Нещодавно в Україні почав працювати новий механізм: банки почали надавати Державній фіскальній службі інформацію про рахунки фізосіб-приватних підприємців.
Рахунки ФОПів. Про що банкіри рапортують податковій
Finclub дослідив, що саме банки повідомляють податковій службі і чим це загрожує їхнім клієнтам.
Якими даними банки діляться з ДФС
Як з’ясувалося, банки передають у ГФС тільки ту інформацію, яку їм повідомляють самі вкладники. А це дані про відкриті рахунки фізичних осіб — підприємців (ФОП). Попередній аналіз отриманих від банків даних показав, що лише третина рахунків відкрита для ведення підприємницької діяльності.
Банки зобов’язані інформувати податкову про відкриття або закриття всіх рахунків ФОП. А також надавати інформацію за іншими відкритими рахунками клієнтів-підприємців за запитом ДФ. Тобто якщо клієнт відкрив рахунок ФОП у січні, а в травні оформив звичайний рахунок фізособи, вказавши, що він підприємець, — у податкову службу надійде інформація щодо обох рахунків. Такі вимоги містить стаття 69 Податкового кодексу.
Водночас підприємець не зобов’язаний повідомляти банку про свій статус. Тоді інформація про відкриття рахунку не надійде у ДФС: згідно із законодавством банки не подають дані щодо рахунків звичайних фізосіб, хіба що за запитом від фіскальної служби.
Інформація про банківські рахунки — не привід для податкової перевірки
Навіть якщо у підприємця крім рахунку ФОП відкрито кілька рахунків на фізособу, — це ще не привід для хвилювання. ДФС навряд чи зможе довести ухилення від податків, маючи тільки дані про наявність рахунків і дату їх відкриття / закриття. Адже спочатку потрібно встановити факт порушення: отримання доходу, що оподатковується, а також недотримання порядку й термінів сплати податкових зобов’язань. Однак наявність у підприємця великої кількості рахунків на фізичну особу може привернути увагу фіскалів і підштовхнути їх до проведення перевірки.
Отримуйте більше грошей з вигідними депозитами — беріть участь в акції від «Мінфіну» Бонуси до депозитів
Хто у «групі ризику»
Опитані ФінКлубом банки запевнили, що не надають ДФС інформацію про кількість грошей на рахунках клієнтів або про рух коштів. Таку інформацію податкова служба може отримати тільки на підставі рішення суду. За словами представника компанії KPMG в Україні, в цьому випадку податківці можуть подати запит на дані щодо обсягів та обігу коштів на рахунку, договорів боржника про зберігання цінностей, а також щодо надання боржнику в оренду індивідуального банківського сейфу.
Варто побоюватися пильної уваги ДФС вкладнику, у якого є податковий борг: вчасно не надані податкові декларації, порушення податкових зобов’язань та ін. У цьому випадку банк може надати інформацію про кількість і рух грошових коштів на рахунках фізичної особи протягом 5 днів після відповідного запиту від фіскалів.
Зарахування грошей на рахунки підприємця, відкриті для фізособи, можуть розцінюватися як отримання доходу. Тоді вони повинні обкладатися податком на доходи фізичних осіб (18 %) і військовим збором (1,5 %). Якщо перевірка встановить, що вкладник не сплатив податки з отриманої суми доходу, його можуть притягнути до відповідальності, у тому числі кримінальної.
Коментарі - 6
смотрим статью 164.2 налогового кодекса. Там есть четкий перечень — с чего платится ндфл.