Мінфін - Курси валют України

Встановити
1 листопада 2018, 14:43

Як вивести фондовий ринок України з коми

Економіка України потребує надходжень інвестицій, однак український фондовий ринок практично не функціонує. Ситуацію може змінити новий законопроект №9035, який знаходиться зараз на розгляді у Верховній Раді.

Економіка України потребує надходжень інвестицій, однак український фондовий ринок практично не функціонує.
Фото: Podrobnosti.ua

Які новації запроваджує законопроект щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів, розповів у своєму блозі на Facebook Тарас Козак, президент інвестиційної групи УНIВЕР.

Фондовий ринок в Україні живий? Чи мертвий? На мій погляд, обидва варіанти некоректні. Вважаю, що фондовий ринок знаходиться в стані клінічної смерті, в реанімації. Жевріє лише на одному інструменті — державних облігаціях, ОВДП.

Чи можна в сучасному світі жити без фондового ринку? Легко! Наприклад, в Північній Кореї його немає. І нічого, її мешканці в шаленому захваті від керівництва країни.

Але хочеться ближче до цивілізації. Як у Західній Європі, Північній Америці чи хоча б як у сусідній Польщі, яка за багатьма параметрами стає для нас бенчмарком. На жаль, ми збільшуємо відставання від Польщі. Потрібні серйозні реформи, захист прав інвесторів, запровадження нових інструментів, боротьба з маніпулюванням.

Всі ці норми, необхідні для функціонування сучасного ринку капіталів, добре прописані в новому законопроекті #ПЗУ9035, який нещодавно був підтриманий на банківському комітеті Парламенту. І одностайно рекомендований для ухвалення в 1-му читанні на засіданні Верховної Ради представниками різних фракцій!

Зазначений законопроект є консенсусним. У ньому зняті побоювання багатьох учасників ринку про надмірні повноваження Регулятора — вони винесені в окремий законопроект. Немає також новацій про фінансування Регулятора за рахунок внесків учасників ринку.

Зате є наступні важливі, як на мене, тези:

Законодавчо запроваджуються поняття похідних інструментів — деривативів. Коли ми чуємо про ринкову ціну нафти чи зерна на світових ринках, то, зазвичай, мова йде про ціну ф‘ючерсів на ці сировинні товари, а не саму нафту чи зерно. Обсяги торгівлі ф‘ючерсами на світових фінансових ринках на порядки більші, ніж на базові активи. В Україні сьогодні торгівлі деривативами практично немає.

Ухвалення законопроекту дозволить біржам виконувати одну з ключових функцій — встановлення справедливої ринкової ціни на сировину. Це не сподобається нашим олігархам-експортерам. Адже сьогодні вони продають сировинні товари непрямим покупцям за ринковою ціною. Зазвичай покупцями є пов’язані з олігархами офшорні прокладки, а ціна продажу суттєво занижена. Така схема дозволяє «вивозити» капітали з України без належного оподаткування (трансфертне ціноутворення). Запровадження регульованих ринків сприятиме наповненню бюджету і боротиметься зі схемами відпливу капіталів.

Захист прав інвесторів. У першу чергу — інвесторів у облігації. Саме корпоративні облігації стануть наступним інструментом, на який буде реальний попит інвесторів після зниження дохідності за ОВДП. Щоб уникнути повторення проблеми 2008-2010 років, коли емітенти облігацій просто «кидали» інвесторів, не віддавали гроші. Псевдобанкрутства, безправ‘я облігаціонерів, шахрайство з активами повинні відійти в минуле. Інвестори отримають потужні інструменти для захисту своїх прав.

Це лише невелика частина новацій, які запроваджує проект закону #9035. Але навіть цього достатньо, щоби боротися за його ухвалення.

Приймайте участь в “Розіграші від ТОП-банків” та вигравайте до 20 тис. грн!

Коментарі - 6

+
0
vadymbanker
vadymbanker
1 листопада 2018, 15:14
#
Самый болезненный и опасный тезис это третий. Да, недоплачивают МИЛЛИАРДЫ ДОЛЛАРОВ в бюджет, из-за оффшорных прокладок, минимизоровать этот факт и тренд означает регуляция рынка, а регулируемый рынок это смерть свободным рыночным отношениям, здравой конкуренции. Очень сложный вопрос…
+
+15
Игорь Коляда
Игорь Коляда
1 листопада 2018, 19:07
#
Первый и второй тезис как-то противоречат друг другу.
То автор в первом тезисе ставит акцент на деривативы — "Когда мы слышим о рыночной цене нефти или зерна на мировых рынках, то, как правило, речь идет о цене фьючерсов на эти сырьевые товары, а не саму нефть или зерно.Объемы торговли фьючерсами на мировых финансовых рынках на порядки больше, чем на базовые активы."
То во втором ставит акцент на сырьё — «Принятие законопроекта позволит биржам выполнять одну из ключевых функций — установление справедливой рыночной цены на сырье.»
Так на что биржи будут устанавливать справедливые рыночные цены?
И о какой справедливости рыночных цен может идти речь, если «Объемы торговли фьючерсами на мировых финансовых рынках на порядки больше, чем на базовые активы.»?
Весь мир страдает от финансовых пузырей и ищет пути выхода из этой ситуации, а мы как заторможенные пытаемся наступить на те же грабли вместо не повторять чужих ошибок, ещё и «новацией» это называем.
Воистину, чому ми бідні?- бо дурні.
+
0
bampi
bampi
1 листопада 2018, 22:38
#
Ох уж эти политики.
Ну во-первых, рынок деривативов возник, по своей сути, как страховой. Где в начале 00-ых добавился еще метод укланения от налогов или использования налогово щита.
С другой стороны, данный рынок снижает снижает требования к капиталу через «повторение» любого инструмента.
Так же остается загадкой какое отношение биржи имеют к свопам и форвордам?!
В третьих, остается загадкой почему игнорируются замечания по отношению к ГК, когда из проекта в проект протягиваются достаточно опасные изменения с предсказуемыми последствиями.

Закон о рынке деривативов действительно нужен, но определенно с абс другим подходом.
+
0
Bank Noname
Bank Noname
2 листопада 2018, 10:56
#
К статье много вопросов. Но самый главный — читал ли автор столь любимый им законопроект целиком. Или ему сотрудники тезисы накидали для блога. А то все выглядит как набор слов «регулируемые рынки» «биржи» «олигархи» «деривативы» «Регулятор»
Да и вообще прямо вижу как благодаря закону олигарх-экспортер вместо того чтобы гнать товар на западную «прокладку» и гасить долги перед нерезом, бросается на украинский фондовый рынок и бешено там торгует по «справедливой цене». смешно.
+
0
84351272
84351272
2 листопада 2018, 19:52
#
Читайте статью Гонтаревой… только бабло зайдет в страну — его сразу распилят… поэтому бабло в страну и не заходит… немцы французы итальянцы и прочее европейская рать понимает что туземцам лучше не давать денег… а то ни денег ни туземцев ни территории Где были туземцы…
+
0
yarg
yarg
7 листопада 2018, 19:23
#
Не промолчу и я. Автор пишет о законах, регуляторах, полномочиях… Все уже готовы делить портфели… Но реальная проблема в том, что торговать на нашем фондовом рынке нечем. Просто нечем. Нет эмитентов. А все остальное-фигня.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися