Через відхилення офіційного курсу гривні від закладеного на 2019 рік невиконання плану доходів державного бюджету становить 9,2 мільярди гривень. Про це заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан, повідомляє прес-служба відомства.
Держбюджет втратив 9 мільярдів через зміцнення курсу — Рахункова палата
«За оцінкою Рахункової палати, через менший офіційний курс, ніж прогнозувався, недоотримано 9,2 млрд грн доходів», — йдеться у повідомленні.
Як пояснив глава Рахункової палати, майже 40% обсягу доходів обраховуються з використанням курсу гривні до долара чи євро. При цьому, нагадав він, із початку року гривня зміцнилася до долара на 9%.
Тому, підкреслив він, прогноз курсу гривні для розробки проекту держбюджету на 2020 рік має бути якіснішим.
Водночас, підкреслив голова Рахункової палати, «зміцнення гривні не є наслідком успіхів економіки України, чи зростання її інвестиційної привабливості».
Він нагадав, що в останні роки експорт товарів і послуг та грошові перекази із-за кордону, насамперед від трудових мігрантів, є основними джерелами надходження в Україну валюти.
За словами Пацкана, навіть у сприятливих умовах на зовнішніх сировинних ринках основних товарів українського експорту в першому півріччі зростання експорту товарів становило 5,9%, що значно менше від прогнозованого 9,1%.
Водночас, із експортом послуг ситуація дещо краща. Зазначається, що експорт товарів і послуг зріс на 7,2%, при прогнозі зростання на 8,3%. Імпорт теж зріс — на 7,9 %.
«Через це від’ємне сальдо торговельного балансу, визначене за методологією платіжного балансу, у першому півріччі цього року, порівняно з відповідним періодом попереднього року, зросло до 4,4 млрд дол. У першому півріччі цього року, значно меншим від прогнозованого обсягу і меншим, порівняно з відповідним періодом попереднього року, стало надходження прямих іноземних інвестицій», — додав голова Рахункової палати.
Крім того, зазначив Пацкан, за даними Національного банку, обсяг грошових переказів через системи, у першому півріччі цього року, порівняно з відповідним періодом минулого року, знизився на 9%.
«Звичайно, значна частина грошових переказів із-за кордону від трудових мігрантів надходить поза системами переказів. Однак, думаю, і там ситуація аналогічна», — додав він.
Голова Рахункової палати також наголосив, що в першому півріччі виникло нове за останні роки значне джерело надходження в Україну валюти – кошти нерезидентів, які продають валюту в Україні та активно скуповують облігації внутрішньої держпозики.
«І все через постійну необхідність виплачувати з державного бюджету значні кошти на погашення й обслуговування боргів, які в основному здійснюються за рахунок нових запозичень. Дохідність облігації внутрішньої державної позики через це зросла до 19,2 %. Тому вони стали надприбутковими і дуже вигідними для нерезидентів», — заявив він.
Валерій Пацкан додав, що за даними Нацбанку станом на 20.08.2019 обсяг облігацій внутрішньої державної позики у власності нерезидентів з початку року зріс на 81,2 млрд грн, або у 14 разів, і становив 87,5 млрд гривень.
«Завдяки цьому до України надійшло понад 3 млрд дол. Це стало головним чинником укріплення гривні. Але отримані від нерезидентів кошти треба буде дуже скоро повертати з бюджету, ще й з немалими відсотками», — наголосив Голова Рахункової палати.
Пацкан додав, що в майбутньому через зміцнення гривні збільшуватиметься від’ємне сальдо торговельного балансу. «Укріплення гривні стимулюватиме зростання імпорту і стримуватиме експорт українських товарів і послуг. Водночас це стримуватиме зростання цін, насамперед на імпортні товари», — додав він.
Голова Рахункової палати наголосив, що в подальшому на курс гривні впливатиме кон’юнктура на світових сировинних ринках основних товарів українського експорту і критичного імпорту; економічна ситуація в країнах, де перебуває значна кількість трудових мігрантів із України та ситуація на ринку внутрішніх запозичень.
«Саме тому дуже важливо, щоб прогноз щодо гривні був оновлений, адже на ньому ґрунтуватиметься бюджет на наступний рік. Так само майбутній уряд має оперативно підготувати держбюджет на наступний рік, та бюджетну декларацію на 3 роки», — резюмував Пацкан.
Коментарі - 36
А цены то не упали. Во время дефляции они не падают. нам найдена дефляцию устроил (тебе для статистики) а нефига у нас не рост экономики. Учи экономику, бездарь
При курсовых колебания всегда кто-то теряет а кто-то находит.
В плюсах — все кто зарабатывает гривну и ещё более 10 млн пенсионеров,
для которых и газ и продукты питания подешевели.
В минусах — все кто зарабатывает валюту и затем оплачивает в Украине товары или услуги.
Прогнозы -дело неблагодарное. Вообще, они не предназначены, чтобы сбываться. Доллар будет в коридоре 22-30 -это тоже прогноз.
Гораздо важнее учится качественно бюджет планировать так, чтобы от курса доллара мало что зависело. Исходя из нейтральной валютной позиции. А то попривыкали НДС с таможни стричь и с «заробитчан» валюту ожидать.
Счетной палате пожелал бы заниматься своим делом -проверять эффективность потраченных бюджетных средств. С прозрачной и четкой методологией определять эту самую эффективность, а не исходить из оценочных суждений и «справочника Стеля». Экономику надо стимулировать а не на курс доллара уповать. Вот и проверяйте эффективно ли она стимулируется с помощью дотаций.
п.с. если не могут найти оптимальный курс на 2020, пусть спросят например у меня, а не у НБУ или МВФ, я более точный предложу.
По нику мне показалось что вы имеете отношение к банковскому делу.
Если не использовать ум и точные определения, то выйдет чушь и лозунги уровня Зеленского. $4000 зарплата учителям вышла тоже из-за того что кто-то перепутал величины и «не игрался в слова».
Тому збитками недоотриманні прибутки по причині ревальвації гривні називати не вірно.
— Мам, можно я банку тушенки открою, есть хочется?
— Нет, сынок, это я на кризис запасла!
— А сгущенку можно?
— Нет, сынок нельзя, тоже на кризис запас.
— Эх, скорее бы кризис,тогда уж наедимся!:)))
До цього було штучне тримання «всегдаповосем».
Зараз курс корелює ринок експорту + ОВГЗ.
Бо якби було штучне утримання, як в вище описаних випадках, то ми б наблюдали падіння резервів (зараз вони зростають) або ряд обмежень по продажу валюти як на аукціонах так і фіз осіб.
Але щоб це зрозуміти, потрібно мати елементарні знання економіки і не бути заангажованим порохоботом.
Тому збитками недоотриманні прибутки по причині ревальвації гривні називати не вірно.
Тоді в прибутки потрібно записати різницю між курсами, по виплатам зовнішніх боргів. Наприклад, при курсі 26 ми за 1 млрд дол США заплатимо 26 млрд грн, а от при курсі 29 це вже було б на 3 млрд грн більше.
Які наші погашення в поточному році? От і порахуйте, ревальвація курса грн корисна чи ні в даному випадку.
Це вже не говорячи про падіння ціни на імпортовану продукцію, що несе користь для населення. Плюс можливість накопичення більше коштів для населення в валюті, при падінні курсу долара при росту ЗП в ГРН.
Для експортерів вигідна девальвація нац валюти. Отже, держави зазвичай для підтримки експортерів, і як наслідок формування валютних резервів, поступово девальвують нац валюту. Але корисною девальвація в цілому для країни може бути в рамках 3-10%. Саме в цьому сьогодні й заключається торгівельна війна між США та Китаєм.
Те що ми маємо зараз — це укріплення гривні внаслідок корегування значних коливань попередніх періодів девальвації + співвідношення експорту до імпорту (хоча зараз і від"ємне сальдо торгового балансу, воно успішно перекривається надходженнями за рахунок продажів ОВГЗ + валютними коштами заробітчан).
Давайте згадаємо хто був головним партнером попереднього Президента по Ротердам + та Зеленому тарифу і ким він є — експортер чи імпортер. От і робимо висновки, кому вигідно падіння ГРН… Ну і не забуваємо основних чинників падіння ГРН — війна та окупація, падіння ВВП і т.д. Сьогодні НБУ не заважає ринку самому регулювати курси і тому ми маємо поступове укріплення гривні.
там не Украина. панькатся никто не будет.
А нашло - население.
Это именно вы недоплатили в бюджет эти 9 миллиардов. Так что радовались бы.....
А почему «вы», а не «мы»? Вы ведь тоже не доплатили. :)
Но как пэрэсичный, без экономического образования, соглашусь, что именно я «нашел». Т.к. покупая у.е. дешевле, я могу приобретать товары на торговых площадках дешевле/больше со своей пенсии или делать сбережения в «стабильной» валюте. А внутри страны, я все равно в проигрыше, т.к. наше ценообразование для меня давно уже загадка, не привязанное к курсу, а просто ориентированное на непрерывное повышение с сезонными колебаниями(касаемо продуктов).
Написал «вы» , потому что обращался к тем . кто выше расписывал какая это катастрофа.