З 20 червня НБУ скасовує обов'язковий продаж частини валютних надходжень на рахунки підприємств та підприємців.
Три наслідки відміни обов'язкового продажу валюти
Про те, які наслідки це рішення матиме для валютного ринку, бізнесу та банків, розмірковує на своїй сторінці у Facebook виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.
З точки зору балансу попиту і пропозиції на валютному ринку скасування обов'язкового продажу валюти… не змінить нічого. Останніми роками бізнес і так продає понад 90% експортної виручки при нормі у 30, а перед тим 50 відсотків. Тобто НБУ скасовує обмеження, яке вже фактично не було необхідним. Але цей жест матиме не тільки символічне значення.
По-перше, регулятор послідовно втілює дорожню карту валютної лібералізації, яку оприлюднив після прийняття закону «Про валюту і валютні операції». Отже, це чіткий сигнал учасникам ринку та владі: йдуть реформи, покращуються макроекономічні умови — один за одним скасовуються бар'єри, які обмежують рух капіталу.
По-друге, тривала дія пакету жорстких валютних обмежень, в першу чергу щодо обов'язкового продажу валюти, свого часу спонукала бізнес до «консервування» валюти і «закриття» частини розрахунків за експортно-імпортними операціями за межами України.Це скоротило і без того невеликий обсяг нашого валютного ринку, а з тим збільшило і його вразливість до тимчасових коливань попиту-пропозиції.
Тепер бізнес матиме змогу гнучкіше розпоряджатися власною валютою та планувати операції. Звісно, потрібен час і подальші послаблення, щоб підприємства відчули комфорт всередині країни і перебудували зовнішньо-економічну діяльність. Але позитивна динаміка є, і глибина та ефективність валютного ринку поступово зростатимуть.
По-третє, для банків спроститься адміністрування частини клієнтських операцій — сортування валютних надходжень на рахунки клієнтів (не всі підпадають під обов'язок часткового продажу), розподіл на окремі рахунки, різні процедури обов'язкового та добровільного продажу тощо.
Коментарі - 6
Да это понятно, кто ж на низких то сливает. Другое дело, что понять, высокая котировка или нет - задача архисложная. На этом рынок и стоит, что наверняка никто не знает, перепродан актив или перекуплен. Узнается это обычно уже после, когда снесли торговый счет. При такой активости нерезов на рынке ОВГЗ и упрощение доступа к финансовым рынкам наруже и 26 может быть слишком мягко сейчас. Думаю уйдем выше. Если США с Китаем договорятся - это уж навреняка.