Всім відомо, як проводяться податкові перевірки. Багато вже написано, оскаржено і доведено. Здавалося б, здивувати нічим… Але досконалості немає меж.
Податкові перевірки. Не допустити не можна перевіряти
Про черговий неординарний випадок, який стався під час податкової перевірки, «Мінфіну» розповів адвокат, старший юрист практики податкового права і бізнес-ефективності ЮК Juscutum Ярослав Сокуров.
Ситуація вийшла така. Інспектори прийшли на підприємство з позаплановою перевіркою, надали всі необхідні документи. З документами все добре — є наказ і направлення з усіма реквізитами, вірні і діючі посвідчення. І начебто все в порядку. Але підвели підстави, а саме — в наказі підставою значився пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, ненадання документальних підтверджень на запит контролюючого органу і службова записка.
Виявилося, що запит, на який посилалася податкова, був направлений підприємству ще 1,5 роки тому і складений з порушенням норм закону, в тому числі через відсутність підстав для отримання інформації та документів. Відповідаючи на нього, підприємство вказало всі порушення і позначило, що він не є обов'язковим. Одночасно були надані письмові пояснення щодо поставлених запитань.
Виходить, у податковій не було підстав виходити на перевірку. Ознайомившись з документами податківців, керуючись вищезгаданими аргументами, було прийнято рішення не допустити перевіряючих.
Читайте також: Податкові перевірки по-новому: чого чекати від ДФС України в 2019 році
У такій ситуації інспектори зробили все чітко: склали в двох примірниках акт про недопуск, підписали його, отримали письмові пояснення від директора, завірили факт отримання пояснень своїми підписами, один примірник акта вручили підприємству. І пішли.
Підприємство відразу оскаржило в суді наказ про проведення перевірки та заздалегідь підготувалося до процесу щодо арешту майна. Адже саме такі повноваження є у органу ДФС, коли їх не пускають на перевірку.
Але не тут-то було. Під час подачі позову про оскарження наказу адвоката «порадував» директор. Виявилося, інспектори приїхали знову, стоять під офісом і хочуть… продовжити перевірку і вручити запити на надання документів в рамках цієї перевірки. Ті самі запити — без печатки і не на бланку.
На логічне зауваження директора: «Ми ж вас вчора не допустили?! Ви навіть акт склали відповідний ...», — було отримано впевнену відповідь: «Ми проконсультувалися з нашими юристами: вони вважають, що перевірка триває».
Виявляється, юристи податкової сформували позицію: «Якщо підписали направлення — значить перевірка почалася». І додали: «Така позиція підтверджується Верховним судом, є практика».
Тобто, акт про недопуск — взагалі несуттєвий документ. Ну склали, підписали… і що?! Забігаючи наперед, скажемо, що жодного судового рішення «юристи» так і не надали.
А кодекс податкова взагалі ігнорує. Адже пряма норма ПК України свідчить, що відмова підписати направлення фіксується відповідним актом інспектора. І такий акт — підстава для початку перевірки. Що ж виходить: підписуєш направлення - перевірка, а не підписуєш — теж перевірка?!
У підсумку, директор не пустив інспекторів. Представники ДФС, виконуючи вказівки керівництва, три дні, що залишилися, (сама перевірка була розрахована на 5 днів) оббивали пороги підприємства. Але безуспішно. Їм пропонували варіант зняти на відео процес вручення запитів в офісі підприємства, але вони від такої ідеї відмовилися, попередньо порадившись з тим же керівництвом.
Однак безвихідних ситуацій немає і тому інспектори направили запити поштою, в останній день «перевірки» (нагадуємо, що перевірка виїзна). Отримавши запити, підприємство вирішило не ігнорувати їх і підготувало аргументовану відповідь, з детальним описом вищевикладених подій. Відповіді надали в податкову через канцелярію, отримали відмітки про прийняття.
Виходить така ситуація:
— за фактом, перевірка не відбулася, первинні та інші документи не надавалися і не аналізувалися;
— в суді відкрито провадження з оскарження наказу на проведення перевірки;
арешт на майно не накладався;
— на думку податкової перевірка відбулася і зараз готується акт.
Що ж буде далі — чи дійсно представники контролюючого органу складуть акт за результатами «перевірки», якої не було або це всього лише маніпуляція?! Якщо акт все ж таки буде, що інспектори в ньому напишуть? Це особливо цікаво, адже інспектори своїми руками склали і підписали акт про недопуск до перевірки.
Зовсім скоро все проясниться. Про те, як будуть розвиватися події, зовсім скоро знову розповім в новому матеріалі.
Коментарі - 3
где запятую ставить?
В сухом остатке, проверка будет все равно, положим плановая.
Предприятие не слабо потратилось на юристов.
Юристы заработали на ровном месте.
Знаю такие случаи, когда юристы пытаются обжаловать запятые, а их клиенты при этом сидят годами в СИЗО.