Мінфін - Курси валют України

Встановити
12 березня 2018, 8:11

Долар падає, але скоро вже дно

Минулий короткий тиждень на валютному ринку виявився дуже позитивним для гривні. За період з 5 по 7 березня долар на міжбанку подешевшав на 60 копійок — з 26,61 / 26,65 гривень до 26,01 / 26,05. Курс міг «пробити» і психологічний поріг в 26 гривень, якби Нацбанк активно не скуповував надлишки валюти, що і врятувало долар.

Минулий короткий тиждень на валютному ринку виявився дуже позитивним для гривні.
Фінансисти не бачать причин для зміни ситуації на користь долара /Фото: Дмитро Каторжнов

Інструменти з викупу надлишку валюти на ринку регулятор використовував ті ж самі: це тихі «запити кращого курсу» і більш публічні аукціони.

За нашими даними, Нацбанк за три дні купив не менше $204,8 млн. Причому в минулий четвер був поставлений абсолютний рекорд за сумою, одноразово купленою через «запит кращого курсу» — $ 100 млн. Ціна викупу валюти також знижувалася всі дні: в понеділок — 26,45 гривень, у вівторок — 26,29-26,33 гривень, в середу на аукціоні — не вище 26,1190 гривень, а через «запити кращого курсу» взагалі доходила к кінцю торгів до 26,05 гривень.

На готівковому ринку котирування також знижалися: у понеділок долар в банках продавали по 26,71-26,75 гривень, у вівторок — вже по 26,44-26,55 гривень, а к кінцю середи долар можна було купити по 26,40 гривень і нижче. Обмінники фінкомпаній були більш щедрими і продавали долар ще дешевше — по 26,30-26,35 гривень.

Причина проста — громадяни активно здають валюту перед 8 березня для купівлі подарунків, тому гривні не вистачає. На фоні падіння котирувань міжбанку  фінансисти не бачать причин для зміни ситуації на користь долара. Тому для заробітку в форматі «з обороту» вони змушені скорочувати спред і занижувати котирування як прийому, так і продажу.

Чого чекати цього тижня і що буде впливати на курс

Більшість факторів буде працювати на користь гривні і головним гравцем на міжбанку, фактично керуючим курсом — залишатиметься Нацбанк. Саме ціна викупу надлишків валюти регулятором буде визначальною при формуванні котирувань міжбанку. А готівковий ринок буде змушений підлаштовуватися під загальний тренд міжбанку, а періодично навіть виступати драйвером подальшого просідання котирувань.

Основних факторів, які вплинуть на валютний ринок на цьому тижні буде п'ять:

Календарний фактор, дії експортерів та поведінка НБУ. Після 4-х вихідних (два з яких були робочими днями в ЄС і США) у понеділок на рахунки українських клієнтів буде зарахована валютна виручка за все ці дні і не пізніше вівторка — як мінімум обов'язковий продаж від цих обсягів вийде на міжбанк. Це призведе до значного зростання пропозиції валюти і потенційно знову обвалить котирування.

Такий сценарій розвитку подій розуміють всі: продавці, покупці і НБУ.

Перші — побоюються подальшого просідання курсу і будуть активно продавати не тільки обов'язкові обсяги, але і те, що залишається у них на рахунках.

Другі — будуть максимально вичікувати з купівлею і відчайдушно торгуватися, занижуючи курс.

Нацбанк в цій ситуації буде головним гравцем на ринку, викуповуючи в ЗВР надлишок валюти на торгах за зручним для себе курсом;

Забезпечення господарської діяльності клієнтів і наближення днів бюджетних проплат. У другій декаді березня у клієнтів активізуються господарські розрахунки після закінчення довгограючих березневих свят. Компаніям треба виплатити аванси співробітникам (зазвичай до 15 числа), а також забезпечувати сировиною і матеріалами виробничий процес. Це поступово збільшує їхні потреби в гривні, що активізує продажі ними валюти. Крім цього, початок наступного тижня — це вже період податкових платежів і компаніям знову ж потрібно до цього періоду мати гривневу ліквідність. Все це працює на зміцнення національної валюти;

Дії нерезидентів та інших покупців ОВДП на вторинному ринку, а також майбутнє нове розміщення Міністерства фінансів. Розміщенні 6 березня ОВДП є привабливим фінансовим інструментом для іноземців і ті з них, хто з різних причин не зміг купити їх на первинному ринку, роблять це на вторинному. По мірі укладання угод за цими паперами вони будуть заводити валюту і продавати її на міжбанку для забезпечення своїх розрахунків. Крім цього, у вівторок відбудеться чергове розміщення українських ОВДП, які післязбільшення облікової ставки до 17%, також ростуть по прибутковості при нових розміщеннях. На останньому розміщенні 6 березня прибутковість піднялася до 17,5%. Це приверне інвесторів на запланований на вівторок новий вихід Міністерства фінансів і збільшить обсяги пропонованої на міжбанку валюти;

Поведінка готівкового ринку — активна здача валюти населенням за 4 дні вихідних призведе до надлишку її пропозиції спочатку на готівковому ринку, а потім опосередковано і на міжбанку — через викуп її на валютну позицію фінустанов і потім продаж на торгах.

Це також збільшить тиск на валютні котирування і зміцнить позиції гривні. Причому через дефіцит готівкової гривні в обмінниках (завжди в період свят) вони будуть поступово занижувати курс прийому валюти і цим будуть додатково формувати тренд на зміцнення гривні;

Низька ліквідність в банківській системі і дії самого Нацбанку. Після підвищення облікової ставки до 17% зріс інтерес банків не тільки до отримання доходів від придбання ОВДП, а й до інструменту короткострокових депозитних сертифікатів. Це «заморожує» частину надлишків ліквідності в банківській системі і знижує тиск на курс. Невипадково коррахунки банків в останні три робочі дні не перевищували 41-43 млрд гривень навіть з урахуванням активних продажів валюти Національному банку, коли ліквідність в системі здавалося би повинна була зростати. «Голодний пайок» по гривні на фоні низького попиту на валюту з боку клієнтів позбавляє спекулянтів ресурсу для активного розгойдування ринку і змушує їх працювати тільки в форматах «в дві сторони» і «на пониження».

Крім цього, в умовах відсутності великого попиту на валюту на фоні збільшення пропозиції зростає роль Нацбанку, як «універсального покупця» надлишків долара на міжбанку. За допомогою обсягів викупу і ціни відсікання на своїх інтервенціях НБУ фактично керує курсом. Якщо Нацбанк не перестарається зі скупкою валюти і буде підтримувати на міжбанку «легкий» надлишок пропозиції — тренд по зміцненню гривні збережеться і більш того — посилиться за рахунок зростання продажів клієнтами своїх залишків на валютних рахунках.

У зв'язку з цим тихі «запити кращого курсу» навіть краще для НБУ, тому що дозволяють йому регулювати обсяг викупу валюти зі збереженням тренда на падіння курсу. Більш публічний інструмент — аукціон в такій ситуації призводить до того, що психологічно продавці знають, що не залишаться з надлишком долара на ринку і не поспішають особливо знижувати котирування. А це в свою чергу послаблює тренд на зміцнення гривні.

У підсумку, більшість чинників на цьому тижні буде працювати на користь гривні. А НБУ своїми інтервенціями продовжить керувати курсом.

Прогноз обсягів операцій та активності валютного міжбанку на цей тиждень:

12 і 13 березня (понеділок — вівторок). Тренд по курсу на міжбанку сформують курсові інтереси великих гравців і дії Нацбанку з проведення інтервенцій. Покупці продовжать диктувати свої умови продавцям. Особливо у вівторок, коли на торги вийдуть обов'язкові продажі за 8 і 9 березня. Додадуть пропозиції валюти і ті з нерезидентів, хто з різних причин не купив ОВДП 6 березня на первинному аукціоні Міністерства фінансів і тепер змушений викуповувати їх на вторинному ринку і тих іноземців, хто буде брати участь в новому розміщенні ОВДП, запланованому якраз на цей вівторок.

Обсяги операцій складуть: у понеділок до $ 380-420 млн при укладанні до 520-560 угод, а у вівторок різко зростуть до $ 430-470 млн при укладанні до 590-650 угод;

14,15 і 16 березня (середа, четвер і п'ятниця) активність на ринку залишиться досить високою, незважаючи на закінчення ефекту обов'язкових продажів за 8 і 9 березня. Клієнтам необхідно закривати свої поточні господарські операції, крім цього настає час виплат авансу персоналу, а також наближаються дні податкових проплат. Підтримають обсяги операцій і дії тих нерезидентів, хто купить ОВДП у вівторок і кому буде необхідно зробити гривневі розрахунки за ці папери у середу.

Це підтримає ринок в активному стані. Курс як і раніше залишиться дуже залежним від дій Нацбанку з викупу надлишків валюти, але роль НБУ може поступово знизиться, тому що попит з боку імпортерів енергоносіїв поступово почне бути порівнянним з пропозицією експортерів.

Можуть пожвавитися аграрії, яким вже треба готуватися до весняних польових робіт і на фоні просідання курсу їм не має сенсу довго вичікувати з її продажем валюти.

Традиційно будуть активні і металурги, у яких існує постійна потреба в гривні для забезпечення виробничого процесу, і які при тренді на падіння долара також не довго тримають валюту на рахунках.

На середу і четвер «Мінфін» прогнозує обсяг операцій в межах до $380 млн при укладанні до 500-520 угод, а в п'ятницю — до $ 340 млн при укладанні до 460-490 угод.

На готівковому валютному ринку на цьому тижні котирування долара будуть прив'язані до ситуації на міжбанку і власники обмінників продовжать знижувати котирування прийому валюти, при цьому не особливо поспішаючи знижувати курс продажу. Спред по долару в обмінниках банків буде не більше 25-35 копійок, а в обмінниках фінкомпаній — до 13-20 копійок. «Мінфін» прогнозує курс готівкового долара в межах коридору 25,80-26,25 гривень.

На міжбанку. Котирування на торгах на цьому тижні будуть залежати від ситуативних інтересів найбільших гравців міжбанку, дій Нацбанку на інтервенціях з викупу надлишків валюти та обсягів продажів нерезидентів під нове розміщення ОВДП.

Деяку небезпеку для гривні можуть представляти відкладені апетити найбільших імпортерів енергоносіїв, що не скуповували валюту тільки через те, що вичікували мінімальні котирування.

Цей процес теж не може тривати вічно і їх контракти підлягають оплаті за графіками. Тому скоро цей відкладений попит поступово почне вирівнюватися з обсягами пропозиції валюти експортерами, що і призведе до досягнення «дна» по просіданню курсу.

Нацбанк як і раніше буде скуповувати надлишок валюти на ринку, але обсяги цих викупів скоротяться після активних інтервенцій Нацбанку у вівторок і середу (коли на торги вийде обов'язковий продаж за 8 і 9 березня і валюта нерезидентів під купівлі ОВДП), які після середи вже самі по собі утримають долар від подальшого істотного просідання. Котирування міжбанку на цьому тижні будуть перебувати в межах коридору в 25,75-26,20 гривень.

Коментарі - 9

+
0
Олег Шишов
Олег Шишов
12 березня 2018, 10:14
#
Газ закупили весь? Если ещё будут покупать, то доллар и далее будет «обваливаться», ведь что такое доллар в сравнении с могучей украинской экономикой!? Ему только вниз дорога. Вот долго ли смогут такие фортеля выписывать…
+
+17
AleksandrBank
AleksandrBank
12 березня 2018, 10:58
#
Начала дня, а НБУ с утра рубит «сук», с предложением купить до 100 млн
Сегодня и завтра, впрочем как и всю неделю будет скупать по максимуму.

Падение будет существенным, как и сопротивление НБУ по поддержке доллара, выкупая огромные суммы с рынка
+
+30
Nekrasov
Nekrasov
12 березня 2018, 11:41
#
Ну «огромные суммы с рынка» это на самом деле — только суммы для нашего межбанка. Весь объем выкупа за прошлую неделю не дотянул чуть до 205 млн долларов. Это «копейки» для валютных торгов любой европейской страны, включая Румынию, Болгарию и т.д. (отнюдь не лидеров ЕС по экономическому развитию). Так что «огромными» эти суммы можно с натяжкой назвать даже для нашего куцего рынка. Другое дело, что к стремительному укреплению не готовы экспортеры и НБУ вынужден играть в их интересах (иначе как только закончится приплыв от нерезов) — сальдо финансового счета и платежный баланс опять уйдут в минус или будут близки к 0. А ведь надо новые части долгов отдавать скоро. Вот и поддерживает Нацбанк курс доллара в интересах экспортеров, чтобы они его не послали с такой валютной политикой.
+
+2
AleksandrBank
AleksandrBank
12 березня 2018, 13:35
#
Тут выгода и НБУ и экспортерам.
Ты кстати веришь в разворот? А то мысли ходят, но я думаю — это пока просто мысли.
+
+33
Pablito
Pablito
12 березня 2018, 15:23
#
Ощущение 2013 года, когда гривня укрепилась с 5.1 до 4.5. Потом мы знаем, что было.
+
+22
DiGek
DiGek
12 березня 2018, 17:40
#
С 5.1 до 4,6 — это 2008 год… но логика событий в любом случае настораживает
+
0
Pablito
Pablito
15 березня 2018, 15:11
#
Да. Вы правы. Описка.
+
+15
Qwerty71
Qwerty71
12 березня 2018, 22:20
#
Что происходит? Я, честно говоря, немного в шоке. «Курс мог «пробить» и психологический порог в 26 гривен, но Нацбанк активно скупал излишки валюты. Тем самым он спас доллар.»
— представляю ситуацию в штатах, гривна падает, доллар растёт и резервный банк США принимает решение выкупать гривну, чтобы девальвировать доллар по отношению к гривне. Кто здесь дурак? НБУ или читатель? Нет слов, остались только матерные. За кого народ вообще держат.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
14 березня 2018, 12:44
#
Народ держат за тех, кто поверил в Покращення вже сьогодни!
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися