Монети 1, 2 та 5 коп. перестануть бути платіжним засобом в Україні. Їх почнуть вилучати з обігу з 1 жовтня, а суми в чеках при готівкових розрахунках будуть заокруглювати. Про це під час брифінгу Національного банку розповів директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.
19 вересня 2019, 12:12
Як заокруглюватимуть суми в чеках з 1 жовтня
Що це значить
- Із 1 жовтня всі суб'єкти господарювання — магазини, ресторани, сфера побуту — мають припинити приймати монети цих номіналів за всіма видами готівкових операцій. Залишки монет вони мають здати до кас банків для зарахування на рахунки.
Як будуть заокруглювати суми в чеках
Для полегшення готівкових розрахунків будуть застосовувати правила заокруглення загальної суми в чеку до суми, кратної 10 коп.
Заокруглення в готівкових розрахунках буде відбуватися за математичним правилом:
- якщо сума закінчується на 1, 2, 3, 4 коп. — вона округлюється до нуля у бік зменшення суми;
- якщо сума закінчується на 5, 6, 7, 8, 9 коп. — вона округлюється до нуля в бік збільшення суми.
Для безготівкових розрахунків заокруглення застосовувати не будуть. Тобто з картки покупця будуть списувати повну суму, вказану в чеку.
Читайте також: З 1 жовтня дрібні монети почнуть виводити з обігу
Як зазначили в Нацбанку, такий механізм округлення є комфортним, не завдає незручності покупцям та продавцям.
Досвід інших країн, які вводили подібні правила, свідчить, що при цьому дотримується принцип справедливості при заокругленні.
Що відомо
- Як зазначили в Нацбанку, правила заокруглень діють з 1 липня 2018 року. Тоді НБУ схвалив це рішення про застосування правил заокруглення у випадку відсутності монет дрібних номіналів.
- Із часу запровадження цього механізму низка підприємств та сфера послуг надають покупцям чеки із зазначенням суми до заокруглення та після заокруглення. Інші використовують бонусні програми — зарахування на картки або телефони за згодою покупця.
Джерело:
Мінфін
Коментарі - 13
Замість того, щоб підрахувати, скільки отримаємо реальних доходів, і виходячи з цього порахувати реальні витрати, вони прорахували витрати, а потім підігнали доходи - зе-бюджет 2020.
В школьном курсе математики
2 + 2 = 4
На рынке у торговцев
2 + 2 = где-то 7 или 8
— когда покупаете, то 4
— когда продаёте, то 7 или 8
главное, что б магазины не начали округлять так гривневый чек)
было 500 грн, стало 1000 «ну мы же округлили, согласно закону, чего вы пристали»)