3 квітня 2018, 9:26 Читать на русском

2 роки ProZorro: що змінилося за цей час

Закон про публічні закупівлі, який зробив ProZorro обов'язковою для проведення держтендерів, вступив в силу рівно два роки тому — 1-го квітня. Які результати показала система за минулий рік, «Мінфіну» розповіла Оксана Ферчук, керівник Zakupki.Prom.ua.

Закон про публічні закупівлі, який зробив ProZorro обов'язковою для проведення держтендерів, вступив в силу рівно два роки тому — 1-го квітня.

Згідно з даними експертів торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua, якщо порівняти перший і другий рік роботи системи (за періоди з квітня по квітень) найбільш показово зросла планова сума торгів — 64% і як наслідок — сума договорів, які бізнес уклав з державою — 48,5% (зі 171 млрд до 254 млрд грн).

У першу чергу це пов'язано з інфляцією і підвищенням середнього чека закупівлі, а в другу — з ростом самої кількості торгів, їх стало на 21% більше. Цікаво, що сума заощаджених завдяки відкритим тендерам бюджетних коштів збільшилася майже так само — на 20%. І найменш втішний показник — активність бізнесу в ProZorro. Кількість постачальників зросла з 45 тис. до 51 тис. і склала 13%, що свідчить про брак конкуренції в держзакупівлях. На сьогодні в середньому вона становить 2,24 пропозиції на тендер.

Лідерів ProZorro слід розглядати в двох розрізах — за кількістю закупівель і за їхньою сумою. Згідно з цими показниками будуються два різних рейтинги. І тільки Київська область на першому місці в обох ТОПах. При чому ця ситуація за два роки не змінилася. Хоча секрет такого успіху простий — саме в столичному регіоні розташовані найбільші держустанови і підприємства, а вони проводять велику кількість закупівель на значні суми.

Серед постачальників стабільних рекордсменів немає. Але варто зазначити, що перший і другий номер з року в рік просто міняються місцями. Номер один за активністю в 2017-му — ТОВ «Український папір» (3,7 тис. переможних пропозицій), а номер два — ТОВ «БАДМ-Б» (2,2 тис.). Станом на 1 квітня 2018-го відбулася рокіровка лідер — ТОВ «БАДМ-Б» (2,7 тис.), а друге місце у ТОВ «Український папір» (2,3 тис.)

У рейтингу за кількістю укладених з державою договорів лідери інші, але ситуація точно така сама. У 2017-му 1 місце — ТОВ «Автомагістраль-Південь» (сума контрактів 6 млрд грн), 2 місце — ПАТ «НАК „Нафтогаз України“ (4,1 млрд). А в 2018-му знову обмін місцями: першість у ПАТ „НАК “Нафтогаз України» (21,2 млрд), за ним іде ТОВ «Автомагістраль-Південь» (5,8 млрд).

Держзамовники лідерство утримують. Київська державна міськадміністрація (КМДА) продовжує створювати найбільшу кількість закупівель на рік. І хоча цей показник виріс не сильно — на 5%, така динаміка дозволила столичній владі зберегти свої позиції. А найбільшим бюджетом закупівель може похвалитися Міністерство інфраструктури України: 2017 — 113 млрд грн, 2018 — 166 млрд грн. При чому найближчий конкурент Міністерство економічного розвитку і торгівлі України в минулому році відставало від рекорду на третину (76 млрд), а в цьому поступається вже вдвічі. (85 млрд).

Коментарі - 4

+
+10
Оксана Стрельникова
Оксана Стрельникова
4 квітня 2018, 9:45
#
Еще одна площадка для легализации КОРУПЦИИ!!! Новому участнику просто НЕ РЕАЛЬНО выиграть аукцион. Все связано и наши местные чиновники «царьки» решают с кем работать, а с кем не работать, понятное дело не за спасибо. Откаты работают на 100% во всех гос.закупках за бюджетные деньги. И очень плохо, что контролировать эти процессы может только Атнимонопольный комитет, и подать заявку стоит очень дорого!!! (5 тыс.грн.) Необходимо создать более доступные условия подачи жалобы. Дисквалифицируют новых участников в пользу проверенных «курочек», которые несут им регулярно золотые яйца!!! Есть реальные замечания, на которые тендерная комиссия пишет формальные отписки, и в упор не видит не соответствия техническим условиям «проплаченого» победителя. И очень жаль, что такая ситуация во всех направлениях, где есть бюджетные большие деньги. Если уж Вы вроде как готовы изменить систему гос.закупок, так создайте реальные условия возможности проверок выявленных нарушений.
+
+10
Оксана Стрельникова
Оксана Стрельникова
4 квітня 2018, 9:48
#
И закономерно, что закупки совершают сами у себя, т.е. жена, подруга, брат, мама и т.д.
+
0
Миллиардер  Миллиардович
Миллиардер Миллиардович
8 квітня 2018, 11:34
#
В итоге прозорро оказался настоящим мусорником. Вложил в SKY bank, $, на депозит, получаю проценты как и многие из вас получаю проценты в банке. Что нужно ещё?
+
0
Peter Sauber
Peter Sauber
17 квітня 2018, 18:23
#
Плохая реклама, попробуйте ещё раз
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама