Втрати економіки від скорочення транзиту російського газу можуть скласти 0,6%-0,9% ВВП із разі негативного сценарію. Про це йдеться в щоквартальному інфляційному звіті НБУ за жовтень.
Нацбанк очікує триразового скорочення транзиту газу
На скільки може скоротитися обсяг транзиту
Обсяг транзиту російського газу через Україну може скоротитися з близько 90 млрд куб. м в 2019 році до 50 млрд куб. м в 2020 і до 30 млрд куб. м з 2021 року.
Зараз Україна отримує від транзиту близько $3 млрд на рік. Згідно з базовим сценарієм НБУ прямі втрати економіки від його скорочення складуть 0,6% ВВП в 2020 році і 0,9% ВВП у 2021 році й у подальшому.
«Однак розглядаються й альтернативні сценарії, які передбачають як вищі, так і нижчі обсяги транзиту», — йдеться в інфляційному звіті.
Читайте також: Путін запропонував знизити ціну на газ і продовжити транзит, але назвав умову
До чого це може призвести
Як зазначають у НБУ, припинення транзиту газу не лише призведе до прямих втрат валютних надходжень, а й створить ризики для діяльності суміжних секторів економіки та забезпечення власних потреб України газом в цілому.
Нагадаємо, що переговори про новий транзитний контракт з Росією тривають, і визначеності в цьому питанні немає.
Як просуваються переговори
- 28 жовтня 2019 року тристоронні переговори України, Росії і Євросоюзу в Брюсселі завершилися безрезультатно. Сторонам не вдалося досягти домовленості щодо тривалості контракту, обсягів і тарифів на транзит газу. Новий раунд переговорів відбудеться в листопаді.
- Чинний транзитний контракт України з Газпромом був укладений в 2009 році терміном на 10 років. Після його завершення (у січні 2020 року) російський монополіст планує максимально скоротити транзит свого газу через територію України.
- Раніше Путін заявляв, що Росія готова підписати контракт з Україною на транзит газу на основі європейського законодавства або продовжити на рік старий контракт.
- Тим часом Датське енергетичне агентство надало російському «Газпрому» дозвіл на будівництво «Північного потоку-2». Досі Данія залишалася єдиною країною, яка не надавала Росії дозволу на будівництво.
Коментарі - 26
Сама подводная труба не причем, там евророссийский консорциум, а вот отводы по земле те да, по суду загружены на 50%. Но уже строятся параллельные ветки длиной в несколько сот километров, так что к лету и эту проблему решат.
Запасы большие, я ж и говорю, зиму продержимся. Нам бы ночь простоять да день продержаться. Нафига? Есть методы попроще… Все ж времена пороха прошли.
Украина, кстати, не против покупать газ у Путина. Путин просто не продает. Пока мы не простим ему его долг в $3 млрд. И это делает потенциальную сделку еще выгоднее. Давайте вы простите мне долг в $3 млрд и я продам вам газ по рыночной цене.
Хотя да, это выгоднее, чем контракт 2009 года, когда бусинка Путин выкрутил руки Украине и подписал с Тимошенко десятилетний контракт, по которому цена газа в Украине была выше, чем в Германии, даже со скидкой в 100 долларов.
Прекрасный контрагент. Нет ничего лучше, чем выбрать такого партнера и стать снова зависимым от него. И не забыть бы, что Путин еще хочет, чтобы мы подписали годовой контракт на транзит, что позволит Газпрому уже с 2021 года пустить весь транзит газа в обход Украины, лишив нас порядка $3 млрд ежегодно. Черт, никогда не было сделок выгоднее. Нужно срочно соглашаться — Фурса.
На думку Клімкіна, Росія також спробує розширити зону окупації Донбасу до всієї території Донецької та Луганської областей.
«Якщо вони будуть потім розкручувати ситуацію, щоб »об'єднати« Донбас, - а вони будуть, вони ж паспорти видають на всьому Донбасі, і на нашому теж. А потім, я абсолютно впевнений, буде удар по Півдню», - сказав ексміністр.
За словами Клімкіна, завдяки агресії на півдні України Володимир Путін може спробувати вирішити проблеми рейтингу, взяти контроль над Чорним морем, створити «квазі-Новоросію» та сухопутні «коридори» до Придністров'я і окупованого Криму, а також це відсікти Україну від морського простору.