Мінфін - Курси валют України

Встановити
24 травня 2018, 11:01

Як почувають себе банки, чому росте кредитування і що буде з депозитними ставками. Коротко

«Фокус» розповів, як почувають себе українські банки, які вижили після кризи 2014-2015 років, чому пожвавилось кредитування і що буде з депозитними ставками. «Мінфін» вибрав головне.

  • Після кризи 2014 року українські банки кілька років поспіль визнавали найгіршими в світі. У глобальному рейтингу конкурентоспроможності, який оприлюднили на Всесвітньому економічному форумі, за критерієм «Стійкість банків» Україна посідала останнє місце. У 2017-2018 роках українські банки піднялися до 3 місця з кінця, обігнавши Лесото і Мавританію.
  • Причини — окупація частини території і девальвація нацвалюти в три рази, а також велика кількість кишенькових банків, які залучали гроші від населення і кредитували компанії власників банків. Під час кризи такі компанії перестали гасити кредити і десятки банків виявилися неплатоспроможними. Кількість банків в Україні скоротилася зі 180 до 82.
  • У банків, які вижили, справи налагоджуються. У І кварталі 2018 го вони отримали 8,7 млрд грн чистого прибутку, що майже втричі перевищує показник за аналогічний період минулого року. Основна причина зростання чистого прибутку — не стільки збільшення доходів від банківського бізнесу, скільки зниження обсягу відрахувань в резерви під погані кредити.

Кредитування фізосіб зростає

За даними НБУ, за І квартал 2018 обсяг гривневих кредитів фізособам збільшився на 5,6% — до 83,8 млрд грн. Швидше за все зростали кредити на споживчі цілі — придбання побутової техніки, електроніки та товарів для дому. Ті, хто раніше відкладав покупки, зараз їх роблять, і банки вирішили заробити на цьому тренді, збільшивши кредитні ліміти. Річні продажі нових автомобілів в березні досягли максимуму з 2014 року — 85 тис. штук, і частина з них теж купується в кредит. Але на ривок кредитування в Україні найближчим часом навряд чи варто розраховувати через високу інфляцію.

Портфель депозитів зростає, а ставки падають

Вклади фізосіб в І кварталі виросли на 2%, до 475 млрд грн. Причини: прибутковість депозитів перекриває офіційний прогноз інфляції, зміцнення гривні, політична стабільність і відновлення економічного зростання в країні. Також допомагає відсутність нових гучних банкрутств фінустанов.

На зростання ставок по депозитах сподіватися не потрібно — банки прогнозують на подальше зниження ставок.

Що далі

Головні події на банківському ринку:

Об'єднання Укрсоцбанку і Альфа-Банку, яке дасть Україні новий потужний приватний банк.

Розширення операцій з торгового фінансування «Креді Агріколь» і Укргазбанка.

Успішний випуск облігацій Кредобанку, який показує, що банки перестають залежати від рефінансування НБУ.

Експерти «Фокуса» сподіваються на подальше зростання банківського сектора. На їхню думку, гучних банкрутств фінустанов вже можна не боятися. До ризиків відносять політичну нестабільність, зростання частки непрацюючих кредитів (зараз вона 56,4%) і валютні ризики, які можуть дестабілізувати ситуацію восени 2018 го.

Коментарі - 5

+
+30
Maleficarum
Maleficarum
24 травня 2018, 11:22
#
«Как чувствуют себя банки, почему растёт кредитование и что будет со ставками депозитов. Коротко» Можно ещё короче Чувствуют себя оставшиеся на плаву банки- хорошо Почему? Потому как эти все «банки» принадлежат правящей сейчас элите После выборов- когда будет реальная смена власти в Украине эти «банки» нынешней правящей элиты будут чувствовать себя очень плохо Во главе «плохочувствующих » себя банков будет особняком конать банк нынешнего «гетьмана» Рвать когти будут наперегонки. В принципе — сценарий завала сотни банков который уже произошёл- повторится.
+
+87
AleksandrBank
AleksandrBank
24 травня 2018, 13:03
#
Maleficarum — может хватит это агонии с стиле Юлии Владимировны.
«Потому как эти все «банки» принадлежат правящей сейчас элите» — Альфа-банк, Аваль, УкрСиббанк, КредитАгриколь. Кредобанк. Прокредитбанк, КредитВестБанк, Сбербанк, ВТБ, Правекс-банк, Сити-банк — поименно к какой элите эти банки принадлежат?

Если отойти от шизофрении, и нормально посмотреть то:
1. потреб.кредитование будет, расти — это приоритет у всех, не только банки!
2. Депозиты в цене расти не будут, денег и так полно в банках, дай Бог их хотя бы на 50% направить в кредитвоние потред. или для юриков.
3. Кредитование юр.лица осуществляет пару десятков банков, остальные 2о банков 50 на 50, другие только своих.
4. Инвест.кредитвоание — пока облачно смотрится. Его и не будет пока такие законы, такие правила. Все кто хочет инвест кредит или попытка в Ощаде, шансы малы, или Вы очень крутое предприятие и берете на Западе.
5. Банки еще долго будут чистить свои портфели, проблем еще на долго хватит, важно чтобы и далее не требовались деньги на резервы по ним.
6. Банки не готовы рисковать в долгие проекты для юр.лиц! Типа 5 лет и более. В основном это до 3 лет, а лучше до 2 лет.
7. Потред.кредитование на авто и недв-ть совсем иная картина, готовы на долгий, но и проценты тут не малые если на долгий срок. Потому стоит подумать 10 раз.
Вцелом важно продать гос.банки типа УкрГаз и Ощад, хотя бы часть более чем просто 15-25 %. С этим сложности у верхушки.
+
+45
Maleficarum
Maleficarum
24 травня 2018, 13:22
#
Не надо кормить меня тем чего я не ем И менторским тоном типа «ЗНАТОКА» нечего тут базарить. Идём далее Перечисленные Вами банки то банки с инкапиталом Теперь вопрос сколько банков с инкапиталом рухнуло в период правления гонтаревой( ставленницы и подельницы порошенко? И почему не рухнули? Рухнули местячковые банки укроолигархов жеваго- бахматюка- коломойского фирташа( Почему рухнули и какую ответственность понесли собственники этих рухнувших банков в итоге при правлении тандема" гонтарева- порошенко?) Выводили и прятали деньги. На плаву остались банки сейчас ( кроме банков с инкапиталом) только самого порошенко и его подельников ( суркисы- ахметов) Как только смена власти в Украине произойдёт= эти банки- падут Тоже будут выводить лавэ как и «попырэдныкы»
+
+15
AleksandrBank
AleksandrBank
24 травня 2018, 14:11
#
По вашей логике, забыл упомянуть поддельника Коломойского? Почему тогда его банк слили?
Остался и развивается группа банковская ТАС, Банк Инвестиции и сбережения, Глобус, Кристал банк, и другие. Все эти перечисленные банки за 3 года значительно увеличили кол-во своих отделений.

Такое смелое замечание, «Как только смена власти в Украине произойдёт= эти банки- падут Тоже будут выводить лавэ как и «попырэдныкы»» — по первых мало верю, во-вторых смотря на кого поменяется власть. Тимошенко? Так она со всеми договорится. Садовой — также ничего не поменяется, всмысле, он не будет прижимать их. Вакарчук и Зеленский может? Мне также смешно, но и они врядли
+
+50
0675613
0675613
24 травня 2018, 20:28
#
Павшая сотня банков біла воздушными замками-прачечными с дутой и фиктивной капитализацией. В условиях стабильности мировых сырьевых рынков предпосылок для резких обрывов нашей экономики не вижу. Отседова моему коню понятно, что на выборах кто-то уйдет, но свои активы-пассивы выгоднее ему перепродать, а наступникам подхватить-выкупить, а не падать с треском и обидами ниже плинтуса. Резких перемен не жду, настоящих буйных мало…
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися