Експерти всього світу гадають — чи буде нова фінансова криза нинішньої осені.
Нова криза не за горами: як вона вплине на Україну
«Гучна криза в Туреччині та одночасний обвал рубля насторожили аналітиків, що вірять в циклічність економіки», — зазначає член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран у своєму блозі на «Економічній правді». Він нагадує, що подібна ситуація була восени 1998 та 2008 років: у першому випадку грянув дефолт в РФ, а в другому — збанкрутував Lehman Brothers.
Чи можливе повторення цих подій цієї осені? У Туреччині винуватцем кризи називають президента Ердогана, який жваво включався в дії центробанку Туреччини, вимагаючи від нього не підвищувати облікову ставку (з 2010р вона перебувала на рівні 10%, а тривалий час — 8%). Це перегріло економіку за рахунок кредитування в лірі, — пише Шапран. Спочатку грянула інфляція на рівні 15,9% в рік, а в липні підключилася девальвація, адже центробанк не зміг стримати потік бажаючих вийти у валюту навіть за рахунок інтервенцій. На торгах 10 та 13 серпня ліра двічі побила позначку в 7 лір за долар.
Але справжня трагедія розгорнеться в банківському секторі.
Він отримав подвійний удар: спочатку позичальникам, які брали кредити в лірі, банки збільшили ставки з 14-15% до 25-30%, а потім прийшла черга хвилюватися валютним позичальникам — адже за останній рік курс ліри виріс майже вдвічі.
Російський рубль знецінився після публікацій Білого дому проекту нових санкцій проти РФ. Стабільність в Росії в останні 5-6 місяців забезпечували зростаючі ціни на нафту, а її ринок виявився неготовим до зростання ставки ФРС, ставки Банку Англії та інших розвинених країн. ЦБ Росії знижував свою ставку — за півтора року вона впала з 9,75% до 7,25%. Але після натяків Білого дому на посилення санкцій, нерезиденти почали масово йти з ринку російських держпаперів — їх частка впала з 33,62% до 28,2%.
На думку Шапрана, глобальна криза в нашому регіоні може розпочатися, якщо РФ і Туреччина одночасно будуть нарощувати ескалацію конфлікту з США. «Вони є не тільки нашими сусідами, але і нашими торговими партнерами. Разом ці дві країни, за офіційними даними, займають близько 15% українського експорту». А з урахуванням того, що частина експорту в РФ ховається через офшори, реальна цифра може становити 20-25%. Турецький метал, якому закрили ринок США, буде продаватися за зниженими цінами в чорноморському регіоні, а це вже удар проти наших металургів.
Нівелювати негативний ефект від криз в Туреччині і Росії можуть майбутні домовленості України з МВФ. Але навіть в цій ситуації НБУ не варто пускати курс долара нижче 27,0 грн/$, — підсумував Шапран.
Коментарі - 15
Понятно что ниже 27 нет смысла опускать вообще сейчас, Китай и тот опускает свою валюту на 10%, нам также прийдется похожее делать.
По девалу есть разница — Китай это делает осознанно и контролируемо (для конкуренции в торговой войне с Трампом), РФ — не специально но контролируемо, а в Турции — неконтролируемый обвал. У нас, если что, контролировать особо нечем.
Проблема в том, что ЭКОНОМИКИ уже фактически нет — осталась только хрематистика.
А цикличность хрематистики никто не изучал и не изучает.
Законы ЭКОНОМИКИ уже давно подменили «теорией вероятностей» и «теорией игр», в которых действуют СЛУЧАЙНОСТИ и они — НЕ цикличны.
Украине вообще находится в состоянии ПЕРМАНЕНТНОГО кризиса, поэтому никакой новизны нет.
А если попробуете подсчитать количество автомобилей, строек, почитаете обьявления на автобусных остановках « требуются уборщицы 8000 гривен, охранники 10000, грузчики 12000 и карщики 14000 гривен» — то поймете что и кризиса особого нет.
Моё личное наблюдение, покупатель в 2009-2014 был менее требовательным и легче расставался с деньгами. Сейчас требования выросли и в обмен на свои гроши хотят не просто товар, а самый лучший товар и вагон сервиса. Никогда ранее я не посылал покупателей с завышенными аппетитами так часто, как в 2017 и 2018. Прибыли от них 5 копеек, а мозг выносят на десятку. Несуолько раз посчитал и понял, дешевле послать…
В польше зарплаты выше — кто бы туда ехал за 10000? :)
да, люди стали требовательнее. и будут еще требовательнее.
А вы не видели покупателей французов или немцев? которые вынесут весь мозг, все перемеряют, перещупают, потребуют санитарные сертификаты и гарантийные книжки, а потом скажут что дорого и не купят…
ИМЕННО! были бы тут доступные зарплаты 10-12 тыс грн в Польшу за 15-20 никто бы не ехал (жильё и транспорт там дороже, с визой и дорогой то на то и выйдет). На заборах и столбах много чего пишут. Знакомый после техникума 2 года мыкался с работами, там кинули тут недоплатили, в итоге уехал в Польшу, доволен как слон. Я уже приводил тут пример харьковской пиццерии, которая набирает сотрудников обещая 10К в итоге после бесплатной недельной стижировки людям говорят, что они не подходят.
Ну, каждый живет в своем мире…
вот местная газета левобережья киевской области. Киев не беру принципиально. Почитайте раздел «пропоную роботу». Там зарплаты указаны. Можно конечно и дальше кричать «они все врут». но…
http://i-visti.com/pdf/28-937.pdf
не думаю что в Ирпене или Василькове ситуация отличается.
пример https://goo.gl/cvp9JG обещают 500 грн в день при норме 600кг яблок! Если работать 10 часов без обеда, чтобы выполнить план нужно обрывать 1 кг в минуту! Не считая времени на перемещение между деревьями, ветками, обед… Когда я собирал яблоки на даче, перемещение между ветками занимало основное время. Яблоко сорвать две секунды, а вот дотянутся до него бывло не просто. А в объявлении можно и тысячу указать за тонну, ничем не рискуешь, когда знаешь что план невыполним.
но я уже говорил — если вы верите в теорию всеобщего заговора — это отдельная история.
Скажу от себя — это зарплаты «областные». В Киеве все повыше. Если там водителей ищут на 15 000 в месяц — Киев дает 20000. И попробуйте найди дешевле — очень удивитесь.
Автори статті не в курсі чим був спровокований 98?
https://en.wikipedia.org/wiki/1997_Asian_financial_crisis
Мда