З 20 червня НБУ скасовує обов'язковий продаж частини валютних надходжень на рахунки підприємств та підприємців.
Три наслідки відміни обов'язкового продажу валюти
![З 20 червня НБУ скасовує обов'язковий продаж частини валютних надходжень на рахунки підприємств та підприємців.](/img/2019/38142628/d31707faefc232018c7b810566f1809c.jpeg?1560936381)
Про те, які наслідки це рішення матиме для валютного ринку, бізнесу та банків, розмірковує на своїй сторінці у Facebook виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.
З точки зору балансу попиту і пропозиції на валютному ринку скасування обов'язкового продажу валюти… не змінить нічого. Останніми роками бізнес і так продає понад 90% експортної виручки при нормі у 30, а перед тим 50 відсотків. Тобто НБУ скасовує обмеження, яке вже фактично не було необхідним. Але цей жест матиме не тільки символічне значення.
По-перше, регулятор послідовно втілює дорожню карту валютної лібералізації, яку оприлюднив після прийняття закону «Про валюту і валютні операції». Отже, це чіткий сигнал учасникам ринку та владі: йдуть реформи, покращуються макроекономічні умови — один за одним скасовуються бар'єри, які обмежують рух капіталу.
По-друге, тривала дія пакету жорстких валютних обмежень, в першу чергу щодо обов'язкового продажу валюти, свого часу спонукала бізнес до «консервування» валюти і «закриття» частини розрахунків за експортно-імпортними операціями за межами України.Це скоротило і без того невеликий обсяг нашого валютного ринку, а з тим збільшило і його вразливість до тимчасових коливань попиту-пропозиції.
Тепер бізнес матиме змогу гнучкіше розпоряджатися власною валютою та планувати операції. Звісно, потрібен час і подальші послаблення, щоб підприємства відчули комфорт всередині країни і перебудували зовнішньо-економічну діяльність. Але позитивна динаміка є, і глибина та ефективність валютного ринку поступово зростатимуть.
По-третє, для банків спроститься адміністрування частини клієнтських операцій — сортування валютних надходжень на рахунки клієнтів (не всі підпадають під обов'язок часткового продажу), розподіл на окремі рахунки, різні процедури обов'язкового та добровільного продажу тощо.
Коментарі - 6
Да это понятно, кто ж на низких то сливает. Другое дело, что понять, высокая котировка или нет - задача архисложная. На этом рынок и стоит, что наверняка никто не знает, перепродан актив или перекуплен. Узнается это обычно уже после, когда снесли торговый счет. При такой активости нерезов на рынке ОВГЗ и упрощение доступа к финансовым рынкам наруже и 26 может быть слишком мягко сейчас. Думаю уйдем выше. Если США с Китаем договорятся - это уж навреняка.