Мінфін - Курси валют України

Встановити
10 травня 2019, 17:30

Нацбанк розповів, що впливало на ціни у квітні

У квітні споживча інфляція в річному вимірі становила 8,8% (8,6% – у березні). У місячному вимірі ціни зросли на 1,0%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

У квітні споживча інфляція в річному вимірі становила 8,8% (8,6% – у березні).
Фото: zn.ua

Як зазначають у Нацбанку, фактичний показник інфляції дещо перевищив траєкторію прогнозу, опубліковану в «Інфляційному звіті» за квітень 2019 року. Це було зумовлено дією тимчасових чинників, зокрема перебоями поставок нафтопродуктів з Білорусі і анонсованими РФ обмеженнями на експорт енергетичних товарів в Україну, а також виникненням ажіотажного попиту на окремі сирі продукти харчування внаслідок їх обмеженої пропозиції.

Натомість базова інфляція знизилася відчутніше за прогноз — до 7,4% у річному вимірі з 7,6% у березні. Зокрема, це спричинено впливом жорсткої монетарної політики Національного банку.

Читайте також: Нацбанк знизив облікову ставку до 17,5%. Що це означає

Уповільнилося подорожчання продуктів харчування з високим ступенем обробки (до 8,4% р/р). Завдяки розширенню пропозиції та падінню світових цін у квітні тривало зниження темпів зростання цін на м’ясні продукти. Вартість соняшникової олії майже зрівнялася з минулорічною завдяки рекордному врожаю соняшнику та зниженню цін на олійні у світі. Унаслідок слабшого тиску з боку виробничих витрат та очікувань гарного врожаю пшениці цього року також уповільнилося зростання вартості хліба. Водночас через підвищення світових цін та зниження поголів‘я корів дещо прискорилося подорожчання молочної продукції.

Підвищення цін на послуги також уповільнилося (до 14,0% р/р). Упродовж квітня зменшилися темпи зростання цін на фінансово-правові та ритуальні послуги, а також мобільний зв’язок і відпочинок у санаторно-курортних установах. Водночас темпи зростання цін на більшість інших послуг практично не змінилися.

Темпи підвищення цін на непродовольчі товари залишилися на рівні попереднього місяця (2,7% р/р). Зокрема, низькими, як і раніше, були темпи подорожчання одягу та взуття. Уповільнилося зростання цін на товари домашнього вжитку та фармацевтичну продукцію, а аудіовізуальна та комп’ютерна техніка була дешевшою, ніж рік тому.

Зростання цін на сирі продукти харчування прискорилося (до 5,1% р/р). Зокрема, після зниження у березні знов підвищилися темпи зростання вартості овочів борщового набору насамперед за рахунок цін на цибулю та білокачанну капусту. Це зумовлено виникненням ажіотажного попиту через недостатню пропозицію цих продуктів в Україні та країнах-імпортерах унаслідок як слабкого врожаю минулого року, так і порівняно несприятливих погодних умов у квітні поточного року. Крім того, вищими темпами зростали ціни на молоко. Дещо стримувало інфляцію сирих продуктів здешевлення фруктів. Також тривало падіння цін на яйця з огляду на значний приріст продукції в птахівництві.

Читайте також: Світові ціни на продовольство у квітні зросли

Темпи зростання адміністративно регульованих цін очікувано знизилися (до 18,2% р/р). Незначене прискорення підвищення цін на алкогольні напої та проїзд у залізничному транспорті було нівельоване уповільненням подорожчання тютюнових виробів, послуг міського транспорту та тарифів на холодне водопостачання та каналізацію.

Ціни на паливо залишилися нижчими, ніж минулого року (на 0,2% р/р). Водночас їх падіння суттєво сповільнилося як під впливом зростання світових цін на нафту, так і через виникнення вже згадуваних складнощів з імпортом енергоресурсів з Білорусі та Росії.

У Нацбанку зазначають, що поточна динаміка споживчої інфляції та її складових відображає тимчасове посилення впливу чинників пропозиції, які зумовили дещо вищі темпи зростання цін на сирі продукти харчування, а також паливо. За оцінками Нацбанку, дія цих чинників вичерпається у найближчі місяці.

Отже, інфляція продовжуватиме знижуватися відповідно до прогнозу Національного банку і наближатиметься до цілі 5% +/- 1 в.п., якої досягне у 2020 році.

Коментарі - 7

+
0
TOMAgavk
TOMAgavk
10 травня 2019, 17:43
#
За 4 месяца инфляция составила по данным Госстата-3,4%.
+
0
Barreto
Barreto
10 травня 2019, 17:59
#
Т.е. подорожание допустим лука с 6 грн осенью до 35 грн сейчас это неурожай и ажиотажный спрос, а так все в рамках «траектории прогноза»?
+
+10
vlad9486
vlad9486
11 травня 2019, 1:34
#
Это работники НБУ съели весь лук, или покрывают того кто съел, и вешают нам тут лапшу на уши :)
+
0
Barreto
Barreto
11 травня 2019, 12:35
#
Речь не о работниках НБУ. Аграрная страна, которая якобы кормит всю Европу, вынуждена закупать чертов лук у Казахстана и Узбекистана, потому что собственный урожай (который при любом неурожае уж точно покрыл бы внутренний спрос) был продан. Это нормально? Судя по реакции - да, это рынок. Трейдеры получили прибыль дважды - на экспорте своего и на импорте азиатского, а манюпас заплатит.
+
0
vlad9486
vlad9486
11 травня 2019, 12:46
#
Трейдеры заработали - это здорово. Для того что-бы простому народу было не так обидно есть два решения. Первый: бороться с законным рыночным обогащением - в результате мы все и дальше будем бедными. Второе: простой народ найдет наконец-то в себе что-то такое что он может предложить рынку (свою искру) и тоже заработает.
+
0
Barreto
Barreto
11 травня 2019, 12:54
#
Это не борьба с обогащением, это социальная программа. В соседних «тоталитарных» странах есть перечень социально значимых товаров, которые продаются не в убыток но с ограниченной наценкой. У нас это отменили под бурные аплодисменты, что мы побороли совок. Не обеднели бы трейдеры, они эти овощи тут покупали за гривну, не за валюты. Ваши слова про народ напоминают российскую оппозицию - кто недостаточно получает, может открыть свой бизнес, и легендарное «не вписались в рынок»...
+
0
vlad9486
vlad9486
11 травня 2019, 13:11
#
Для того что бы вырастить или запасти лук много ума не нужно. Если бы у нас не отменили гос регулирования цен, у людей бы не появилось такой замечательной и простой возможности заработать.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися