НБУ рекомендує банкам приділяти більше уваги моніторингу фіноперацій клієнтів з цінними паперами, зокрема ОВДП, номінованими в іноземній валюті, характер яких може свідчити про легалізацію «брудних» коштів. Про це йдеться у повідомленні регулятора.
НБУ радить банкам посилити нагляд за схемними операціями з ОВДП
Що це значить
-
Йдеться про так звані циклічні операції, особливістю проведення яких є купівля юридичними особами за вищою ціною та продаж за нижчою (тобто зі збитком) ОВДП з однаковим ISIN-кодом упродовж короткого проміжку часу, зокрема одного робочого дня.
-
Зазначена схема може реалізовуватися через фінансових посередників на фондовому ринку і відбуватися в кілька етапів:
— на першому етапі брокер, діючи від свого імені за рахунок і за замовленням юридичної особи, купує в банка пакет ОВДП, далі він продає, а інший брокер купує зазначений пакет ОВДП за ціною нижчою від придбання (але в межах ринкових цін), діючи за рахунок і за замовленням фізичної особи;
— цей же пакет ОВДП знов за більшою ціною викуповує перший брокер, який діє від свого імені, проте за рахунок і за замовленням юридичної особи, надалі він знову перепродає пакет ОВДП на користь фізичної особи за нижчою ціною, а фізична особа здійснює його подальший продаж банку за привабливішою ціною;
Читайте також: НБУ розкрив нову схему — «стань мільйонером»
— у результаті таких циклічних операцій фізична особа отримує інвестиційний прибуток, а юридичні особи – інвестиційний збиток у такому ж розмірі.
Така схема отримання інвестиційного прибутку використовується клієнтами банків, зокрема, українськими публічними діячами, близькими та пов’язаними з ними особами з метою штучного формування доходів та подальшої їх легалізації під час декларування.
Індикаторами ризиковості таких операцій є відсутність економічного сенсу, купівля цінних паперів на занадто короткий термін, циклічність транзакцій, пов’язаність учасників і наявність у них, з-поміж іншого, ознак фіктивності, а також отримання однією стороною регулярних збитків, а іншою – регулярних прибутків, розмір яких суттєво перевищує суму інвестицій.
Для запобігання подібним схемам банки мають всебічно аналізувати фінансові операції з купівлі-продажу ОВДП, зокрема, ретельніше вивчати своїх клієнтів, зосібна брокерів, які здійснюють такі операції за замовленням юридичних осіб, аналізувати умови договорів купівлі-продажу цінних паперів і брокерські звіти про клієнтські операції, з’ясовувати джерела походження коштів фізичних осіб, які їх придбавають, з використанням ризик-орієнтованих підходів.
Коментарі - 11
Частное лицо получают довольно приличный легализованный доход.
Юридическое лицо получают убыток, который уменьшает налогооблагаемую прибыль,
и как следствие, уменьшает размер уплачиваемого налога на прибыль в бюджет.
Механизм есть — госфинмониторинг…
Сотрудники подразделения финансового мониторинга в банках частенько просто закрывают глаза на такого рода сделки — ведь они тоже люди и ничто человеческое им не чуждо…
За примерами, как банки нарушают нормативные документы по финмониторингу, далеко ходить не надо — посмотрите на претензии НБУ к некоторым банкам:
— в банке Тигипко потребовали отстранить действующего предправления и наложили штраф
— Укрсоцбанк — более 30 млн штрафа
— Мегабанк — более 6 млн штрафа
тому — треба.