У понеділок зниження гривневої ліквідності в системі (коррахунки банків на ранок 10 грудня впали до 45,3 млрд) та активні продажі експортерів — знову допомогли нацвалюті потіснити долар на міжбанку.
Загадки валютного ринку: що відбувається і де гроші
За день долар при продажу подешевшав з ранкових 27,77/27,82 до 27,72/27,74 гривень, а пропозиція як і раніше перевищувала попит.
Нацбанк досить оперативно вийшов на ринок з викупом надлишків долара по 27,80 гривень, чим частково втримав курс від ще більш істотного просідання в найактивнішу фазу торгової сесії.
На 12 годину курс впав до 27,765/27,785 гривень, а до обіду — до 27,735/27,75. Падіння котирувань після 12 години пов'язано з тим, що НБУ в цей період вже не був активний на торгах і покупці з продавцями самі знаходили компроміс по курсу без особливих «натяків» з боку Нацбанку. Застосовував у понеділок регулятор як завжди менш публічні форми інтервенцій. За нашими розрахунками в цілому за день він купив не менше 10-15 млн.
Взагалі масштаби викупу валюти з ринку за минулий тиждень (за даними НБУ 272,40 млн доларів) — вражають, адже в гривневому еквіваленті це не менше 7,63 млрд гривень (за курсом 28 гривень за долар).
З одного боку, можна щиро порадіти за наш НБУ і поповнення резервів на таку значну суму.
Але з іншого — коррахунки банків в цей період так сильно не зростали і це говорить про те, що частину валютних коштів Нацбанк міг викупити не тільки з прямого ринку, а й у того ж Мінфіну України, перераховуючи гроші за куплену у нього валюту відразу на казначейські рахунки (які не входять до статистики коррахунків банків).
Або ж частину отриманих гривневих коштів, виручених за валюту — великі продавці відразу ж направляли на будь-які бюджетні рахунки і тому вони не позначилися в залишках коштів на коррахунках банків на ранок наступного дня, а пройшли через банківську систему транзитом відразу на Держказначейство.
Третім поясненням таких арифметичних загадок може бути ще й варіант, коли банки відразу ці ресурси направляли на купівлю короткострокових депсертіфікатов НБУ і таким чином вони також не вплинули на залишки гривні на коррахунках на ранок кожного дня.
Скоріш за все спрацювали всі три перерахованих нами варіанти, тому що поява в банківській системі «зайвих» обсягів в 7,63 млрд гривень так чи інакше повинна була проявитися в грошовій статистиці НБУ цих днів.
Тим більше, що навіть під кінець сьогоднішньої сесії після викупу чергової порції ВКВ — пропозиція валюти знову хоч і трохи, але перевищувала попит. Тобто надлишок валюти зберігається, що взагалі не характерно для цього періоду року.
Але повернемося до статистики та ходу торгів.
Після обіду курс продовжив просідати на поодиноких угодах і за рахунок перевищення пропозиції до 14 години котирування впали до 27,735/27,75 гривень, а на 15:00 — просіли до 27,73/27,745 гривень. Завершилася сесія по долару взагалі ще нижче — на позначці 27,72/27,74.
Головні події 10 грудня на міжбанку:
1. Зниження курсу продажу долара з 27,77/27,82 гривень до 27,72/27,74 на кінець сесії;
2. НБУ виходив в «тихому» форматі з викупом долара по 27,80 гривень та за нашими розрахунками купив не менше 10-15 млн доларів;
3. Довідковий курс Нацбанку на 12 годин становив 27,7828 гривень за долар, а офіційний на 11 грудня оголошено НБУ на рівні 27,776824.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram
Коментарі - 20
Тактика НБУ знову дає позитивні результати.
26,7 наприклад.
Что примечательно, хитрые компании, их не много, приберегли гривну и не размещали на выходных, а сегодня купили валюту для выплаты дивидендов, их немного — но суммы были приличные 20 млн +. Они понимали что в понедельник будет проседание ликвидности.
Будем надеяться, когда пойдут выплаты НДС — то НБУ также бережно будет относиться к резким скачкам вверх, если они будут.
А пока НБУ — фокусник! Многие в недоумении как сколько можно было выкупить.
Что 30-50 млрд дол заведут?
Оптимистичный прогноз от минэкономразвития…