На користь сильної гривні грають рекордний урожай зернових і відносно низькі світові ціни на енергоносії. Але очікувати курсу нижче 25 грн до долару США не варто.
Аналітики Райффайзен Банку Аваль вивчили ситуацію на валютному ринку у липні та дали свій прогноз у свіжому огляді Focus Ukraine. «Мінфін» публікує ключові тези огляду.
Чи втримає гривня свої позиції восени: місія можлива
Середньомісячне значення курсу гривні до долара США у липні склало 25,68 проти 26,47 у червні. Традиційне сезонне зміцнення національної валюти підсилили масові продажі валюти нерезидентами під купівлю ОВДП, а також виручка від експорту металургійної та аграрної продукції.
Імпульс ревальвації з рівня 27,2 було зупинено в районі 25,45 — в основному за рахунок масштабних купівель з боку НБУ ($0,42 млрд у першій декаді липня).
Міністерство фінансів скористалося високим попитом і у другій половині липня збільшило обсяги розміщення гривневих ОВДП: 31,6 млрд грн на трьох аукціонах. Активні запозичення після деякої корекції запустили ще один імпульс зміцнення обмінного курсу. Він був зупинений у районі 24,95 — теж переважно завдяки купівлям Нацбанку.
За результатами липня чистий обсяг купівель на міжбанківському валютному ринку з боку НБУ склав $1,27 млрд, що є абсолютним рекордом з квітня 2010 р. Слід відзначити, що портфель нерезидентів в ОВДП у липні зріс на аналогічну величину.
Така стрімка ревальвація має ряд негативних наслідків, як то:
- знижує конкурентоспроможність вітчизняних експортерів,
- стимулює імпорт;
- призводить до зростання дефіциту бюджету внаслідок невиконання плану з податків і експортно-імпортних мит.
Проте на думку аналітиків Райффайзен Банку Аваль, дії Нацбанку логічні та послідовні, оскільки враховують:
1. Пріоритет монетарної політики. Зміцнення курсу сприяє зниженню інфляційних очікувань і самої інфляції, а також її поверненню до цільового діапазону. Масштабніші покупки валюти за вищим курсом призвели б до більш значних обсягів додаткової емісії гривні. А це б суперечило вказаному пріоритету.
2. Принцип режиму плаваючого валютного курсу. Нацбанк дотримується підходу щодо згладжування лише пікових курсових коливань, без спотворення ринкових трендів. Явне позначення «дна» з боку НБУ з великою ймовірністю змінило б тренд.
3. Намір щодо зниження рівня доларизації економіки. Зміцнення курсу послаблює спекулятивні мотиви та підвищує довіру до національної валюти. Багато в чому саме завдячуючи валютним інтервенціям у липні міжнародні резерви України збільшилися на 5,8% — до $21,8 млрд. Це покриває 3,4 місяці імпорту.
В цілому стан платіжного балансу й обсяг золотовалютних резервів залишаються сприятливими для збереження курсової стабільності. На користь сильної гривні грають рекордний урожай зернових та відносно низькі світові ціни на енергоносії.
З іншого боку імовірно, що у разі наближення курсу до рівня 25 грн/дол. США Нацбанк буде нарощувати обсяги покупок. А це не дозволить гривні значно зміцнитися. Крім того, можливе деяке послаблення продажів валюти з боку нерезидентів-інвесторів в ОВДП та українських експортерів — внаслідок погіршення умов торгівлі.
Читайте також: Кінець сезону: нерезиденти втрачатимуть інтерес до ОВДП
Сильним психологічним фактором залишаються традиційні для осені девальваційні очікування, які можуть посилитися у разі політичної турбулентності. Але є висока вірогідність, що осінні тренди цього року будуть згладжені. У базовому сценарії аналітики Райффайзен Банку Аваль очікують повернення курсу гривні до діапазону 25,5-26,5, з можливим ситуативним ослабленням до 27,5 грн/дол. США.
Коментарі - 18
Удержит или Укрепит...
Монетарная политика не даст курсу сильно уйти вверх и прыгать, плюс новый урожай даст поток валюту и осенью.
Плюс новые действия новой власти скорее будет позитивно оценены, плюс если решится ситуация с МВФ - это также импульс в поддержку гривны. Рынок земли и т.д. Можно будут реформы, которые реально отразятся на инвест.климате.
Что минус - это непонятка по транзиту с РФ.
Попробуем оценить потери. Рассчитаем номинальный ВВП Украины на конец 2019 г. при разных среднегодовых курсах грн/дол.
28,50 ном ВВП 4 087 450 млн грн
27,50 3 945 959 млн грн
26,50 3 804 468 млн грн
Расчет показал, что изменение среднегодового обменного курса гривна/доллар с 28,5 до 26,5 влечет падение номинального ВВП на 283 млрд грн. или 7%, оценочно для доходной части бюджета около 65 млрд грн.
Номинальный ВВП Украины за 2018 год 3 558 706 млн. грн. Оценим рост ном ВВП за 2019 год при разных курсах
28,50 рост ном ВВП 2018/2018 равен 14,90%
27,50 10,90%
26,50 6,90%
Рост номинального ВВП уменьшается в два раза с 14,9% до 6,9%. Рассчитаем рост реального ВВП при разных курсах при условии, что инфляция по итогам 2019г. достигнет 7,0% (первая половина 2019 СРI 9,1% г/г).
28,50 рост реального ВВП 2019г. + 7,9%
27,50 + 3,9%
26,50 + / - 0,0%
На 16 августа 2019 года среднегодовой обменный курс грн/дол был около 27,06 грн/дол. Если до конца года курс останется в диапазоне 25,00 - 26,50 грн/дол., не слишком ли дорого может заплатить бюджет?
Наша рекомендация: не допускать отклонения среднегодового обменного курса от фундаментально-расчетного курса на величину вариации +/- 8 %. На первое полугодие 2019 года это следующий диапазон гривна американский доллар 29,63 ≥ 27,43. На 16/08/2019 среднегодовой обменный курс около 27,06 грн/дол.
2. Зависимость от курса, безусловно сильная, т.к. мы малая открытая экономика. Не готов аргументированно дискутировать по конкретным полученным Вами цифрам, т.к. не проводил собственных числовых оценок влияния курса на экономический рост. Но настоятельно рекомендую Вам пересчитать исторические и прогнозные значения номинального ВВП в долларовом эквиваленте и оценить их изменения. Более чем уверен, что картинка сильно изменится. Номинальный ВВП в грн - не самый лучший ориентир для оценки успехов экономического роста. К примеру, с реальным ростом все ок.
3. любая фиксация допустимой вариации (+/- 8 %) - это de facto уход от режима плавающего курса со всем букетом негативных макро последствий. я уже молчу о том, какой это подарок валютным спекулянтам и как это может отразиться на международных резервах и инфляции.
Но я частично солидарен с Вами, что резкое и мощное укрепление грн имеет ряд негативных последствий. Частично соглашусь, что с мая покупки со стороны НБУ можно было бы нарастить для замедления девальвации. Но все хороши рассуждать по факту, когда график уже отрисован...
К несчастью для Украины, у нас такой министр есть.