Потік мігрантів з України зростає. В НБУ прогнозують, що найближчим часом цей процес посилиться. Найчастіше українці їдуть на заробітки в Польщу, Росію, Італію та Чехію.
Про шкоду та користь від міграції
Які переваги може дати Україні масова трудова міграція громадян, і які ризики в собі таїть відтік українців за кордон, в своєму блозі на НВ написав Богдан Данилишин. «Мінфін» публікує скорочений текст статті.
Нова хвиля трудової міграції з України зумовлена багатьма факторами, найважливішими з яких є військова агресія, глибока і тривала економічна криза, падіння рівня життя домогосподарств, безробіття. Очевидно, що українці шукають перспективи вищих заробітків та кращих систем соціального забезпечення.
І теорія, і практика доводять, що в короткостроковій перспективі міграція може принести дуже великі вигоди як для мігрантів та їхніх родин, так і для країни походження. Зменшення безробіття і неповної зайнятості, скорочення масштабів бідності, підвищення доходів і добробуту – це далеко не повний перелік позитивних наслідків для тих, хто виїжджає. Сюди ж можна віднести поліпшення інших аспектів людського розвитку, таких як освіта та охорона здоров'я. Держава, у свою чергу, отримує більші обсяги грошових переказів, які зазвичай є менш волатильними і більш надійними джерелами іноземної валюти, ніж інші потоки капіталу в багатьох країнах, що розвиваються.
За даними Світового банку, починаючи з 2000 року глобальний обсяг грошових переказів в країни з низьким і середнім рівнем доходу зріс майже у 6 разів і у 2016 році досяг $429 мільярдів. У глобальному масштабі грошові перекази тепер більш ніж втричі перевищують обсяг офіційної допомоги. Вже доведено, що грошові перекази мають стабілізаційний ефект як на макроекономічному рівні, так і на рівні домашніх господарств, оскільки вони є великим і стабільним джерелом іноземної валюти. До речі, обсяги грошових переказів зросли і в Україні – з 4,5% ВВП у 2013 році до 6% ВВП у 2017 році. Окремі дослідники вказують, що уряди та суб’єкти приватного сектора тих країн, що розвиваються, можуть використовувати майбутні потоки грошових переказів в якості застави для залучення фінансування на міжнародному ринку капіталу (Ketkar and Ratha 2005, 2009). Ці інноваційні механізми фінансування можна використовувати для збору коштів на такі проекти розвитку, як житло з низьким доходом або водопостачання.
Міграція також може передбачати передачу навичок, знань і технологій, які важко виміряти, але саме це може мати значний позитивний вплив на продуктивність і економічне зростання. Крім того, експерти дедалі частіше визнають, що мігранти можуть відігравати важливу роль у постконфліктному відновленні держав їх походження.
Однак, довгострокові наслідки виявляються набагато менш позитивними: насправді держава має дедалі менше населення працездатного віку, втрачає освічену молодь та кваліфікованих спеціалістів. «Відтік мізків», зокрема, означає втрату державних ресурсів, вкладених в їх освіту, звуження промисловості та погіршення ділового середовища.
Скорочення чисельності працездатного населення у зв’язку з міграцією становить і грізну фіскальну проблему. Бо тиск на державні фінанси відбуватиметься по двох каналах: 1) зростатимуть витрати на програми, пов'язані з віковим (пенсії і охорону здоров'я) фактором; 2) зниження потенціалу економічного зростання.
Як зупинити міграцію?
Світовий досвід, у тому числі східноєвропейських країн, переконує, що держави/уряди мають застосовувати комплексний підхід у питаннях політики з міграції. Слід:
1) зосередитися на створенні умов, які заохочують людей залишатись/повертатись у державі
2) зміцнювати інститути влади
3) підвищувати рівень участі робочої сили, що залишилася
4) підвищувати продуктивність праці
5) стимулювати населення на витрачання грошових переказів на інвестиції, а не на споживання
6) працювати з діаспорою, у тому числі з точки зору розширення доступу до міжнародного фінансування
Для ефективного регулювання міграції нам необхідно втілювати ці фундаментальні ідеї у життя уже сьогодні.
Коментарі - 47
Чтобы страну не поразил вирус эмиграции, нужно развивать экономику. А для того, чтобы развивать экономику, нужно прежде всего отменить евроинтеграцию и сотрудничество с МВФ как её следствие.
Смотрим на восточноевропейские страны, и не понимаем, что их феномен уже прошёл и никогда не вернётся. То время и деньги, которые запад вгатил в эти страны канули в небытиё и рассчитывать на то же самое — самообман. За это время в самом западном мире произошли такие глубокие изменения, которые нельзя не учитывать при разработке стратегии экономического развития, и стандартным подходом (по наработанными технологиям) украинскую ситуацию не разрулить…
В Африке не кричат «Кенiя це Европа». В остальном вполне Африка. То же кумовство, та же коррупция, воровство бюджета, междуусобные конфликты, бесконечные революции, загаженная природа и дорогие автомобили. До курортов Хургады нашей Одессе, Затоке и Скадовску так же далеко, как до полётов на Марс.
А про не западный мир я даже и не говорю…
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/108120/
А так, просто возьмите на заметку наш диалог…
Если говорить о бизнесменах, а не о людях на пейролах, то я знаком с достаточным количеством выходцев как с России, так и Украины проживающих в ЕС. Все кого знаю, пытались и пытаются организовать какой-угодно бизнес в европе, включая обыкновенное барыжнечество. В действительности и по итогу, все проживают за счёт дивидендов, которые получают со своих компаний на местах (СНГ), и не копейки не могут заработать в европах… Знаю некоторых, которые очень хорошо работали до кризиса 2008 года, но по итогу почти всё потеряли по бездоказательным блокировкам счетов, недвижимости, сфабрикованным обвинениям в отмывании средств и т.д. Некоторые уже отсидели сроки, некоторые сели год-два назад. В общем, как на войне…
Поэтому когда вы рассказываете об успешных бизнесах в ЕС, то это звучит для меня как как бред сумасшедшего в пустыне…Причём речь также идёт и о местных аборигенах. В сегодняшней европе вы — либо концерн, либо посудомойщик…
Их надо разогнать как милицию и набрать абсолютно новых. А законы для бизнеса надо упростить максимально, чтобы любой школьник мог легко в них разобраться без всяких двадцати возможных вариантов разночтений в одном параграфе. Впрочем это — наивные мечты. Ничего хорошего в этом заповеднике постсовка уже не будет. Поэтому кто может — бегите.
Одну из самых масштабных инвестиций в $87 млн сделала японская Fujikura, которая в прошлом году открыла во Львовской области завод, аналогичный Leoni. Японцы начали вести переговоры еще при Януковиче, в 2012 году.
Но сразу после запуска вокруг предприятия начались скандалы, как и на Leoni. Сотрудники начали массово увольняться, жаловаться чуть ли не на рабские условия, низкие зарплаты по 2,5-3 тысячи гривен и плохую еду. Началась текучка кадров. Администрация даже платит премии в 1 240 гривен тем, кто приведет нового работника
https://goo.gl/u3JG2a
Одного спеца заменяют пятью бомжами с лопатами.
Я также думаю, может жене уехать по переводу по работе в Париж, и там начать работать, хорошая социалка, только пока не знаю чем мне заняться, думаю укр и рус говорящие в банках также нужны, хз
На счет судов в ЕС — это сказка про справедливость и ее якобы доступность — обычному гражданину справедливость там также недоступна как и у нас, ибо стоит оч много денег, рейты адвокатов 150-400 евро в час.
Было у меня пару клиент из Бельгии — не оплатил инвойсы за последний месяц работы. Сумма долга 7к евро была. Ну обратились мы к коллекторам тамошним — оплата за их услуги по факту взыскания, вы говорит оплачиваете только гос пошлины и сборы — ок работаем.
Спустя год потрачено где-то 3к евро на всякие там пошлины, а итог ну признали компанию к-ю владелец к тому времени уже давно спустил на нули банкротом, самому владельцу ничего не предъявлено. Коллекторы предлагали еще какие то степы т.е. потратить еще пару штук, но мы забили, проще списать 10к в убыток чем верить в справедливость которой нет ни тут, ни там.
Столкнулся с фемидой в ЕС уже 9 раз. Все 9 раз остался очень доволен и в плюсах. По делу поставок, а именно: недоплатили страховку груза- хотя я средства уплатил, доставка была выполнена не тем транспортом, не в те сроки и влажность частично его испортила+неустойка. Только по одному этому случаю- 4 иска было подано, все 4 выиграл и в плюсах. Вам бы опытного юриста- так бодрее.