Впровадження технології блокчейн НБУ давно заклав в свою стратегію розвитку безготівкової економіки cashless-2020. Але це питання надовго заглохло. Здавалося, про блокчейн у Нацбанку забули. Зі «сплячки» всіх вивів президент Петро Порошенко. У середині вересня на інвестиційному форумі Yes він анонсував швидку появу нового виду нацвалюти — електронної гривні.
Криптогривня: Бути чи не бути
За словами голови держави, революційне нововведення вже на підході. «Багато було розмов про блокчейн. Ми нарешті почали процес переводу на блокчейн державного земельного кадастру і реєстру майнових прав. Національний банк готується до запуску національних електронних грошей», — заявив Порошенко.
Це підтвердили і в самому Нацбанку. За словами директора департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Олександра Яблунівського, вже стартував «пілот, присвячений можливості випуску цифрової гривні на блокчейні».
«Мінфін» вирішив дізнатися, що відбувається з проектом «криптогривня» і коли очікувати на на появу нової валюти.
Без «крипто»
У НБУ «Мінфіну» підтвердили, що пілотний проект дійсно стартував. Мовляв, регулятор «зараз вивчає, як електронна гривня може доповнити платіжний ландшафт України і сприяти підвищенню частки безготівкових розрахунків, а також зменшенню їх вартості», — пояснили в прес-службі.
Майбутня електронна нацвалюта повинна працювати на блокчейні. По суті, — це та ж фіатная валюта, але в електронному вигляді. Її можна буде обмінювати на готівку або безготівкові кошти у співвідношенні 1: 1.
Транзакції з e-гривнею можна буде проводити через комп'ютер та мобільні пристрої. У пілотному проекті НБУ тестує «інноваційне платіжне рішення і технологічну платформу». Працюють над ними як фахівці регулятора, так і волонтери-учасники ринку.
Одночасно в Нацбанку вивчають міжнародний досвід, оцінюють ризики і правові аспекти. Як підкреслили у відомстві, саме рішення про доцільність e-гривні буде прийнято тільки після «детального» аналізу результатів дослідження.
Що думає ринок
Учасники ринку позитивно ставляться до ідеї «криптогривні». Адже у такої валюти величезна кількість переваг перед звичайною фіатною.
«Так, «криптогривня» потрібна. Це можливість здійснювати платежі в режимі 24/7. Це можливість подолати недовіру до національної валюти. Крім того, що гривня девальвує у відношенні до долара, у нас є ще один фактор недовіри — банкопад. Люди не довіряють банкам. «Криптогривня» дозволить відкривати рахунки за фактом відразу в Національному банку. Цей привілей зараз мають виключно великі банки», — стверджує засновник першої в Україні публічної біржі криптоактивів KUNA.io Михайло Чобанян.
Цифрову нацвалюту легко інтегрувати у всілякі e-commerce-проекти — вона створена для інтернету, і існує тільки в інтернеті. Тому «криптогривня» в якомусь сенсі може конкурувати з міжнародними платіжними системами.
«Запустивши «криптогривню», ми відкриємо Україну для світу. Ми прибираємо всі ці валютні кордони. Зараз, якщо є необхідність розрахуватися з Україною, то потрібно відправляти SWIFT-платіж. Але після запуску «криптогривні», з українцями можна буде розрахуватися криптовалютою абсолютно офіційно. Це збільшить товарообіг, рух капіталу, робочої сили, товарів і послуг», — пояснює Чобанян.
А хто ще
Насправді центробанки в усьому світі активно вивчають можливості впровадження технології блокчейн. Мабуть, найбільшу активність проявляє регулятор Китаю. Центробанк КНР займає 5 місце в світі по запатентованим застосуванням блокчейна. Краще результат — тільки у приватних компаній.
Зовсім нещодавно центробанк Піднебесної почав тестувати платформу на блокчейні Bay Area Finance Blockchain Platform. Вона повинна об'єднати в єдине ціле фінустанови однієї з головних економічних зон країни — Південного узбережжя КНР. Проект повинен принести цілий ряд переваг. Новий майданчик підвищить ефективність міжбанківських платежів, і спростить доступ бізнесу до фінансових послуг. Регулятору також буде легше працювати, оскільки блокчейн підвищить прозорість грошових переказів.
Швеція може стати однією з перших держав, де буде введена національна цифрова валюта. Центробанк Швеції обіцяє ввести в обіг e-krona вже у 2019 році. Передбачається, що цифрова валюта буде в обігу одночасно з готівкою.
Тайський Центробанк — ще один приклад. Він працює над створенням власної криптовалюти для міжбанківських платежів. Перша фаза випробувань повинна закінчитися до березня наступного року.
Його встиг обігнати південноафриканський банківський регулятор. В кінці літа 2018 року він вже протестував систему міжбанківських платежів на блокчейні. Результати вражають: нова система обробляє платіж протягом 1-2 секунд. А всього за годину система обробляє денний обсяг переказів. Але повномасштабне впровадження системи поки відкладається, через велику кількість «регуляторних та правових аспектів».
Що таке криптовалюта
В Україні криптовалюти як і раніше поза законом. Вже більше року робоча група, до складу якої входять представники Мінфіну, НБУ та НКЦПФР, ламає голову над правовим регулюванням криптовалют в Україні.
Тільки в липні 2018 року голова НКЦПФР Тимур Хромаєв представив концепцію держрегулювання операцій з криптовалютами в Україні. Згідно з документом, криптовалюти та токени отримають статус фінансових інструментів. Регулюванням цього ринку повинна зайнятися Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Рада з фінансової стабільності концепцію підтримала. Але до закінчення історії поки далеко — адже регулятори ще не подавали законопроект на розгляд парламенту.
Заповнити прогалину в законодавстві взялися депутати. Ще в минулому році в парламенті з'явилося два законопроекти, які повинні були врегулювати питання зі статусом криптовалют. Але вони «загубилися» десь в парламентських комітетах.
Третю спробу депутати зробили в середині вересня цього року. Група народних депутатів на чолі з Олексієм Мушакою подала черговий «крипто законопроект» — №9083. Згідно з цим документом, криптовалюта — «віртуальний актив у формі токена, який функціонує як інструмент обміну або збереження цінності». Якщо громадянин змінює криптовалюту на фіатні гроші, з нього повинен стягуватися податок. До 2024 року буде діяти пільгова ставка для фізосіб у розмірі 5% податку з доходів і 1,5% військового збору. Починаючи ж з 2024 року ставка становитиме 18%. Податок для юридичних осіб становитиме 5%.
Як стверджує Олексій Мушак, в розробці законопроекту брали участь не тільки представники влади, але і експертного співтовариства. І за їхніми розрахунками, завдяки врегулюванню оподаткування криптовалют, щорічно бюджет зможе отримувати не менше 1,27 млрд грн.
Про перспективи ухвалення цього законопроекту говорити складно — поки депутати тільки вивчають пропозицію. Але спільнота позитивно оцінює можливість, тим більше, що прийняття допоможе і проекту «криптогривня».
«Політики дуже згідливі під час передвиборної кампанії. Тому «крипто гривню» потрібно проштовхнути саме в цей період. Саме виходячи з цих міркувань представники крипторинку брали участь у підготовці законопроекту №9083, який потрапив до парламенту на розгляд. Зараз ідеальний час, щоб прийняти закон», — стверджує Чобанян.
Олексій Рябуха
Коментарі - 56
Хотя много пока рисков и уязвимостей, последние кражи доказывают слабую защиту, далее будет…
В том и проблема, что есть «самое НЕпонимание денег», так откуда возьмётся «понимание»?
Вот как у Вас например в этом высказывании.
У нас УЖЕ ЕСТЬ СВОЯ ВАЛЮТА, так нахрена ещё какую-то делать?
А про «замещение наличного оборота» этой новой валютой вообще говорит о НЕпонимании функций денег.
У денег есть такая функция — УЧЁТ, так вот деньги учитывают не только движение товаров,а и — АКТИВОВ.
Догадаетесь сам какие деньги — наличные или БЕЗналичные, какие обороты — товаров или АКТИВОВ обслуживают?
С тех пор, как деньги назвали и сделали «товаром» — закончилось «самое понимание денег».
«Крипта» — это НЕ «деньги», а единицы информации, которые благодаря технологии «блокчейн» можно использовать для УЧЁТА(фиксации) ПЕРЕХОДОВ ПРАВ СОБСТВЕННОСТИ на какие-либо АКТИВЫ.
И только в этом случае у «крипты» — единицы информации, может появиться какая-то ценность,соответствующая ценности АКТИВА.
То есть только в привязке к конкретному активу.
Очень интересно было бы увидеть реализацию подписи е-гривны, т.е. проходит тендер, есть победитель, получает деньги… и можно же с помощью БЧ проследить его дальнейший путь. Т.е. можно полностью убрать коррупцию на закупках, взятки на руки- отказавшись от физ гривны, или ограничить купюры- как в Индии. Ну и да- QR оплата куда бодрее и более легдоступна, нежели телефоны с RFID.
Корупція прибирається не таким чином
QR — це небезпечна фігня через, яку можна отримати вірус
цвв при отриманні затираю
Я вам по секрету скажу, що ви також не можете без рута і втрати гарантії щось обмежити
Там розказано, як засунути апп в хоча б чрут?
Чи може ще розказали, як підсовувати потрібні дані, які апп запитуює в апі андроіда?
Немає в мануалі нічого
Я зрозумів
Обратите внимание на год публикации. Именно тогда устранили эту проблему, и она осталась исключительно у любителей собрать своё ядро на коленке.
Я не питав як отримати рут — я питаю про ізоляцію додатка через chroot
Ну досить вже позоритись
А софт пишуть боги
qr може зберігати будь-що
Лінк може вести на редирект
І тд і тп
Хм
(спроба провалилась)
Ще раз повторю — відкривати QR, що може скомпроментувати пристрій на якому у вас і у більшості людей знаходиться сім-карта і банкінг, що прив'язаний до цієї сімкарти — вкрай небезпечно
І ніякі китайці чи американці не будуть вам особисто нічого компенсувати після того, як з вашого рахунку підуть всі гроші.
Більше того, навіть ваш банк може відмазатись від компенсації завданих вам втрат
Я это просто оставлю здесь, если у вас будет желание немножечко вникнуть в тему- сможем продолжить.
http://www.xinhuanet.com/english/2017-12/27/c_136855765.htm
Прошу обратить внимание, что 2017 год, цифра по КНР- 520 миллионов человек, которые пользуются QR платежами. Достаточно показательно?
Там внизу репорт можно скачать- показательно по цифрам, сколько банков и мёрчантов готово работать и кто уже работает с qr платежами
Там не сказано скільки фроду з цього потоку було компенсовано
Кількість мерчантів, що не будуть вам нічого відшкодовувати після втрати ваших коштів нікого не цікавить
Там же и продолжение от ЦКБ о выплатах связанных с fraud проблемами ПО.
В том же КНР самые частые проблемы развода QR скана связанные с фишинг сайтами. Т.е. так как под рутом теперь не ворваться, работает социальный инжиниринг, т.е. на фишинговом сайте предложат ввести все данные от карты итд итп, или огарничаться e-mail, и будут пытаться стандартный троян или бэкдор прислать. Начиная с 2016го- последние 2 метода бесполезны, так что надежда только на то, что юзер полный баран и на фишинговый сайт будет пулить свои данные, с учетом того, что такой фишинговый сайт не будет иметь в конце адресса привязки к Китаю, ибо у них с этим все очень жёстко, и fraud доменные имена закрываются в течении дня, а тех на кого оформлены- караются.
Т.е. если юзер полный баран, и заполняет форму (аналогия) privet48.com.nz и там указывает все данные, то ЦБ ничего возмещать не будет.
Если же в самом ПО платёжки уязвимости- банк платит.
Якщо в гаманці всі купюри з жпс і зчитування відбитків, ваші переміщення і переміщення гаманця відслідковуються в реальному часі, кожна транзакція окремо проходить антифрод НМ, при підозрі НМ — купюри анульовуються, транзакції по купюрам можуть бути відмінені в односторонньому режимі і це тільки те про що знають прості користувачі
То ви кажете, що це 99.99% захист?
Ооок
Краще не використовуйте термінологію, якщо її не розумієте в повному обсязі
будут пытаться стандартный троян или бэкдор прислать. Начиная с 2016го- последние 2 метода бесполезны
Для компроментації на обов'язково отримувати права рута
Всі описані підходи працюють
там указывает все данные
Тобто ви кажете, що всі дані логуються?
ЦБ ничего возмещать не будет.
Це взагалі не задача ЦБ
Если же в самом ПО платёжки уязвимости- банк платит
І хто винуватий в результаті ще треба довести самому користувачу
просто оставлю здесь, для нубов =)
Я б ще поговорив по темі, але ви дуже плаваєте в питаннях безпеки і коду на лінуксах
поток бреда. типа если гривну назвать «криптогривна», что весь мир изменится. прекратится девальвация, банки не будут разорятся (видимо кредиты будут возвращатся 100 % ), и т.п.