На будь-якому інвестиційному ринку є зрозумілі тригери, за якими гравці приймають рішення про купівлю або продаж активів. Є такі тригери і на ринку криптовалют. Знаючи їх, «акули» маніпулюють ринком і його учасниками без будь-яких негативних наслідків для себе.
Хто маніпулює курсами криптовалют і як з цим боротися
Хто ці «акули-маніпулятори»? Якими методами вони користуються? Як їх маніпуляції позначаються на ринку та рядових учасниках? Про це «Мінфіну» розповів Андрій Тонколітко, керуючий партнер криптовалютного фонду Crypto Art.
Хто маніпулює
У більшості випадків ініціаторами маніпуляцій виступають великі трейдери. Але в різних ситуаціях вони задіюють різні інструменти і, якщо можна так висловитися, різних «партнерів». У підсумку виходить такий набір комбінацій:
— Великий трейдер у змові зі ЗМІ або самостійно.
— Великі трейдери у змові з монетою.
— Великі трейдери у змові з біржею і монетою.
Іноді маніпулятивні дії здійснюють самі біржі. Розглянемо докладніше механізми і цілі для кожного варіанта.
Великий трейдер у змові зі ЗМІ або використовуючи їх «втемну»
Мета — вплинути якимось чином на рух ціни і заробити на цьому.
Механізм
За допомогою фейкових або частково фейкових новин створюється очікування позитивної зміни ціни. Це стимулює пожвавлення на біржах і формується тригер для трейдерів — купувати, доки точки входу здаються вигідними. І навіть якщо технічний аналіз в реальності показує, що точка входу недостатньо хороша, умілий маніпулятор легко «намалює» на графіку точку, яка буде виглядати як вигідна з точки зору аналізу.
Ситуація може ускладнюватися тим, що обсяги торгів нарощуються штучно, за допомогою своїх же закупівель і продажів. Наприклад, 3-4 різних аккаунта працюють узгоджено: з одного виставляється продаж, з іншого здійснюється купівля всього виставленого обсягу. У сторонніх учасників спрацьовує вау-ефект: гарна точка — треба заходити. Ну, гаразд, спочатку трохи придивитися… І тут «змовники» повторюють схему: один виставив на продаж великий обсяг, другий відразу все купив.
Готово, тригер запущений.
Хто у виграші
Заробляє група, яка запустила новину і «накрутила» обсяги. Або більш розумна і сильна група, яка діє так само і, «прочитавши» план акул подрібніше, діє в ще більших масштабах.
Хто втрачає
Страждають, в першу чергу, прості інвестори, які не бачать закулісної схеми і орієнтуються на новини та технічний аналіз.
Великий трейдер у змові з монетою
Цілі — заробити на змінах ціни підконтрольної монети; керувати курсом монети, очікуваннями інвесторів та попитом/пропозицією.
Механізм
Великий трейдер звертається до творців монети з проханням випускати на певних ресурсах інфоприводи і надавати йому інсайдерську інформацію. Знаючи що відбувається всередині, він може моделювати під себе привабливі графіки на біржі, купувати і продавати так, щоб гроші поступово перетікали від інших гравців ринку до групи трейдерів з інсайдерською інформацією. Так на ринку створюються нерівні умови: у одних інформації більше, і вони розпоряджаються нею для своєї вигоди, інші, образно кажучи, грають в казино.
Хто у виграші
Так само, як і в попередньому випадку, заробляє ініціатор інфопривода, будь то творець монети, великі трейдери або інші учасники ринку, що вступили в змову.
Хто втрачає
Рядові інвестори без досвіду торговельного маніпулювання, які спираються на біржові звіти та технічний аналіз.
Великий трейдер у змові з біржею і монетою
Мета — перетікання грошей від рядових гравців до маніпулюючої групи.
Механізм
Коли працює така зв'язка, це майже безпрограшно для ініціаторів маніпуляції і майже безперспективно для всіх інших. Біржа бачить всі ордери, особливо стопи і маржин-коли учасників. Вона може за допомогою своїх засобів чи просто «намальованих» фантиків вибивати за стопами, створювати або прибирати ордери, маніпулювати склянками і угодами, використовуючи спеціально створені алгоритми.
У свою чергу, змова біржі з монетою дає можливість контролювати як фундаментальну, новинну частину тригерів прийняття рішень рядовими учасниками, так і технічну, яка малюється купівлею/продажами.
Хто у виграші
Група, яка ініціювала маніпуляцію: біржа, монета, великі трейдери.
Хто втрачає
Всі інші, для яких механізм маніпуляції невидимий, і ситуація виглядає як звичайні ринкові зміни.
Біржі
Цілі — збільшити активність на своєму майданчику (а з нею і комісійні збори) і забезпечити відтік коштів з «кишень» учасників в «кишені» біржі.
Механізм
Уявіть, що ви — власники біржі. Середній за обсягами, на комісіях є заробіток, але не так щоб дуже великий. Ви бачите все, що відбувається на біржі: хто і які ордери ставить, які стопи, які маржин-коли.
Уявіть ситуацію, коли користувач заводить монети до вас на біржу, а ви йому на баланс облікового запису нараховуєте якісь «фантики», які за логікою, мали б бути підтверджені вашими реальними активами.
Уявіть, що ви можете змінювати графіки заднім числом. Можете їх коригувати. Можете коригувати взагалі будь-який параметр і намалювати будь-який графік! Наприклад, змінити ціну монети зі 100$ до 1$. Можете вступати в змову з монетами і створювати сплановані маніпуляції. Можете самі виступати трейдером на своїй біржі і «малювати» самі собі будь-які баланси. Можете навіть самі себе зламати, а все «спихнути» на хакерів. Можете керувати чергою маркет- і ліміт-ордерів, кому і за якою ціною дати актив. Можете віддати чи не віддати форки, давати в борг для маржинальної торгівлі неіснуючі монети і, знаючи що їх в будь-якому разі віддадуть, отримувати безризиково певний відсоток. Крім того, можете бути трейдером з іншого боку і стимулювати маржин-коли.
Ви навіть можете створювати алгоритми, які спрямовані на те, щоб гроші клієнта біржі були втрачені, а ви опинилися позбавленим зобов'язань за їх виплатою.
Образно кажучи, ви можете перейти в godmode, бути Брюсом всемогутнім, тільки ще крутіше.
А можете залишатися чесними.
І тут питання до вас: знаючи, що можна все це робити, чи станете ви заробляти тільки на комісіях?
Хто у виграші
Власники біржі.
Хто програє
Всі інші учасники ринку.
Як з цим боротися
Головною «зброєю» проти свавілля біржових маніпуляцій може стати регулювання ринку. Воно необхідне, але його треба проводити акуратно. Спочатку ринок криптовалют був побудований на анонімності і відсутності регуляції. З одного боку, це приваблювало свободою від зовнішнього контролю, з іншого — зробило ринок «мутним» для самих же учасників. Особливо для тих, хто не володіє біржовою акулячою хваткою.
Тому є сенс поступово та крок за кроком робити його більш прозорим, зрозумілим інвестору і забезпеченим системою захисту прав інвесторів.
Що варто регулювати
— Монети, що потрапляють на ринок
Так, криптовалюти децентралізовані, а весь ринок служить своєрідним символом свободи від зовнішнього контролю та звітності. Але, тим не менше, ряд заходів з регулювання монет, що виходять на ринок, просто необхідний.
В першу чергу, потрібно розробити критерії допуску монет на біржу. Також варто запитувати у власників монет фінансову звітність та забезпечити учасникам ринку розуміння внутрішніх процесів, які відбуваються в даній монеті. Ще одна важлива вимога — забезпечити детальне розуміння математики формування ціни монети.
— Діяльність бірж
Доки кожна біржа встановлює власні правила, ринок криптовалют буде нагадувати підступну річку, де поруч з тихою заплавою бушує кілька вирів. Погодьтеся, багато хто побояться ходити на таку річку, а перевага буде у тих, хто добре знає місця.
Тому одним з найважливіших моментів бачиться забезпечення всім однакових умов: створення єдиних правил торгівлі та зрозумілої системи санкцій за порушення цих правил. Зокрема, необхідна офіційна заборона на виступ бірж в якості трейдерів і на передачу інформації щодо позицій або ордерах третім особам. І, звичайно, за виконанням цих правил і заборон потрібно стежити і, якщо треба, обмежувати діяльність бірж-порушників.
Також вкрай важливо усунути інформаційний вакуум, який оточує зараз більшість бірж. Що це означає? По-перше, інвесторам потрібна прозорість щодо коштів, переданих на зберігання біржі. По-друге, користувачі повинні мати можливість переконатися, що загальний баланс біржі відповідає сумарному обсягу коштів користувачів і що є реальні рахунки, на яких біржа зберігає і захищає гроші своїх учасників. Зараз рядові користувачі змушені вірити біржам, що називається, на слово.
І тут ми підходимо до, мабуть, найважливішого. Біржі — одні з найбільших гравців ринку криптовалют, і їх нерегулювання негативно позначається на всьому криптосвіті в цілому:
-
Дискредитується сама ідея блокчейн-індустрії. Адже яка різниця наскільки прозорий і децентралізований сам актив, якщо ви його тримаєте і оперуєте ним на централізованій, непрозорій і нерегульованій біржі?
-
Інвестори, що стали «жертвами» біржових маніпуляцій, в майбутньому, швидше за все, стануть менше довіряти ринку. А це, в підсумку, погано впливає як на ринкову активність, так і на капіталізацію.
І останнє, але не менш значуще. Жодна фінансова система не може вважатися повноцінною без ретельно відпрацьованої системи звітності. Потрібна така система і криптовалютним біржам. Йдеться про прозорість фактичних грошових потоків, (cashflows), звіти про прибутки та збитки (P&L), балансові звіти (balance sheet). І, якщо говорити про ідеальний криптовалютний світ, то добре було б зробити діяльність бірж більш відкритою. Наприклад, надати можливості для проведення незалежного аудиту фінансової звітності та бізнес-процесів.
А що на класичних фінансових ринках?
Помилково було б думати, що проблема з маніпулюванням — унікальне явище, властиве тільки ринку криптовалют. Адже всі фінансові ринки проходили стадію недостатньої регульованості. А саме вона ідеальна для відпрацювання маніпулятивних тактик.
Так, класичні біржі США стикалися з ситуаціями, схожими на нинішні криптореалії, ще в 30-х роках минулого століття. Про це дуже добре написано в «Записках біржового спекулянта».
Все що відбувається на крипторинку, можна здійснити і на класичних ринках, але там за це є зрозумілі покарання у вигляді фінансової, адміністративної та кримінальної відповідальності, і всі учасники з ними ознайомлені. Так, бажаючі можуть робити подібне, але вони розуміють: якщо маніпуляція буде доведена, буде відповідальність. І цей механізм працює! Тому в класичному ринку таких випадків не так багато, як в крипті.
Взагалі, завдання біржі — забезпечити справедливий і рівноправний для всіх процес обміну цінностями, коли всі гравці мають рівні права, якщо інше не прийнято усіма.
Не чекати дива, а працювати з урахуванням реалій.
Звичайно, всі вище перераховані заходи регулювання не можуть бути реалізовані відразу. Ринок криптовалют не стане безпечним і передбачуваним в один момент. Але поступові кроки до поліпшення ситуації помітні вже зараз. У поточних реаліях доводиться будувати свою діяльність на підставі всебічних знань про учасників ринку.
Наприклад, в нашому фонді Crypto Art ми запитуємо себе: якби ми були біржею і хотіли заробити на великих гравцях, що б ми робили, знаючи про них те, що ми знаємо? Детально відповідаємо собі на це питання і робимо все можливе, щоб не потрапляти в ситуації, де могли б стати схильними до маніпуляцій. Ми також уникаємо ситуацій, коли мимоволі (і, тим більше, вільно) можемо опинитися на стороні маніпуляції.
Коментарі - 21
Помимо рисков, Вы рассказываете клиента о комиссии? Чтобы не получило так, что после спада, человек вложил, поднял 1,5% на росте, только когда выводит — получается в минусе?!
Так же по другим инструментам.
Не как не дойду до соц.сетей, нужно зарегистрироваться. Чувствую у меня там диалоги будут со многими :)
«Не как не дойду до соц.сетей»
Только не соцсети, там и так банковских топ-менеджеров хоть пруд пруди,
а если ещё и среднее звено подтянется, то в банках вообще работать будет некому…
обычная история на любой бирже — купили «Хренькоины»
устроили хайп в стиле «Путин собирается признать Хренькоин альтернативой доллара в международных расчетах»
курс поднялся
продали Хренькоины
разницу пропили и ищем новый обьект хайпа.
иногда в чате при бирже переговоры проскакивают « что хайпить будем сегодня?»
# Южная Корея запрещает анонимную торговлю криптовалютами
Глупо отрицать, что уже произошёл переломный момент (с моей точки зрения) в торговле основными криптовалютами, и цены уже не пойдут вверх с этих уровней. Причин несколько: от старта введения многими странами ограничений и контролей, до простого изымания прибыли с этой затеи крупными держателями, которые заходили («инвестировали») на уровнях несопоставимых с настоящими.
Идея криптовалют, похоже, отпущена на самотёк в свободное плавание и будет являться источником длительной доходности для организаторов. С другой стороны, огромное количество мелких «инвесторов» и спекулянтов (ради которых и задумывалась вся эта идея), и кто не продал на уровнях конца прошлого года, будут вынуждены в зависимости от индивидуальной необходимости продавать с потерями, так как бывших уровней, похоже, мы не увидим никогда. Что в принципе и по логике вещей требовалось доказать…
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/112247/
и уничтожают чужие доходы в баксах и именно жителей третьих стран.
semenvekselberg приводит в пример Иран, я тоже готов Иран привести в пример…
В то время, когда на мировых биржах курс битка колебался в диапазоне $6 200 — $6 400,
на иранской бирже EXIR цена биткоина достигла отметки $26 000.
Догадайтесь с первого раза — кто покупал биток на иранской бирже — правильно, исключительно иранцы.
Но ведь цена битка в мире на этот момент ровно в четыре раза ниже, значит все эти покупатели одномоментно стали беднее в четыре раза.
Не те ли, кто год до этого верещали о «крахе доллара и приходе святого битка».
А потом купили битки в Китае по 6000, продали на волне паники в Иране по 26000 — и поехали на Мальдивы.
Люди проиграв все равно возвращаются, зная про манипуляции и т.д. + население обновляется каждые 10 лет подрастает новое поколение тех кто, еще не играл.
У меня например роботы хорошо поймали и вчерашний, и сегодняшний движ.
Цена Bitcoin опустилась до $6200.
Заместитель министра финансов Украины Сергей Верланов выразил мнение, что операции с криптовалютами должны облагаться налогом на доходы физических лиц в размере 19,5%.
По словам чиновника, проблема с налогообложением криптовалют сильно преувеличена, а потому может быть легко решена.
Неужели такая неприметная новость смогла так обвалить курс крипты…
Кстати, недавние новости о признании Ираном майнинга в качестве отдельной отрасли привели к ошеломляющему всплеску интереса к криптовалюте в стране.
На местной бирже EXIR цена биткоина достигла отметки $26 000 буквально в течение нескольких часов.