У перший робочий день тижня гривня продовжила тіснити долар на міжбанку. Пропозиція перевищувала попит практично весь активний період торгів, що призвело до падіння котирувань до психологічного рівня в 28 гривень і навіть трохи нижче.
Що з курсом: причини падіння долара на торгах
Відчувається, що основна частина «дочок» іноземних компаній вже купила необхідні обсяги валюти для репатріації дивідендів і тому їх поведінка сьогодні не відрізнялася особливою агресивністю щодо скуповування долара та євро. Не страждали підвищеним апетитом щодо купівлі валюти і основні імпортери. Мабуть вони не володіють зараз великими надлишками гривні і тому теж не були помічені в масованої скупці на міжбанку.
Зате експортери були дуже зацікавлені в гривні для проведення своїх господарських операцій і активно пропонували валюту. Причому не тільки в частині обов'язкових продажів, але і в частині тих 50% виручки, що в них залишалася.
Вже в перші хвилини реальних торгів долар швидко опустився з п'ятничних вечірніх декларативних 28,08/28,11 до 28,04/28,08 гривень, а потім через зростання пропозиції долара на фоні дуже обережного попиту — просів до 28,00/28,02 на 11 годину.
Не розгубився НБУ. За півтори години торгів він перший раз вийшов з викупом долара через Matching і без зайвого шуму купив за нашими даними до 10 млн доларів в межах 28,0350 гривень. Це частково вирівняло попит та пропозицію на міжбанку, але після 11:20 на ринку з'явилися нові продавці з неабиякою порцією валюти. Надлишок пропозиції не знайшов особливо охочих її купити і долар впав нижче рівня в 28 гривень. Регулятор вирішив вдруге поповнити резерви і вийшов з купівлею через все той же «анонімний» Matching, але вже по 28,01.
«Універсальний покупець» в особі регулятора викупив надлишок валюти на ринку і котирування на 12:00 зупинилися на рівні 27,99/28,01 гривень та перебували на цій позначці вже до обіду. Після 14 годин — перед закриттям активної фази торгів — курс трохи підріс до рівня 27,995/28,015 гривень і вже зупинився на цій позначці до 15 годин. Завершилися торги ще невеликою корекцією — 28,00/28,02 гривні за долар.
Головним гравцем на міжбанку сьогодні безсумнівно був НБУ. Саме його купівлі утримали курс в межах 28 гривень за долар, а великі учасники ринку були змушені повністю підлаштовуватися під його дії. Гривневий голод як і раніше відчувається у більшості банків і клієнтів. Тому їм доводиться стримати свої апетити в частині «хотелок» за валютним курсом.
Головні події 5 листопада на міжбанку:
1. Зниження долара з ранкових 28,04/28,08 гривень до 28,00/28,02 на кінець сесії через перевищення пропозиції над попитом;
2. НБУ не виходив на міжбанк у більш публічному форматі аукціону, але як мінімум двічі скупався валютою через Matching: по 28,0350 гривень (придбав за нашими даними близько 10 млн доларів) і по 28,01 гривень (за нашими розрахунками ще до 10 -15 млн);
3. Довідковий курс НБУ на 12 годин становив 28,0163 гривень за долар, а офіційний на 6 листопада оголошено регулятором на рівні 28,015313.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram
Коментарі - 9
Коли гривня на зміцнення то часто критикують що це незначне зміцнення… А коли гривня паде на 2 коп то пишуть про обвал…
Как итог завтра вернётся
Но все равно видна большая потребность в гривне
Дочки почти не выводят дивиденды, НДС по выплатам пока тихо.
Компании по умному выжидают еще проседания, и они могут этого добиться.
Гривну сильно зажал МинФин и НБУ, ее очень мало. Сказки о печатном станке улетучились (п.с. Maleficarum)