Мінімальна зарплата в Україні зростає ударними темпами. У минулому році уряд підвищив її майже вдвічі — до 3200 грн, з початку 2018 року — до 3723 грн. Але і це ще не межа. Уже в цьому році мінімалка може вирости до 4200. Чим відгукнуться бізнесу ініціативи уряду, «Мінфіну» розповів голова Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе.
Підвищення «мінімалки» відчув бізнес, а не наймані працівники
Зростання мінімальної заробітної плати з 1 січня 2018 року навряд чи можна вважати суттєвим покращенням матеріального становища найманих працівників. При тому, що підвищення склало 16%, споживча інфляція у січні, за даними Держстату, прискорилася до 14,1% у річному вимірі. Фактична інфляція була вищою за прогноз, опублікований в «Інфляційному звіті» за січень 2018 року, тож через зростання цін це підвищення просто нівелюється. До того ж саме збільшення мінімальної зарплати є впливовим фактором зростання цін.
Для бюджету зростання «мінімалки» – це збільшення доходів, зокрема від податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску. База оподаткування автоматично зростає, хоча податкові ставки не змінюються. Підвищення мінімальної зарплати більше лягає на бізнес, і йому вкрай важко справлятися із збільшенням податкового навантаження.
Так, з 1 січня 2018 року податкове навантаження за рахунок єдиного податку та єдиного соціального внеску для підприємців 1-ї групи підвищилося до 995,26 грн в місяць, 2-ї групи – до 1563,66 грн. Представники 3-ї групи сплачують ЄСВ у розмірі 819,06 грн та єдиний податок – 5% від доходу або 3% для платника ПДВ. ФОП на загальній системі також сплачують 819,06 грн ЄСВ. А ще – ПДФО, 18% від чистого прибутку. Військовий збір — 1,5% від чистого прибутку.
Крім того, підвищення «мінімалки» стосується всіх без виключень підприємців, які використовують найману працю, оскільки вони сплачують за працівників зарплатні податки, прив'язані до розміру заробітної плати. Так, з 1 січня 2018 року роботодавець повинен за одного найманого працівника з окладом у розмірі мінімальної зарплати (3723 грн) утримати і нарахувати податки в сумі 1545,05 грн.
Для більшості підприємців це завеликий тягар, тож вони змушені шукати шляхи мінімізації податкового навантаження — переводити працівників на цивільно-правові угоди, які не потребують відрахувань, чи на неповну зайнятість. Або скорочувати їх кількість, що спричиняє зростання безробіття.
Підвищення «мінімалки» у 2017 році до 3200 грн призвело до масових звільнень і відходу бізнесу в «тінь». Такі ж підсумки економісти прогнозують і на цей рік.
Я цілком згоден із заступником глави НБУ Дмитром Сологубом: «… підвищення МЗП без зростання продуктивності праці має негативний ефект. Уряд вільний приймати рішення в рамках своїх повноважень, але має розуміти макроекономічні наслідки. Нацбанк не проти підвищення зарплат. Але якщо людині підвищили зарплату в два рази, а вона виробляє стільки ж, скільки і до цього, то від цього самій компанії буде тільки гірше, адже у неї не зріс обсяг виробництва, тоді як витрати на робочу силу збільшилися. Якщо у вас продуктивність не росте такими темпами, як підвищується зарплата, то це має негативний ефект».
Аналіз статистичних показників деяких зарубіжних країн, зроблений фахівцями Асоціації платників податків України, свідчить про значний відсоток малого та середнього бізнесу у формуванні ВПП і про те, що уряди цих країн зацікавлені в розвитку малого та середнього бізнесу. Нариклад, у Польщі 94,7% зареєстрованих суб’єктів — це мікропідприємства, 4,4% — малі фірми. Частка малих та середніх підприємств у створенні ВВП становить майже 54%.
У Стратегії сприяння розвитку малого та середнього бізнесу, розробленій урядом України, закладено вимогу розробляти регулювання за принципом «спочатку думай про мале». Але реалізацію Стратегії було відкладено. Цей постулат, на жаль, так і залишився лише гаслом.
Коментарі - 39
Есть такое выражение: самые низкие цены не у дилера, а у сторожа.
