Багато хто плутається у великих таблицях платіжного балансу. Як розібратися в цифрах, на своїй сторінці в Facebook написав головний економіст Альфа-Банку Україна Олексій Блінов.
Все, що потрібно знати про платіжний баланс
Рекомендую наступний підхід, щоб завжди легко розбиратися в платіжному балансі.
А. Спершу формується ПОТОЧНИЙ РАХУНОК. Це операції «купив-продав, переслав, попрацював-заплатили». У ньому по суті всього 3 частини: 1) сальдо зовнішньої торгівлі товарами і послугами; 2) сальдо доходів (основний прихід — зарплати «з-за бугра», основний догляд — відсотки і дивіденди по власності нерезів тут); 3) сальдо трансферів (в народі «перекази заробітчан», хоча чого там тільки немає).
Б. Паралельно це сальдо фінансується. Є прямі інвестиції (ПІІ). Є безліч інших фінансових потоків (купівля боргів, інших цінних паперів і т.п.). Там же знаходиться баланс операцій з готівковою валютою (так-так, вважається що перехід в готівковий долар — це відтік валюти з України). Потім є фінансування від великого і могутнього МВФ.
В. І вже в самому кінці зводиться СУМА сальдо поточного рахунку і його фінансування. На закриття балансу в нуль використовуються золотовалютні резерви України.
+ Оскільки баланс ніколи не зводиться за наявною статистикою, то завжди є рядок «помилки та упущення».
* * * Відповідно, отримуємо таку міні-таблицю.
Зверніть увагу на оплату праці, отриману з-за кордону. У нас дуже люблять говорити про заробітчан, представляючи при цьому готівку в безвізових маршрутках, але приріст валютних надходжень як раз активніше за тими, хто отримує зарплату з-за кордону на українські рахунки.
Коментарі - 16
На мой взгляд, проблема не в «цифрах», а в «знаках» перед ними.
Вот здесь автор утверждает, что — "в самом конце сводится СУММА сальдо текущего счета и его финансирования.".
и в таблице это видно.
А в платёжном балансе Украины это почему-то -РАЗНОСТЬ.
https://bank.gov.ua/doccatalog/document?id=27033405
D.
Зведений
баланс
(= A + B — C)
Это как понимать?
Может у нас и ПРОфицита платёжного баланса нет?
Неверно вы пояснили. Кто такая страна? Кто угодно кто здесь живет? А если нерезидент выводит прибыль? По вашему это не считается?
Платежный баланс показывает движение валют из/в банковскую систему.
Например, начали делать в Украине айфоны (шутка), «стоимость труда» осталась здесь, а «стоимость прав» забрал в свою страну правообладатель. Бывает и наоборот, открыла новая почта филиал в Италии (не шутка), «стоимость труда» осталась там (при условии, что работники не переведут заработанные деньги в Украину), а «стоимость прав» (за вычетом их налогов) переместилась в Украину (если новая почта не инвестировала их в другую страну)…
Я в начале ветки задал вопрос как раз насчёт «рекомендаций МВФ», может прокмментируете?
На примере этой таблицы https://index.minfin.com.ua/balance/
Прямые инвестиции (сальдо): -2007
активы: -188 уменьшились, превратились в деньги, эти деньги зашли в банковскую систему, в конечном итоге увеличивая баланс.
пассивы: 1819, эти деньги были взяты в долг (инвестированны),
зашли в банковскую систему, опять же увеличивая баланс.
На таблицу «Финансирование» можно смотреть как на займы (ну еще долларовые депозиты населения). Но у нас эти займы — условная штука. Ведь известно, что многие держат деньги за границей в так называемых «офшорах». Когда они нужны, то заводятся в Украину в виде долгов, что бы легче было вывести обратно если возникнут проблемы.
Боюсь ошибиться. Буду рад, если кто-то грамотно поправит меня.