Минув рік відтоді, як Стокгольмський арбітражний трибунал ухвалив рішення на користь «Нафтогаз України» щодо більшості важливих питань у спорі з «Газпром». Борг Газпрому через невиконання рішення арбітражу про виплату 2,56 млрд доларів збільшився за рік майже на 200 млн доларів. Про це пише прес-служба Нафтогазу.
У Нафтогазі розповіли, на скільки виріс борг Газпрому за рік
Що відбулося за рік
Нагадаємо Трибунал підтвердив порушення Газпромом зобов’язань щодо обсягів транзиту газу та присудив Нафтогазу компенсацію в розмірі 4,63 млрд дол.
Із цієї суми 2,1 млрд дол. були зараховані арбітрами в якості оплати за отриманий Нафтогазом у 2014-2015 роках, але неоплачений внаслідок відсутності погодженої ціни газ. Цей газ був тоді ж реалізований в Україні, за нього отримані гроші і сплачені податки.
Відповідно, залишок боргу Газпрому згідно рішення арбітрів становить 2,56 млрд грн плюс відсотки за час невиконання судового рішення. Це рішення стало завершальним у чотирирічному арбітражному процесі між двома компаніями за контрактами на поставку та транзит газу. У разі програшу Нафтогазу за цими арбітражними спорами, збитки могли б скласти до 94,7 млрд дол.
Відмовившись виконувати рішення арбітрів, Газпром ініціював оскарження в апеляційному суді округу Свеа. Слухання по суті і рішення апеляційного суду очікуються у 2020 році.
Читайте також: Коболєв: Газовий контракт-2009 обійшовся Україні в 32 мільярди доларів
За міжнародним правом оскарження рішення міжнародного арбітражу не призупиняє автоматично виконання цього рішення до завершення розгляду апеляції.
Нафтогаз розпочав процес виконання рішення арбітражу шляхом примусового стягнення боргу Газпрому у декількох юрисдикціях – Нідерландах, Великобританії, Швейцарії та США, а нещодавно – і в Люксембурзі. Найближчим часом можливі процеси і в інших країнах.
Передумовою таких процесів є виявлення активів, які належать безпосередньо Газпрому, і звернення до суду відповідної країни щодо примусового стягнення цих активів. При цьому Нафтогаз просить суд у якості запобіжного заходу одразу заморозити ці активи, щоб Газпром не міг їх вивести з цієї країни.
Як діє Газпром
Протягом року, який пройшов після рішення Стокгольмського арбітражу, Газпром намагався завадити виконанню судового рішення, навіть ціною значних фінансових та репутаційних втрат.
У той же час, представники Газпрому вдалися до шантажу Нафтогаз, вимагаючи, щоб компанія добровільно відмовилась від перемоги у арбітражі.
Читайте також: Кабмін знизить норму споживання газу до 3,28 куб. м
«Нафтогаз не піддається і не піддасться на цей шантаж. Ми змусимо Газпром виконати рішення арбітражу у транзитній справі і заплатити нам 2,56 млрд доларів плюс відсотки, яких за рік набігло майже 200 мільйонів доларів», – зазначив виконавчий директор Групи Нафтогаз Юрій Вітренко.
Коментарі - 12
Я гадаю що заплатить так само як, будучи правонаступником СССР, виплатив по вкладам Ощадбанку українцям:(
Ми багатіємо десь так, як Кверті збагатів від того що йому Семен винен:)
Скільки не говори «халва», в роті солодше не стане.
Сума збитків оцінюється у 5 млрд доларів. На все свій час Андрію…
Питання тільки в тому: — куди влада буде вести Україну…
https://www.rbc.ua/ukr/news/naftogaz-vyigral-sud-gaage-protiv-rossii-1551437919.html
Вони нам точно зайвими не будуть.
Продаж активів внаслідок рішення Стокгольмського арбітражу відбудеться найближчим часом.
https://www.rbc.ua/ukr/news/naftogaz-anonsiroval-prinuditelnaya-prodazha-1551441824.html
Это было только первое предварительное слушанье.В этом году будет второе.А ОКОНЧАТЕЛЬНЫЙ результат -сумма, будет известна только в 2020г.
За його словами, компанія оцінює втрати в результаті анексії приблизно в $5 млрд.
«Остаточне рішення по сумі буде предметом наступного слухання, яке ми очікуємо в цьому році», — зазначив глава Нафтогазу.
У НАК сподіваються, що рішення щодо суми компенсації суд ухвалить на початку 2020 року.
Вони, знаючи що, за агресію в Україні та анексію Криму, їх чекає безліч міжнародних судових спорів — законодавчо у себе прийняли рішення, що не визнають рішення ЕСПЧ та міжнародні суди не мають пріоритетності на території цього кооператива «Озеро»