Мінфін - Курси валют України

Встановити
8 лютого 2018, 10:34

Банкам не дуже потрібні гроші

Банки вкрай неохоче відновлюють кредитування. Здавалося б, уже й криза позаду, і депозити як ніколи дешеві. Але отримати кредит як і раніше непросто. Вільну ліквідність кредитори вважають за краще вкладати в ОВДП і депсертіфікати Нацбанку.

Чому так відбувається, на своїй сторінці в Facebook написав екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник. 

Оприлюднені попередні дані 2017 року дозволяють зробити деякі важливі оцінки та висновки. За минулий рік банки збільшили обсяг кредитів, наданих резидентам України (юридичним та фізичним особам), майже 19 млрд. грн. В цей же час обсяг кредитів, наданих Уряду (через інструмент ОВДП) збільшився на 105 млрд. грн.

Ці дві цифри є свідченням серйозних системних проблем.

Проблема перша. На ринку кредитних послуг українських банків «працює» не підйомний для економіки конкурент за гроші. Видно, хто виграє у цьому змаганні. І це не економіка. Банки надають перевагу кредитуванню Уряду.Дуже важливо розуміти базову причину такого явища, що завжди негативно впливатиме на економічний розвиток країни. А такою причиною є великий дефіцит бюджету. Це ще один поганий наслідок хронічного життя з нестачею коштів. А нестача, за моїми оцінками, перевищує оприлюднену за 2017 р. цифру в 47,8 млрд. утричі.

Поряд із погашенням старих боргів на ринку виникає проблема пошуку додаткових сум у розмірі дефіциту бюджету. За таких умов Уряд буде постійно витісняти з ринку позик українську економіку. До того ж тут і доходність пристойна, і справно платять за зобов’язаннями.

Проблема друга. За всієї привабливості позик Уряду в економіці можна знайти сектори, де є можливість заробити більше від кредитування. Та ця первинна «привабливість» може перетворитися у свою протилежність. Бо ризики великі, чимало невизначеності. Велика частина цих ризиків знову ж таки зумовлена бюджетними проблемами. Але не тільки. Це і питання судової системи, корупції, регуляторної політики, захисту прав власності і чимало іншого. В результаті ми стикаємося з явищем, коли банки, «хлібом» для яких є гроші, відмовляються від цього «хліба». Українським банкам не дуже потрібні гроші. Бо їх складно кудись вкласти. Наголошу: не «витратити», що часто перетворюється на «втратити», а вкласти там, де вони будуть повернуті з доходом.

Дві прості цифри. А як багато вони говорять для тих, хто хоче їх розуміти та адекватно діяти. Діяти для того, щоб банки стали партнерами зростання української економіки.

Коментарі - 3

+
+13
AleksandrBank
AleksandrBank
8 лютого 2018, 14:53
#
Хорошая стать. Смысл есть.
Как говорил и я в том числе, у банков денег полно, потмоу никто ставки по депозитам глобально не пересмотрит! ТОЧКА
Кредитовать с учетом риска действительно мало кого, многие хотят, идет немалая борьба за клиента.

То что все эти авентюры с ОВГЗ выльют в неслабые проценты, а они 16%, отдавать придет за счет бюджета «рваного», который и так, не знает что делать с учетом Кислого Лица Президента вместе с главой фонда МВФ, ему явно в «падло» выполнять что-то, что противоречит ему и его команде, в плане доходов и «решетки». Со средины лета будет ясна картина, но если ничего не менять, все эти залезания в огромные минуса — дадут о себе знать.
+
0
Макакий Макакиевич
Макакий Макакиевич
8 лютого 2018, 20:02
#
Наряду с погашением старых долгов на рынке возникает проблема поиска дополнительных сумм в размере дефицита бюджета

напоминает Ельцинские ОВГЗ и крах 1998 г.

Как говорил и я в том числе, у банков денег полно, потмоу никто ставки по депозитам глобально не пересмотрит!

смотря кто на чем зарабатывает, тут https://goo.gl/ZhtCni например готовы занимать под 17% на 5 лет
видимо они не верят в то что депозитная шара будет длиться вечно… конечно это кептивный банк.
+
+15
zaNOza :)
zaNOza :)
12 лютого 2018, 8:26
#
Банки предпочитают кредитование правительства.
«Шарик, ты не прав» — было бы не плохо автору сначала посмотреть сколько ОВГЗ в каких банках… какие купили и сколько… и после этого только писать ПЕРВОСТЕПЕННУЮ причину.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися