У середу міжбанк майже повторив сценарій попереднього дня, що говорить про те, що незважаючи на бадьорі заяви чиновників НБУ та Міністерства фінансів — насправді не все так добре в нашому валютному королівстві, як хотілося б.
Долар просів, але що пішло не так на валютному ринку
Що насторожує:
1) Здавалося би — вчора Мінфін розмістив ОВДП на більш, ніж 18 млрд гривень (в еквіваленті по курсу НБУ), з яких майже половина в гривні. Сьогодні треба було платити за ці папери і дефіцит гривні мала б відчувати більшість іноземних покупців таких паперів, навіть якщо припустити, що частина з них продавала валюту ще вчора. Але вже дуже великого надлишку пропозиції ні вчора, ні сьогодні на торгах не спостерігалося. Він був, але не настільки великий, який мав би сформуватися при такому попиті на українські цінні папери.
2) Фактично весь зріст пропозиції поглинув сам ринок без особливих можливостей для Нацбанку істотно поповнити резерви. І якщо вчора за інформацією деяких учасників торгів Нацбанк ще нібито «світився» на міжбанку з «анонімною» скупкою долара на невеликі суми (що все ж таки не підтверджене поки остаточно), то сьогодні — регулятор не був помічений в ні в публічному форматі скупки валюти на міжбанку, ні практично і в «анонімному».
Це говорить про те, що особливого надлишку не спостерігається і все, що пропонують продавці — викуповується самими покупцями.
Для періоду закінчення місяця при такому здавалося б сприятливому розкладі по розміщенню ОВДП — це дивна поведінка курсу. І це все при тому, що буквально минулого тижня Нацбанк продав банкам двотижневих депсертіфікатов на суму понад 48 млрд гривень, що також знизило тиск на валютний ринок і по ідеї це повинно було би грати на зниження валютних котирувань.
Те, що гривня практично не зміцнилася за ці два дні при відсутності великих обсягів скуповування валюти регулятором говорить про те, що без такого відкачування гривні з ринку Нацбанком і продажів валюти іноземцями під купівлю паперів — курс міг би істотно зрости за рахунок збільшення попиту імпортерів в останні дні січня .
Навіть якщо врахувати те, що частина ОВДП була куплена відразу за валюту (покупці мінімізували свої валютні ризики) — при такому загальному розкладі сил на міжбанку курс мав би продемонструвати набагато більше просідання, ніж з 27,785 / 27,81 до 27,725 / 27,755 за період вівторок-среда. А цього не сталося ...
Висновок може бути тільки один — значна частина купівель ОВДП на цьому розміщенні — це фактично перерозміщення попередніх погашень, на які іноземцям вже не треба було особливо добирати нової гривні, продаючи валюту на міжбанку.
А значить — найближчим часом за рахунок заходу відшкодувань ПДВ і «накачування» банківської системи гривнею на фоні майбутніх чергових репатріацій дивідендів «дочками» іноземних компаній на початку лютого — тиск на гривню тільки посилиться.
Хід торгів:
На самому початку торгів курс просів за рахунок зростання пропозиції валюти для розрахунків з Мінфіном по купленим ОВДП. Розпочавшись з вчорашніх вечірніх декларативних 27,77 / 27,80 гривень за долар — курс в перші 15 хвилин сесії знизився до 27,75 / 27,775. Але потенціал просідання швидко видохнувся за рахунок виходу на торги великих покупців валюти, які самі поглинали все пропозицію без особливого втручання Нацбанку.
З 11 години і майже до обіду курс «топтався» в межах 27,75-27,76 / 27,77-27,78 гривень з продовженням поглинання всієї пропозиції самим ринком. Лише біля 13 години курс просів до 27,72 / 27,75 гривень вже майже до самого завершення сесії і тільки до 17-ї години трохи скорегувався до 27,725 / 27,755 гривень за долар.
Головні події 30 січня на міжбанку:
1) Фактично незначне зниження котирувань долара з ранкових 27,75 / 27,775 до 27,725 / 27,755 гривень на момент закінчення сесії;
2) НБУ не виходив на ринок в публічному форматі аукціону і фактично був непомітний на міжбанку;
3) Довідковий курс НБУ на 12:00 зареєстрований на позначці в 27,7594 гривень за долар, а офіційний курс Нацбанку на 31 січня встановлено на рівні 27,755525.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram
Коментарі - 18
Нічого дивного… Є пророки які пророкують не 30 а 60-67 грн за бакс… Правда десь пропали бо гривня зміцнюється:) Але обов«язково вигулькнуть на сайті коли гривня буде просідати до бакса:)
Я теж не проти хоч 29 побачити… І можливо під 29 ще побачимо але курс гривні на 26,7 це без варіантів а потім і ще більше зміцнення але то буде потім…
І на закуску:
В бюджеті-2019 передбачені нові кредити – влада розраховує позичити майже 375 млрд грн. Йдеться про запозичення як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Це на 42,5 млрд гривень менше, ніж доведеться заплатити за старими боргами.
Змешиться згідно з держбюджетом 2019 року.
Очень плохо что ОВГЗ на короткие сроки, у нас тяжёлые времена по выплатам.
Выше комментарий насчёт зрады — уточняйте какой экспорт, чтобы понять правда или выдумки. Пока делают все правильно, это признали наши западные партнёры.
А вот политики и некоторые люди будут расшатывать этот фактор.
Если в мае МВФ даст деньги — все будет спокойно, хотя и без него будет нормально, но только у нас сразу вырастут % по новым заимствованиям.
Сталь упала у всем в мире.
Аграрии растут как на дрожжах и перекрывают Сталевиков.
ИТ отрасль растет.
Селекцию развивают у нас давно, Вы наверное слабо знаете нащ аграрный рынок, давно это направление начали развивать, даже отдельные компании есть.
Скажу по секрету, у нас даже начали выращивать Семена Конопли для медицины, нарикам они не подойдут, и на экспорт уходит с хорошей маржой.
Где ЗРАДА уважаемый? Или Вас главные громче крикнуть?
31 января может стать непростым для валютного рынка.
«Скорее всего, межбанк будет стартовать в рамках 27,77-27,78 грн./$. И по идее валютное предложение должно быть стабильным. Ведь бизнесу нужна гривна, чтобы платить персоналу и на текущую деятельность. Однако постепенно может подрастать и спрос на доллар, ведь его вот-вот начнут покупать на вывод дивидендов. Так что ситуация неоднозначная:):)