евро найти, чем гривну.
+
0
Dаrk Lite
Dаrk Lite
11 листопада 2019, 18:58
#
Надо играть против НБУ...их надо получить...
+
+42
bonv
bonv
11 листопада 2019, 17:56
#
Цього року траншів від МВФ не буде. Зе-влада знову збрехала народу.
+
+69
Teilor
Teilor
11 листопада 2019, 21:43
#
В 2020 тоже.
Хорошо что ваш не брехал — страна действительно стала жити по новому.
+
0
Васян Васькин
Васян Васькин
12 листопада 2019, 9:01
#
И в чом новизна ? В том , что субсидии реально клоун-приЗедент уменьшил населению? Вот пусть те умалишенные старухи , которые голосовали за еврейского фигляра порадуются за себя и свои субсидии .
+
+16
xo4y xo4y
xo4y xo4y
11 листопада 2019, 21:14
#
Теперешняя власть единственная которая не коррупционная.А это не мало важно. Дайте людям поработать, 25 лет страну разваливали и дерибанили, а Вам сразу все надо...Нужен ли транш МВФ?! Я не совсем уверен... Думаю и без него можем уже обойтись.
+
+88
yarg
yarg
11 листопада 2019, 22:02
#
Это вам сама нынешняя власть сказала  ? они врут.
+
+15
Васян Васькин
Васян Васькин
12 листопада 2019, 9:03
#
Ага , прям вся власть из рабочих и крестьян . Один дрочит в зале ВР , другой с проститутками смс-иться , третий депутат от Коломойского ОКРУГА .
+
+13
Maleficarum
Maleficarum
12 листопада 2019, 9:15
#
Кредит  от  МВФ  важен- по  причине  захода  денег   иных  инвесторов  ВБ и ЕБРР. Сама  программа  МВФ  в пять  ярдов  в период  четыре- пять лет по  сумме  «не  аховая».   Само  сотрудничество с МВФ то  маяк   как  для  инвесторов и кредиторов.. Миркую  что  при  работающей  программе  МВФ- солидные деньги  зайдут и под  рынок  земли.. Кстати    по сумме  инвестиций за  те пять  лет  что  работала  бы  программа МВФ- была  бы  большей  всего  кредита  МВФ.
+
+20
yarg
yarg
12 листопада 2019, 9:18
#
Не зайдет ничего. землю же иностранцам продаватт не будут. перепишут ее на коломойского, да и все.
+
+13
Maleficarum
Maleficarum
12 листопада 2019, 9:27
#
Будут  продавать Нет  иного  выхода.. Нет  более ничего  под  чтобы  завели  сюда  лавэ  толстосумы (  Западные Восточные  и доморощенные) Без  продажи  земли-  однозначный  дефолт    страны. Как  бы  ни  пыжились  по  ОВГЗ и прочих «евробондах». Все  предыдущие программы МВФ  вопрос  продажи  земли  -поднимали. Но все  правительства подписывая  меморандумы с фондом = сей вопрос  откладывали  в  долгий  ящик  Теперь  время «Ч»  наступило  Без  это  рынка-  дефолт  со всеми  вытекающими последствиями.. И вопрос  назрел сей  ещё и по  иной  причине-  самой  «капитализации»  Украины  стало меньше  из=за оккупации Крыма и части Восточной Украины. Заход  денег  Запада  под  землю- то своего  рода и  залог сохранения  Украины  хоть  уже в  этих  границах.
+
0
Captain  Cisco
Captain Cisco
12 листопада 2019, 9:36
#
А дефолт это и так единственное решение,если не делать ставку на снижение налогов,бизнес и частную инициативу. Чего как мы видим не будет.
+
0
Васян Васькин
Васян Васькин
12 листопада 2019, 10:48
#
Про дефолт мы слышим с 14 года.
+
0
bonv
bonv
12 листопада 2019, 11:14
#
З цією зе-владою Коломойського може і дефолт бути. Беня сам про його цілющу властивість розпинався..
+
0
bonv
bonv
12 листопада 2019, 11:07
#
Розпродадуть зе-владні землю і в Ростов чи Ізраїль?
+
0
yarg
yarg
12 листопада 2019, 11:11
#
Ну дефолт и дефолт. делов-то. один уже был в 2015 - переживем и другой.

заодно погоним зеленых на Ростов - уже польза.
+
+10
igor75
igor75
12 листопада 2019, 15:41
#
Робота з МВФ це маяк, що країна в великій опі...
+
0
bonv
bonv
12 листопада 2019, 15:44
#
Тому краще в кеші перечекати...
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама