Новостворений уряд України має намір врегулювати роботу ФОПів в IT-індустрії. Головна суть новації — створення окремої галузевої групи платників єдиного податку.
Що влада пропонує IT-індустрії
Чим може обернутися така ініціатива та чи стане простіше працювати IT-компаніям, «Мінфіну» розповів адвокат, старший юрист Практики податкового права та бізнес-ефективності Juscutum Дмитро Кулик.
4-го вересня, під час зустрічі з представниками IT-індустрії прем'єр-міністр України Олексій Гончарук запропонував ввести окрему 5-у групу спрощеної системи оподаткування для IT-індустрії.
Бажання Держави отримувати трохи більше бюджетних надходжень від найшвидше зростаючої галузі в Україні прогнозоване і зрозуміле. Адже тільки за минулий рік за даними НБУ від експорту IT послуг в Україну надійшло 3,204 млрд. доларів.
Що ж пропонує уряд України?
5 група буде доступна тільки для ФОП за видами діяльності (КВЕД), пов'язаними з IT-сферою. І буде мати особливе оподаткування. Крім звичних 5% єдиного податку, ФОП на 5-ій групі повинні будуть платити 1,5% військового збору, єдиний соціальний внесок з двох мінімальних заробітних плат, а також так званий збір на розвиток людського капіталу — 1% від доходу, починаючи з 2020 року, з поступовим підвищенням його до 5% до 2024 року.
При цьому, перехід на нову групу оподаткування для ФОП IT-індустрії буде добровільним, бажаючі зможуть і далі працювати на 3-їй групі єдиного податку.
Чи є майбутнє у такої ідеї в сучасних реаліях?
Зазначу, що поки що ці нововведення — всього лише слова і тема для обговорень, так як законопроект ще не розроблений. Тому і регулювання «на папері» може кардинально відрізнятися від раніше озвученого. Проте вже зараз виникає питання: у чому ж привілеї 5-ої групи для самих ФОП IT-індустрії?
Якщо уряд говорить про добровільність 5-ої групи, то навіщо платити 7,5% + подвійне ЄСВ, якщо можна платити 5% + ЄСВ з однієї мінімальної зарплати? Дійсно, питання соціального навантаження у вигляді розвитку людського капіталу — хороша ідея. Але ж і на даний момент ФОП ніхто не забороняє відраховувати якусь частку свого прибутку у різні фонди на підтримку тих чи інших ініціатив. На жаль, це питання залишається відкритим.
Точно так само зберігається невизначеність щодо лімітів річного доходу для такої групи. Невідомо, чи буде одночасно зі збільшенням податкового навантаження передбачено підвищення можливого річного обсягу доходу для перебування на новій групі оподаткування. Що було б логічно, враховуючи реалії ринку.
Як показує практика минулих років, все те, що є добровільним і збільшує витрати бізнесу, рідко приживається в Україні. На нашу думку, процес створення 5-ї групи платників єдиного податку і перехід на неї для ФОП IT-бізнесу повинні бути поступовими, але обов'язковими. Тільки в цьому випадку дана ініціатива буде працювати.
Зрозуміло, що основна мета, яку ставить перед собою уряд, крім наповнення бюджету, – це не допустити оптимізації податків великими компаніями з IT-індустрії, і не лише, шляхом використання ФОП на спрощеній системі оподаткування. Але, тільки одним створенням окремої галузевої групи платників єдиного податку цю проблему не вирішити. Тут необхідно підходити до проблеми комплексно. І почати слід з удосконалення регулювання трудових відносин і фактично створення нового трудового законодавства, яке буде відповідати сучасним реаліям.
Коментарі - 17
2. Верланов — налоговик. Когда фискалы разрабатывают фискальные предложения под соусом «развития экономики» и всяческих инноваций — это всегда получается смешно и нелепо, вот как и в этом случае.
Функция налоговика — собирать бабло. И когда налоговик пытается заниматься стимулированием экономики — это прямой конфликт интересов. Чтобы этого не происходило, каждый должен заниматься своим делом. Налоговики должны стремиться любым способом собрать побольше денег, а минэкономразвития и подобные институции должны стремиться любым способом отменять и снижать налоги. И в дискуссии между ними и должна вырисовываться истина. Но налоговики не должны строить из себя инноваторов, а инноваторы превращаться в фискалов. А журналисты должны перестать писать манипулятивные заголовки ;) И тогда будет порядок.
Да, на реформы нужно найти средства и это требует креативности и новых подходов, но ты не можешь просить у покупателя платить более высокую цену за те же говняные услуги, пока не сделаешь инвестицию и не улучшишь эти самые услуги.
И вот до этих пор казалось, что как раз зе-команда все это прекрасно понимает. Неужели и они на те же грабли... :(
Ахметов- скорее помощи.
Пинчук — помощь семьям военных.
Коломойский вообще вне критики.
Вот и до айтишников руки дошли.
Иракез, когда вас очередная власть бьёт по фотокарточке, может быть, дело не во власти, а всё-таки в фотокарточке?
И они на те же грабли...
Н - НЕЗАМУТНЁННОСТЬ.
Но ведь не платят же. Так зачем это оправдывать?
На одной сайте айтишников такие как ты пишут «так Порошекно предлагал такое же»
Ну и что что предлагал? Его смешали с говном, в том числе порохоботы. Избиратели Зеленского писали что выбирают Зеленского потому что не хотят такого. А команда Зеленского с самого старта взяла все самые дебильные тему (повышение налогов, реестр ИМЕИ) и уже зарегистрировала законопроекты по ним. Ты понимаешь что это, если подумать отстранённо, говорит что Зеленский и его команда ни на йоту не лучше Порошенко, даже хуже?
Порошенко голосовал за себя как на выборах президента так и на выборах депутатов ВРУ.
Так что не надо Пороху приписывать ещё и вознесение на престол Зеленского.
Ну голосовали против Пороха, но почему не за Смешко, Гриценко, Балашова,
Кошулинского, Безсмерного или Надюху.
Почему против Пороха, но именно за Зеленского.
Коломойский — очень умный еврей, и он сказал, что если бы у Порошенко был «1+1» — он бы победил.
Ну а так, как «1+1» принадлежал Коломойскому и он поддерживал Зеленского и поливал дерьмом несколько лет подряд Пороха — то и победил именно Зеленский…
У кого в руках средства массовой информации — тот и владеет умами населения.
Так что все ваши друзья голосовали, как им было рекомендовано в зомбоящике,
а не по политическим или экономическим программам кандидатов.
Зомбоящик зомбировал против Пороха и за Зелю — вот они так и голосовали.
Арахамия и Дубилет не типичные представители ИТ инустрии, это так же как Ахметов типичный представитель всех шахтеров..
ни Дубилет ин Арахамия не жили и не живут на зп в 2-3-4к, когда у тебя в гараже стоит тесла и 3 феррари разного цвета и ты такой утром думаешь красная или желтая?... - у тебя конечно будут парывы одать 1% дохода на развитие человеческого капитала... так что вряд ли интересы простого ИТшника сможет представлять такой вася как Дубилет - он же мажор с рождения, но посмотрим, может не всё так плохо
Потому что как только они попадают в кабинеты, у них случается какой-то криз, и они опять начинают гоняться за койотами, в упор не замечая динозавров.
договариваясь обо всех нюансах кулуарно,
и о них общественность узнаёт обычно постфактум…