Трудова міграція українців в інші країни загрожує економіці в довгостроковій перспективі. Різні владні структури сходяться на тому, що потрібно щось робити. Але, єдиної позиції — є.
Протекціонізм та мігранти. Як утримати українців у країні
Все більше українців їде за кордон в пошуках кращого життя. У НБУ вважають, що подібна ситуація в майбутньому може завдати суттєвої шкоди економіці країни. У той же час будь-якого плану дій по утриманню трудової сили в країні — є. Поки є тільки найрізноманітніші думки і пропозиції.
Одне з них — протекціонізм. Про те, як він може вплинути на економіку і трудову міграцію, написав глава ради Федерації роботодавців Дмитро Олійник.
Протекціонізм та міграція
На засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради обговорювали з роботодавцями, профспілками та урядовцями збереження та розвиток трудового потенціалу України. Лунало багато дуже невеселих цифр.
Минулий рік побив рекорд за кількістю пропозицій для українців від закордонних роботодавців, в порівнянні з 2014 роком, кількість вакансій збільшилась майже у чотири рази!
Лише Польща за попередніми розрахунками Союзу підприємців і роботодавців країни бачить необхідність залучити для зростання економіки країни додатково 5 млн. трудових мігрантів. Польські експерти кажуть, що з цих п’яти — три мільйони складуть українці. Саме стільки запрошень на роботу у 2018 році готова їм видати Польща.
Уявляєте цю цифру? Я, наприклад, бачу, як із мапи України зникають 10 міст із населенням у 300 тисяч чоловік. Тобто, в нас більше нема Херсона, Полтави, Чернігова, Черкас, Житомира, Сум, Хмельницького, Чернівців та ще пари міст. Схоже на сценарій фільму про апокаліпсис. Але, нажаль, це – наше сумне майбутнє, якщо Україну не врятує, як у тому ж фільмі, якійсь «супергерой». І я навіть знаю який саме – Національний (саме так, із великої літери!) економічний прагматизм.
Чому наші люди їдуть? Одні втомилися виживати. Другі — за можливостями: їх приваблюють умови для розвитку і зростання, статус. А треті — тому, що їх бізнес сподобався якомусь можновладцю чи вони вже не бачать сенсу його розвивати у українських економічних реаліях.
Тож сьогодні ми говоримо не лише про міграцію кадрів. Ми говоримо ще й про таке сумне явище, як міграція інвесторів. І саме завдяки цій дуальності процесу наша держава може понести непоправні втрати.
Безумовно, всі заходи, необхідні для збереження трудового потенціалу, які перераховували на засіданні НТСЕР, є дуже важливими. Це й підвищення заробітної плати, і офіційне працевлаштування, і соціальне страхування, і сучасна професійна підготовка. Однак ситуацію не виправити без створення умов для інвестування та ведення бізнесу.
Нам сьогодні часто кажуть, що підтримка вітчизняного виробника – це, мовляв, пострадянський пережиток. Міжнародні організації та більшість розвинених країн офіційно просувають пріоритет вільної торгівлі.
Насправді ж вони, включаючи країни G-20, дуже прагматично ставляться до своїх інтересів. Повірте, там величезний арсенал інструментів захисту та преференцій для власних виробників. Наприклад, локалізація публічних закупівель – серед найчастіше вживаних протекціоністських заходів.
Будете здивовані, але 17 із ТОП-20 протекціоністських країн – це країни G-20. Хоча публічно вони засуджують зростання кількості протекціоністських заходів. Чому ми не в змозі, зберігаючи конкурентне середовище, надати розумну перевагу власному виробнику, як це роблять лідери серед країн-протекціоністів – США, Індія, Саудівська Аравія, Китай?
Невже нашим виробникам завадили б 400 млрд. грн., які зосереджені у сфері державних закупівель? Маємо не купувати французькі гелікоптери, американські тепловози та китайські вишки, а виробляти їх у власній країні!
Захист національного виробника підвищує його конкурентоздатність. А відповідно – збільшує кількість робочих місць та надходжень до бюджету. І це наглядно доводить політика економічного прагматизму розвинених країн світу.
Чому ми ніяк не можемо відійти від сировинного експорту? Бо і тут не обійтися без державного стимулювання та протекціонізму. Умови ведення сировинного та переробного бізнесу мають значно вирізнятися на користь останнього.
Наведу ще один приклад країни-лідера списку світових протекціоністів – Індонезію. Традиційно сировинна країна стимулює переробний експорт. Навіть забороняє експорт необробленого какао, мінералів та руд. Як наслідок, зростає частка обробної промисловості в експорті. Експорт зернових падає на 75%, проте майже вдвічі зростає експорт продуктів з борошна.
Якщо не навчимося стимулювати переробний експорт, будемо, замість того, щоб сіяти пшеницю та переробляти її на борошно, вирощувати на продаж рапс і сою та виснажувати українські чорноземи.
Чому в нас досі нема довготривалої економічної стратегії розвитку власних виробників? Чому в Україні не розуміють, що від питань підтримки інвестицій та розвитку бізнесу залежить зростання нашої економіки, а, відповідно – і збереження трудового потенціалу країни?
Всіх, хто сьогодні їде з України, об'єднує одне — вони їдуть через безнадію, від беззаконня, відсутність перспектив. Та з бажанням дати своїм дітям краще життя.
Тож невже ми не в змозі увімкнути національний економічний прагматизм та зробити свою країну привабливою для власних громадян?!
Коментарі - 103
Всё это ставит под сомнение существование этих стран как таковых, и нас к сожалению, ждёт та же участь.
Или может наши политики не знали то, о чём я сейчас пишу??? Конечно же знали. Как знали и знают о целой серии негативных явлений экономического характера, порождённые евроинтеграцией, и об эффектах которой подло предпочли промолчать на майдане…
http://www.lavanguardia.com/internacional/20180105/434075444343/letonia-pais-desaparece.html
А то, что происходит в стране сейчас, это для разбора в судебной неотложке…
Зато с воинственной тундрой всё возможно, я так понимаю. Какая-то совсем унылая методичка.
Стирание географических границ (случай ЕС), уничтожение национального сознания, традиций и культуры населения той или ной страны — и есть один из важнейших приоритетов «развития» социума для сегодняшних правительств западных стран...
— газ по 55$ было слишком дорого покупать, разорвали старый контракт и подписали новый — по 450$ вышла отличная цена. — ---- уголь возить из ДНР не патриотично, лучше из ЮАР привезти
по 55 ніхто не продавав просто так
На фондовом рынке тоже нерезидентов не было?)
Это «злой» Ющ их распугал?
Этот железобетонный аргумент просто нечем крыть.
А вы то чего с темы съезжаете в предыдущем комменте? Не стыдно перед своими 40 подписчиками???
Индивидуальный подход выставлять себя дураком. Ваш ответ принят.
А вообще любой инвестор понимает за две секунды, что в стране начинается дурдом и пора сматывать удочки, когда вместо новогоднего обращения к нации и добрых пожеланий с праздником, под бой часов по телевизору слышит риторику президента о голодоморе…
Это называется «популизм». «Невидимая рука рынка» сама всё сделает, ага. Только что-то крупнейшие экономики планеты всё больше погружаются в протекционизм — глупые, наверное
Вже і знищення корупції це популізм
Зовсім в ап з катушок злетіли
болтунов развелось…
А алкоголіків, що отримали самостріл, а їх друзяки алкаші відправили їх на медаль?
Який ви щедрий
Тим більше з таким підходом вона ніколи не закнчиться нашою перемогою
BTW #порохоботи_вилупки
Особливо тих хто пов'язаний з рфією
Після посадки його і кумів у нас нарешті з'явиться шанс побудувати армію і державу
Медецина в разы лучше украинской, если не идёт речь а чем-то экстраординарном. Если же сложный случай- медецинская авиация, 25 минут и ты в Германии. Магазинов как раз полно- очень много украинцы и русские открывают, кстати. В Той же Будве у знакомого и отель и тц Плаза- раньше тем же у нас промышлял, пока дом не подожгли конкуренты. Т.е. магазинов полно, товаров интересных и с интересными ценами- также. Что радует- ночью погулять можно и остаться живым. Так что- самое оно там жить. Еще что нравится: часть населения спокойно на русском говорит, другая на английском, т.е. не напрягает языковой барьер.
А це, до речі, один з мотивів чому люди їдуть
В средине 00х а именно с 2004-2008 Украина реально была страна возможностей. В это трудно поверить но припоминаю целую статью в Кореспонденте о том, что студенты после окончания вуза претендовали на зп в Киеве от 700-800 у.е. Минимальная зп тогда была у нас у секретаря — 500-600 у.е. Что позволяло ей 2 раза в год ездить спокойно в Египет/Турцию.Менеджера по продаже не могли закрыть вакансию — ставка 300-400 у.е + % Никто не хотел идти работать! Говорили что мало.Штуку не рубил только ленивый. Очереди за авто, взятки в 1к за продвижение в очереди автодилерам. Строительный бум! До сих пор вспоминаю как «золотое время». А в 2008 все конечно кануло в лету. Небольшая передышка 2010-2013 и все. Сейчас в Киеве зп в $ на уровне 2003-2004 годов…
п.с. если что — закрыть вакансию «Менеджера по продаже — ставка 300-400 у.е + %» и сейчас не получится.
Водитель пригородной маршрутки — 25000 гривен и никто не идет работать — автобусы в парке простаивают (это из свежих впечателений, ездил на дачу, пообщался с народом)
почему? цены на основные товары не изменились. Квартиры, автомобили и т.п. — все в долларах такое же как было в 2003
о финанс.уа я уже отвечал. не фантазируйте. Я существую только здесь.
И шутейка в догонку: почему не переименовали улицу Грушевского, и непосредственно раду на улицу Трутневу? Очень было бы в тему.
так или иначе — раста цен в долларах в 2-3 раза я не наблюдаю.
а ведь я могу вспомнить что в 1998, при долларе 1.9 гривны она стояла 15 гривен — 7.5 долларов за кило… сейчас это 195 гривен…