Тиждень, що минає, виявився найскладнішим на валютному ринку за весь цей рік. Масована атака на гривню вдалася.
Валюта в вихідні: чи буде знову долар по 26 гривень
Вона була організована в «потрібний» час — сталася на тлі мізерних обсягів розміщених ОВДП на останньому аукціоні та виведення нерезидентами біля 5 млрд гривень з ринку облігацій в валюту з подальшим виведенням цих грошей з країни — і в «потрібному» місці. «Розігрів» міжбанку швидко перенісся на готівковий ринок зі створенням ажіотажу в обмінниках.
На «американських гірках» на готівковому ринку ціна продажу долара дуже швидко злетіла з 24,10 гривень практично до 26,00-26,20 гривень, а потім стрімко почала обвалюватися до рубежу в 25,35 на кінець п'ятниці. Причому з ранку п'ятниці обмінки ще ставили котирування продажу долара по 25 гривень, але потім (орієнтуючись на чергові міжбанківські «гри» з курсом) підтягнули їх вже до 25,35 гривень.
Не відставав і міжбанк, де котирування, стартувавши 30 вересня з рівня 24,17 / 24,21 гривень — злетіли до 24,96 / 25,00 на ранок 3 жовтня, а потім все ж таки просіли до 24,78 / 24,83 на завершення п'ятниці.
Нацбанку довелося продати близько 200 млн доларів, щоб погасити ажіотаж в першій половині тижня. Правда, він вже відкупив 42,5 млн доларів, але загальне сальдо торгівлі валютою для регулятора за цей період залишилося негативним.
Читайте також: Гривня. Сезонне падіння почалося
Класична спекулятивна «свічка» за курсом впродовж останніх днів, з урахуванням втрати досить великої, за українськими мірками, суми у 157,5 млн доларів резервів Нацбанку, говорять про те, що наш валютний ринок стає все більш залежним від спекулятивної активності на трьох сегментах грошового ринку:
1) фондовому (ОВДП);
2) валютному — як на міжбанку, так і готівковому;
3) ресурсному — під час «ігор» з курсом процентні ставки за гривневими і валютними ресурсами між банками також значно коливалися.
Тому про стабілізацію українського банківського сектора та економічний прогрес в досить великих обсягах говорити ще рано, хоч би як сильно нас і не переконували в цьому чиновники НБУ, Кабміну і Мінфіну. Новому уряду тут є над чим працювати.
Курсова лихоманка на валютному ринку останніх днів і ще більш невизначена ситуація щодо перспектив котирувань на найближчий час — змусять власників більшості обмінників в ці вихідні розширити спред між купівлею та продажем, продовжуючи працювати «з обороту» і оперативно змінюючи цінники протягом дня в залежності від обсягів попиту і пропозиції готівкової валюти в своєму регіоні.
Курси валют на суботу та неділю
Котирування готівкового долара будуть у межах: прийом 24,90 — 25,10 гривень, продаж 25,20 — 25,40. Спред по долару складе від 20 до 45 копійок.
Котирування євро. Незважаючи на досить середню статистику показників економіки США (уповільнення темпів зростання ділової активності) — особливих сюрпризів у цю п'ятницю на азіатській (нічний для України) сесії по парі євро / долар не очікується.
Основні «курсові стрибки і проблеми» по цій парі очікуються лише у кінці жовтня, коли ФРС повинна буде озвучити своє рішення щодо зниження / збереження діючої ставки. Пока більшість аналітиків закладаються на подальше зниження ставки ще на 0,25% річних.
Тому власникам обмінників в ці суботу та неділю можна без особливого побоювання орієнтуватися на крос-курс цієї пари на ранок 4 жовтня — тобто десь на рівні 1,098 долара за євро.
«Мінфін» прогнозує на 5-6 жовтня курс готівкового євро у широких межах: прийом 27,340 — 27,559 гривень та продаж 27,669 — 27,889 при спреді по євро в більшості обмінників від 22 до 50 копійок.
Деякі фінансисти до цих котирувань ще можуть закласти до плюс-мінус 2- 5 копійок на євро в залежності від попиту та пропозиції по євровалюті в їхньої місцевості та власної оцінки валютних ризиків на найближчу перспективу.
Котирування російського рубля. Курс рубля в ці вихідні за розрахунками «Мінфіну» складе: прийом за 1 рубль на рівні 0,372 — 0,380 гривень і продаж 0,384 — 0,388. Частина обмінників ще додатково до цього можуть скорегувати свої цінники у межах ще до плюс-мінус 0,003-0,005 гривень на рублі в залежності від попиту і пропозиції щодо готівкового рубля з боку населення в їхньому регіоні.
Коментарі - 5