Как ты не поймешь.
Тебе разжевали, что повышение ЗП идет, а производительность никак не увеличивается, точнее даже падает, в т.ч. продажи.
От куда брать. Это просто подачки правительства. Экономики и смысла в них нет
Берем элементарно грузчика
руками может перенести ну пусть тонну грузов за смену
а дать ему тележку то производительность раза в 3 вырастет точно только когда 3 грузчика стоят дешевле чем тележка никто оную не покупает
Так что минималку если делать шоковую терапию то 500$ и если бобик не сдохнет то польшу начнем доганять
Слишком много бюджетников — рост минималки грузит бюджет, ведь тогда все зп растут по тарифной сетке, а это уже напряг для правительства.
Так что элита зафиксировала уровень минималки для украинцев ~100$
платить больше опасно — электорат за гречку потом не купишь, а меньше — с голоду сдохнут. Все отклонения это поправки на курсовые колебания.
Если у нас эконеомика будет расти на 10% каждый год, и мы каждый год не будем залазить в долги, тогда можно о чем то говорить.
Таким образом покупатели (потребители) банально оплачивают эти расходы ФЛПов.
Часть не выдержав «покращень» закрывает деятельность и уезжает на заработки за границу.
Дураков брать кредиты под 20-40% с мыслями авось отдам, уже нету. Считать научились.
Вот это реалии «помощи»малому бизнесу.
Они в практике в мире, ни к чему хорошему не приводят.
Двигатель любой экономики это малый и средний бизнес. Плюс правильная политика гос-ва в т.ч. поддержка.
Твои комменты, больше похожи на лозунги «Ляшка», а «давай те», один популизм. Окунись в реалии Украины.
Да мы все видим, что «Нацбанк не против повышения зарплат».
И не только Нацбанк, а и все чиновники.
И видим, что «у вас производительность не растёт такими же темпами, какими повышается зарплата».
И видим, что это УЖЕ ИМЕЕТ НЕГАТИВНЫЙ ЭФФЕКТ.
Ну так нужно было обратить внимание и на другие моменты, а не на сухие цифры.
Во-первых, там разделены бизнес и политика — или занимаешься бизнесом, или занимаешься политикой.
Во-вторых, там практикуется САМОЗАНЯТОСТЬ и СЕМЕЙНЫЙ бизнес, вот это и есть основа малого и среднего бизнеса.
У нас же — первого нет и второго чуть-чуть.
Посмотрю как ты быстро завоешь, и какая инфляция будет, какой курс.
Пустоблудьем не занимайтесь ребята.
Не нужно Королевскую и ЛЯшка копировать.
В супермаркете в цене йогурта за 20 грн доля ФОТ какая? — ну 2 грн максимум 3, все остальное это уже наценки НДС и маржа молоко завода и диллеров.
ФОТ вырастет и цену тоже но тут нет прямой корреляции, к тому вырастет и покупательная способность низов это расширит рынки сбыта для сферы услуг той же.
Потому повышение поддерживаю.
Бизнес существует не для того, чтобы платить зарплату.
Эффективность бизнеса напрямую не связана с объемом зарплаты.
Если весь неэффективный (с вашей точки зрения) бизнес закроется, наёмные работники получат не достойную зарплату, а ничего.
Как выживет наёмный работник, бизнесу не интересно, как неинтересно и рядовому работнику, откуда берутся деньги на зарплату.
Правительство не должно очень беспокоиться о размерах зарплат на предприятиях частного капитала. Это должны делать работники с помощью создания профсоюзов (которые true профсоюзы, а не распределители путёвок).
И имитация профсоюзов в СССР.
Потому, как ни прискорбно, нам нужно пройти то, что другие прошли 100 лет назад.
Пока наемные работники не поймут, что нужно объединяться и отстаивать свои права коллективно.
А позиция «моя хата с краю» в споре с работодателем плавно превращается в коленно-локтевую.
За 2017 год эти поступления от зарплаты увеличились напрямую.
Имею опыт работы на разных работодателей.
Работодатели одного уровня по разному платят зарплату — один 100% официальную, второй платит официально только минималку.
Второй будет скрывать доходы от налогообложения даже при максимально оптимизированной системе налогообложения.