Мінфін - Курси валют України

Встановити
29 серпня 2019, 9:05

Держбюджет втратив 9 мільярдів через зміцнення курсу — Рахункова палата

Через відхилення офіційного курсу гривні від закладеного на 2019 рік невиконання плану доходів державного бюджету становить 9,2 мільярди гривень. Про це заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан, повідомляє прес-служба відомства.

Через відхилення офіційного курсу гривні від закладеного на 2019 рік невиконання плану доходів державного бюджету становить 9,2 мільярди гривень.
Фото: thepage.com.ua

«За оцінкою Рахункової палати, через менший офіційний курс, ніж прогнозувався, недоотримано 9,2 млрд грн доходів», — йдеться у повідомленні.

Як пояснив глава Рахункової палати, майже 40% обсягу доходів обраховуються з використанням курсу гривні до долара чи євро. При цьому, нагадав він, із початку року гривня зміцнилася до долара на 9%.

Тому, підкреслив він, прогноз курсу гривні для розробки проекту держбюджету на 2020 рік має бути якіснішим.

Водночас, підкреслив голова Рахункової палати, «зміцнення гривні не є наслідком успіхів економіки України, чи зростання її інвестиційної привабливості».

Він нагадав, що в останні роки експорт товарів і послуг та грошові перекази із-за кордону, насамперед від трудових мігрантів, є основними джерелами надходження в Україну валюти.

За словами Пацкана, навіть у сприятливих умовах на зовнішніх сировинних ринках основних товарів українського експорту в першому півріччі зростання експорту товарів становило 5,9%, що значно менше від прогнозованого 9,1%.

Водночас, із експортом послуг ситуація дещо краща. Зазначається, що експорт товарів і послуг зріс на 7,2%, при прогнозі зростання на 8,3%. Імпорт теж зріс — на 7,9 %.

«Через це від’ємне сальдо торговельного балансу, визначене за методологією платіжного балансу, у першому півріччі цього року, порівняно з відповідним періодом попереднього року, зросло до 4,4 млрд дол. У першому півріччі цього року, значно меншим від прогнозованого обсягу і меншим, порівняно з відповідним періодом попереднього року, стало надходження прямих іноземних інвестицій», — додав голова Рахункової палати.

Крім того, зазначив Пацкан, за даними Національного банку, обсяг грошових переказів через системи, у першому півріччі цього року, порівняно з відповідним періодом минулого року, знизився на 9%.

«Звичайно, значна частина грошових переказів із-за кордону від трудових мігрантів надходить поза системами переказів. Однак, думаю, і там ситуація аналогічна», — додав він.

Голова Рахункової палати також наголосив, що в першому півріччі виникло нове за останні роки значне джерело надходження в Україну валюти – кошти нерезидентів, які продають валюту в Україні та активно скуповують облігації внутрішньої держпозики.

«І все через постійну необхідність виплачувати з державного бюджету значні кошти на погашення й обслуговування боргів, які в основному здійснюються за рахунок нових запозичень. Дохідність облігації внутрішньої державної позики через це зросла до 19,2 %. Тому вони стали надприбутковими і дуже вигідними для нерезидентів», — заявив він.

Валерій Пацкан додав, що за даними Нацбанку станом на 20.08.2019 обсяг облігацій внутрішньої державної позики у власності нерезидентів з початку року зріс на 81,2 млрд грн, або у 14 разів, і становив 87,5 млрд гривень.

«Завдяки цьому до України надійшло понад 3 млрд дол. Це стало головним чинником укріплення гривні. Але отримані від нерезидентів кошти треба буде дуже скоро повертати з бюджету, ще й з немалими відсотками», — наголосив Голова Рахункової палати.

Пацкан додав, що в майбутньому через зміцнення гривні збільшуватиметься від’ємне сальдо торговельного балансу. «Укріплення гривні стимулюватиме зростання імпорту і стримуватиме експорт українських товарів і послуг. Водночас це стримуватиме зростання цін, насамперед на імпортні товари», — додав він.

Голова Рахункової палати наголосив, що в подальшому на курс гривні впливатиме кон’юнктура на світових сировинних ринках основних товарів українського експорту і критичного імпорту; економічна ситуація в країнах, де перебуває значна кількість трудових мігрантів із України та ситуація на ринку внутрішніх запозичень.

«Саме тому дуже важливо, щоб прогноз щодо гривні був оновлений, адже на ньому ґрунтуватиметься бюджет на наступний рік. Так само майбутній уряд має оперативно підготувати держбюджет на наступний рік, та бюджетну декларацію на 3 роки», — резюмував Пацкан.

Коментарі - 36

+
+53
SkrudjMacduck
SkrudjMacduck
29 серпня 2019, 9:15
#
Не все так погано... долларові виплати по зовнішніх боргах також розраховувалися по курсу 28 - 29, а реально купували по 25,5-26,0, а це на кожному виплаченому лярді баксів економія понад 2 лярди гривень. Тому твк, бюджет втратив, але не всі 9 лярдів. Ну і зміцнення гривні ще ригнеться нам зростанням імпорту і падінням експорту, росте розрив в торгівельному балансі і тих трьох лярдів, які викупив НБУ на всі дірки не вистачить. Надія на одне реальне джерело валюти від трудових мігрантів.
+
+116
AAAA2000
AAAA2000
29 серпня 2019, 9:29
#
Ну и что Вы в кучу всё навалили? Суть — зачем было так укреплять нацвалюту? Что бы дать заработать иностранным производствам? И обворовать Смолию — ***, потому что сам типа считать не умеет и нас за дурачков в своем докладе держит, обворовать на курсе как простых людей, заробитчан, так и экспортеров, аграриев и т.д. За такие проделки не мешало бы и по шапке надавать. Лопатой желательно. А счетчики в Палате все правильно оценини и убытки реальные посчитали. Потому как 9 лярдов НБУ из своих загашников им ничем не компенсирует за просто так.
+
+9
Буква Ґ
Буква Ґ
29 серпня 2019, 10:06
#
Кидаешь бабки в долларах. Изи.
+
+15
max555
max555
29 серпня 2019, 13:10
#
«...обворовывать на курсе простых людей , заробитчан так и экспортеров ....»  - с головой дружим ? ....мне кажется нет .  Ты наверное не успел продать по 28-29 ? ....сочувствую .
+
0
NJ2484945
NJ2484945
9 вересня 2019, 11:01
#
Вася, родственники мигрантов продавая  присланные евро, раньше имели по 32 за единицу... а сейчас по 28... по 400 уах на каждой сотне... а заходит 2 ярда. А ну ударь на калькуляторе, умник «дружащий» с головой. 8 ярдов! За счет этих денег дешевле купили баксы на погашение старых долгов. Заробитчане рукоплещут и готовы терять еще!
А цены то не упали. Во время дефляции они не падают. нам найдена дефляцию устроил (тебе для статистики) а нефига у нас не рост экономики. Учи экономику, бездарь
+
0
Буква Ґ
Буква Ґ
9 вересня 2019, 11:15
#
Зачем продавать евро?
+
+15
Qwerty1999
Qwerty1999
9 вересня 2019, 12:38
#
NJ2484945

При курсовых колебания всегда кто-то теряет а кто-то находит.

В плюсах — все кто зарабатывает гривну и ещё более 10 млн пенсионеров,
для которых и газ и продукты питания подешевели.

В минусах — все кто зарабатывает валюту и затем оплачивает в Украине товары или услуги.
+
+61
vlad9486
vlad9486
29 серпня 2019, 9:39
#
Сэкономил бюджет больше благодаря курсу. Не слушайте сумасшедших, НБУ все правильно делает. НБУ выкупил ровно столько, сколько под ОВГЗ завели, все остальное - рынок (хороший урожай, высокие мировые цены).
+
+60
Богдан Перчук
Богдан Перчук
29 серпня 2019, 9:59
#
«Именно поэтому очень важно, чтобы прогноз по гривне был обновлен, ведь на нем основываться бюджет на следующий год."

Прогнозы -дело неблагодарное. Вообще, они не предназначены, чтобы сбываться. Доллар будет в коридоре 22-30 -это тоже прогноз.
Гораздо важнее учится качественно бюджет планировать так, чтобы от курса доллара мало что зависело. Исходя из нейтральной валютной позиции. А то попривыкали НДС с таможни стричь и с «заробитчан» валюту ожидать.

Счетной палате пожелал бы заниматься своим делом -проверять эффективность потраченных бюджетных средств. С прозрачной и четкой методологией определять эту самую эффективность, а не исходить из оценочных суждений и «справочника Стеля». Экономику надо стимулировать а не на курс доллара уповать. Вот и проверяйте эффективно ли она стимулируется с помощью дотаций.
+
+74
Qwerty1999
Qwerty1999
29 серпня 2019, 9:59
#
Бюджет считает убытки, а население считает экономию. Весь импорт, хоть и на копейки но подешевел, даже импортный газ населению продают дешевле. Так что представители счётной палаты должны думать не только о бюджете но и о населении...
+
0
vlad9486
vlad9486
29 серпня 2019, 10:07
#
Убытки, это все же разница между расходами и доходами. И она сейчас ниже чем планировалось.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
29 серпня 2019, 10:20
#
Убытки повесим на КабМин Гройсмана из-за не продуманного бюджета. Пусть научатся планировать бюджет с реальным курсом. 
п.с. если не могут найти оптимальный курс на 2020, пусть спросят например у меня, а не у НБУ или МВФ, я более точный предложу.
+
0
vlad9486
vlad9486
29 серпня 2019, 10:27
#
Воображаемые убытки?
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
29 серпня 2019, 10:33
#
Скорее да. Так как нужно было найти пути от куда эти деньги взять. Я давно пишу о таможне и теневом бизнесе, от туда можно легко взять 9 млрд.грн.
+
+29
vlad9486
vlad9486
29 серпня 2019, 10:42
#
9 млрд. это не убытки. Когда говорят о бюджете убытки называют дефицитом. Дефицит (как и убытки) это разница между доходами и расходами. В этой статье ничего нету о дефиците и убытках.

По нику мне показалось что вы имеете отношение к банковскому делу.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
29 серпня 2019, 10:48
#
Слово «потерял» для Вас что-то значит? Потерял, убыток, и т.д. это слова синонимы. Хватит играть в слова, суть не меняется.
+
+44
vlad9486
vlad9486
29 серпня 2019, 10:55
#
Нет, не синонимы. У слова убыток есть четкий смысл. Убытки — это расходы минус доходы. В статье же говорится о величине: планируемые доходы минус фактические доходы. Это совсем другая величина. Хотя бы потому что фактические расходы оказались тоже меньше чем планируемые. Причем эффект для расходов оказался больше. Потому фактический дефицит (убыток) оказался меньше чем планируемый.

Если не использовать ум и точные определения, то выйдет чушь и лозунги уровня Зеленского. $4000 зарплата учителям вышла тоже из-за того что кто-то перепутал величины и «не игрался в слова».
+
+6
AAAA2000
AAAA2000
29 серпня 2019, 11:10
#
Четко. +++ Один ньюанс - недополученные нахождения планировались куда то потратить, не так ли? Бюджетные выплаты, дороги, компенсации в ПФУ, а также на распилить и скоммуниздить, правильно? А теперь внимание вопрос - на ком секономят в первую очередь при разделе того, что получили? И как оценить в карманах, то что будет недополученно по тем либо иным поводам законно? Хм.
+
0
vlad9486
vlad9486
29 серпня 2019, 11:17
#
Беда-беда. Как же надоели эти перепуганные бедные и простые люди, которых все обижают. Успокойтесь. Никому они не нужны.
+
+43
Andrey M
Andrey M
29 серпня 2019, 11:27
#
Давайте не путати, бо недоотриманий прибуток не є прямим збитком.
Тому збитками недоотриманні прибутки по причині ревальвації гривні називати не вірно.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
29 серпня 2019, 12:31
#
Ок, принято )
+
+15
bonv
bonv
29 серпня 2019, 11:11
#
Сын маме говорит:
— Мам, можно я банку тушенки открою, есть хочется?
— Нет, сынок, это я на кризис запасла!
— А сгущенку можно?
— Нет, сынок нельзя, тоже на кризис запас.
— Эх, скорее бы кризис,тогда уж наедимся!:)))

+
+15
bonv
bonv
29 серпня 2019, 11:06
#
Штучне зміцнення гривні має свої наслідки..
+
+48
Andrey M
Andrey M
29 серпня 2019, 11:13
#
Штучне було коли тримали курс 12.9 до парламентських виборів, а потім отримали скачок за 3 місяці до 40.
До цього було штучне тримання «всегдаповосем».

Зараз курс корелює ринок експорту + ОВГЗ.
Бо якби було штучне утримання, як в вище описаних випадках, то ми б наблюдали падіння резервів (зараз вони зростають) або ряд обмежень по продажу валюти як на аукціонах так і фіз осіб.

Але щоб це зрозуміти, потрібно мати елементарні знання економіки і не бути заангажованим порохоботом.
+
+15
bonv
bonv
29 серпня 2019, 11:26
#
Держбюджет втратив 9 мільярдів гривень через зміцнення курсу — Рахункова палата…
+
+45
Andrey M
Andrey M
29 серпня 2019, 11:29
#
Давайте не путати, бо недоотриманий прибуток не є прямим збитком.
Тому збитками недоотриманні прибутки по причині ревальвації гривні називати не вірно.
Тоді в прибутки потрібно записати різницю між курсами, по виплатам зовнішніх боргів. Наприклад, при курсі 26 ми за 1 млрд дол США заплатимо 26 млрд грн, а от при курсі 29 це вже було б на 3 млрд грн більше.
Які наші погашення в поточному році? От і порахуйте, ревальвація курса грн корисна чи ні в даному випадку.
Це вже не говорячи про падіння ціни на імпортовану продукцію, що несе користь для населення. Плюс можливість накопичення більше коштів для населення в валюті, при падінні курсу долара при росту ЗП в ГРН.
+
0
Богдан Неважно
Богдан Неважно
29 серпня 2019, 11:10
#
Тихая гавань это «юань» два года а он всё на 3-4
+
+15
TAN72
TAN72
29 серпня 2019, 12:56
#
Я не экономист но почему то считал что чем стабильней курс и меньше стоимость доллара тем лучше.
+
+15
Andrey M
Andrey M
29 серпня 2019, 13:01
#
Не завжди.
Для експортерів вигідна девальвація нац валюти. Отже, держави зазвичай для підтримки експортерів, і як наслідок формування валютних резервів, поступово девальвують нац валюту. Але корисною девальвація в цілому для країни може бути в рамках 3-10%. Саме в цьому сьогодні й заключається торгівельна війна між США та Китаєм.
Те що ми маємо зараз — це укріплення гривні внаслідок корегування значних коливань попередніх періодів девальвації + співвідношення експорту до імпорту (хоча зараз і від"ємне сальдо торгового балансу, воно успішно перекривається надходженнями за рахунок продажів ОВГЗ + валютними коштами заробітчан).

Давайте згадаємо хто був головним партнером попереднього Президента по Ротердам + та Зеленому тарифу і ким він є — експортер чи імпортер. От і робимо висновки, кому вигідно падіння ГРН… Ну і не забуваємо основних чинників падіння ГРН — війна та окупація, падіння ВВП і т.д. Сьогодні НБУ не заважає ринку самому регулювати курси і тому ми маємо поступове укріплення гривні.
+
0
Remalize
Remalize
29 серпня 2019, 22:04
#
Мене завжди цікавило питання: чому експортери просто не можуть зменшити свою ціну в валюті, а не топити за знецінення гривні?
+
0
vlad9486
vlad9486
29 серпня 2019, 22:36
#
Зменшення ціни в валюті зменшить виручку в гривнях. Знецінення гривні збільшить виручку в гривнях.
+
+15
yarg
yarg
29 серпня 2019, 22:44
#
И попасть под антидемпинговое расследование. 
там не Украина. панькатся никто не будет.
+
+15
yarg
yarg
29 серпня 2019, 13:35
#
Когда Счетная палата говорит «Бюджет потерял 9 миллиардов» и все вздыхают «как же так , как дальше жить» то просто подумайте - а кто нашел ?
А нашло - население.
Это именно вы недоплатили в бюджет эти 9 миллиардов. Так что радовались бы.....
+
0
Pens
Pens
29 серпня 2019, 14:30
#
«Это именно вы недоплатили»
А почему «вы», а не «мы»? Вы ведь тоже не доплатили. :) 
Но как пэрэсичный, без экономического образования, соглашусь, что именно я «нашел». Т.к. покупая у.е. дешевле, я могу приобретать товары на торговых площадках дешевле/больше со своей пенсии или делать сбережения в «стабильной» валюте. А внутри страны, я все равно в проигрыше, т.к. наше ценообразование для меня давно уже загадка, не привязанное к курсу, а просто ориентированное на непрерывное повышение с сезонными колебаниями(касаемо продуктов).
+
0
yarg
yarg
29 серпня 2019, 15:05
#
Да , и я тоже.
Написал «вы» , потому что обращался к тем . кто выше расписывал какая это катастрофа.

+
+30
bonv
bonv
29 серпня 2019, 13:39
#
Я очень скептически отношусь к заявлениям НБУ, что они могут обеспечивать целевые показатели инфляции. Структура нашей экономики, ее сырьевая часть, а также уровень доходов населения и тот факт, что большая часть затрат связана именно с продуктами питания, сезонность цен – все это не дает возможности проводить политику инфляционного таргетирования. Разве что базовую инфляцию, которая не учитывает цены на сырьевые товары. Скажем, сегодня говорят о плохом урожае картофеля. Соответственно, можно ожидать, что цены на картошку вырастут. Каким образом Нацбанк может добиться своих целей в этом случае? То есть существуют факторы, которые вообще не зависят от действий НБУ", – сказал Кушнирук.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися