25 січня 2018 року Правління Національного банку України затвердило рішення про чергове підвищення облікової ставки до 16% річних. Головна причина — серйозне перевищення реальної інфляції над прогнозними показниками. Але чи допоможе рішення центробанку стримати зростання цін? Про це на своїй сторінці в Facebook міркує Глава Ради НБУ Богдан Данилишин.
Чому рішення НБУ не стримає інфляцію
В поточних умовах підвищення облікової ставки не сприятиме ефективному стриманню інфляції й може створити умови для гальмування темпів росту ВВП.
Крім цього, підвищення облікової ставки НБУ буде супроводжуватися підвищенням інших ставок, у тому числі за депозитними сертифікатами, наслідком чого стануть більші процентні витрати НБУ за цими сертифікатами та нижчий його прибуток, що підлягає перерахуванню до Державного бюджету України.
Таким чином, намагання Правління НБУ стримати інфляцію за допомогою чергового підвищення облікової ставки може призвести до комплексу негативних наслідків, серед яких два найбільш значущі:
— гальмування економічного зростання через зниження попиту на кредити підприємствами реального сектору економіки;
— зростання споживчих цін через трансляцію підвищення витрат на сплату процентів по банківським кредитам у оптові та роздрібні ціни.
Вважаю рішення Правління Національного банку України про підвищення облікової ставки до 16% річних, таким, що матиме переважно негативні наслідки для економічного зростання та цінової стабільності.
Дійсно, минулого року зростання цін в Україні прискорилося. Вважаю, що серед причин підвищення темпів зростання цін домінують фактори немонетарного характеру — тобто ті, вплив на які інструментами грошово-кредитної політики є незначним.
З урахуванням того, що зростання споживчих цін було обумовлено переважно факторами немонетарного характеру, рішення про підвищення облікової ставки НБУ виглядає щонайменше неоднозначним.
а таких умов дієвість суто монетарних інструментів щодо зниження інфляції є обмеженою, а чергове збільшення облікової ставки НБУ в нинішніх умовах є суперечливим рішенням.
Коментарі - 21
Если б наше правительство более твердо следовало идее монетарной политики, не снижало учетную ставку.
И не поднимало минималку по з/п и пенсиям.
Вы б в таком случае не стали их критиковать за это?
Или тоже ''зрада''?
Давайте назовём это по другому — «нарисовали».
Протягивать ножки по одёжке — это не для года выборов.
положит деньги на депозит, чтобы купить его позднее, то спрос упадет на 10%, что может запросто может снизить цену на 5%.
Да, вырастает инфляция.
Особенно если кредитуется оборотный капитал — конкретная поставка товаров.
1,5% ставка НБУ + 1,5%комбанка + 1,5%заёмщик = 4,5%. подорожает товар для потребителя.
Причём комбанки и заёмщики взяты по минимуму.
Многие объясняют такую разницу разной логистикой.
А ведь бывают преуеденты, когда цена отличается почти в два раза — а вы тут переживает из-за возможного повышения на 5%.
Например, пару лет назад, когда и курс был поменьше а цена сахара в рознице была на 20% выше чем сейчас,
так что не надо всё валить на НБУ.
Лучше присмотритесь к своей логистике, хотя большинство и так знают, где они снимают «сливки».
Какие прецеденты я и сам знаю.
А я и не валю только на НБУ, и уже не раз писал на форуме, что более эффективные инструменты борьбы с инфляцией имеет НАЛОГОВО-БЮДЖЕТНАЯ политика, а не монетарная.
«Сливки» как раз в этой сфере и снимают, а не только в логистике.
Когда поднимают учетную ставку — тоже растет?
Все чудесатей и чудесатей…
Все бюджеты Украины всегда отличались наличием
немаленького дефицита — значит инфляция неизбежна.
Пусть организуют хоть ''отверточную сборку'', но в Украине.
По той же причине считаю, что потребительское кредитование — зло.
Физ.лицу вообще не должны давать более-менее значительный кредит.
Зачем плодить массу сообщений дискутируя сам с собой.
Кто то может сказать хотя бы 5 реальных факторов на которые реально влияет НБУ, только серьезно, без теории.
Apollo17 — возможно правильно факторами реального влияния, больше как инструменты, поднятие учетной ставки ведет к поднятию ставок банка по гривне, что дает механизм дополнительного перетока с матрасов в банки, при этом хочу сказать, что банки в отличии на НБУ ставки на 1,5 % никто не поднимет, от силы 1-2 игрока, мало-заметные.
Важно присутсвие НБУ на межбанке, в случае «пожаров» рсота курса, чтобы вовремя гасить, это не механизм, а опять же таки инструмент НБУ, котоыре не дает курсу улететь, так как в дальнейшем все цены пересматриваются исходя из курса дол.сша.