Провідні міжнародні експерти попереджають про загрозу рецесії світової економіки. Чи може Україна за цих умов повторити досвід кризи 2008 року та які антикризові заходи потрібні, розповів заступник голови НБУ Олег Чурій в інтерв'ю Уніан.
У Нацбанку розповіли, чи вплине рецесія світової економіки на Україну
Ситуація в Україні істотно змінилася
За словами Чурія, фінансова криза – це справді ризик для усього світу. В умовах уповільнення глобальної економіки центробанки починають пом'якшувати монетарну політику. Це знижує вартість грошей – ставки запозичень – і сприятиме притоку капіталу до країн з вищими ставками.
Читайте також: Герус розповів, що Україна буде обговорювати з МВФ
Але якщо порівняти з 2008 роком, ситуація в Україні істотно змінилася. Економіка стала гнучкішою та сильнішою. Національний банк став насправді незалежним регулятором, а Міністерство фінансів дотримується зваженої фіскальної політики. Інфляція знижується. На максимальному рівні за останні шість років знаходяться міжнародні резерви. Також платіжний баланс виглядає досить добре – дефіцит поточного рахунку на кінець року, за нашими очікуваннями, становитиме 2,6 відсотки ВВП.
Ключові ризики
Ключовим ризиком, за словами Чурія, є негативний вплив зовнішніх тенденцій на платіжний баланс країни. Сповільнення світової економіки може викликати зниження попиту на товари українського експорту і скорочення експортної виручки.
З іншого боку, це може бути компенсовано зниженням цін на товари, які Україна імпортує, зазначає він.
Читайте також: НБУ назвав ключові ризики для фінансової стабільності
Наприклад, зниження світових цін на енергоносії позитивно вплинуло на торговий баланс нашої країни. Україну в найближчі роки очікують значні виплати за зовнішнім боргом. І є ризик, що ситуація на ринках капіталу буде несприятливою, коли необхідно позичати кошти для погашення колишніх боргів і покриття бюджетного дефіциту.
Водночас, за словами Чурія, Нацбанк сподівається, що Україна буде в програмі Міжнародного валютного фонду. Це сигнал інвесторам, що наша країна проводитиме реформи. Заяви представників нової влади свідчать про прихильність реформам за підтримки МВФ.
Коментарі - 8
Вони дійсно вірять, що коли всі світові ринки будуть падати - Україна не буде? Бо наша економіка гнучкіша і сильніша, ніж у 2008 р.)) А в штатах економіка не гнучка і не сильна? але це не заважає їй падати майже щодекади)))
Задача: возможно НБУ стоит сделать стресс тест и определить сколько ему нужно чистых валютных резервов для страхования пиковых скачков гривны в случае кризиса на подобии, как он это делает для крупнейших банков Украины. Сейчас очень хорошее время увеличивать чистые валютные резервы и не ограничиваться 3 мес импорта.
- Финансовый кризис нас не затронет. Потому что. Я вам точно говорю.
Население, знающее толк в заявлениях официальных лиц, выматерилось негромко и отправилось закупать соль, спички и сахар.