На Всесвітньому економічному форумі в Давосі розповіли про альтернативну систему оцінки економічного розвитку країн — сучасному аналогу валового внутрішнього продукту (ВВП).
У Давосі придумали альтернативу ВВП
Систему оцінки назвали індекс інклюзивного розвитку (Inclusive Development Index), повідомляє Meduza.
За задумом ВЕФ, він повинен «інформувати суспільство і допомагати сталому і інклюзивному економічному розвитку». Цей показник враховує не тільки ВВП, але ще 11 параметрів, щоб більш повно відображати реальний стан справ в країні.
Всього в індексі 12 показників, які розділені на три групи:
Зростання і розвиток: ВВП на душу населення, ВВП на одного працівника, очікувана тривалість життя, зайнятість населення.
Інклюзивність: коефіцієнт розшарування суспільства за доходами, рівень бідності, коефіцієнт розшарування суспільства за розподілом багатства, медіанний дохід.
Наступність поколінь і стійкість розвитку: скориговані чисті заощадження, парникова інтенсивність ВВП, державний борг, коефіцієнт демографічного навантаження.
З усіх цих показників складаються спочатку групові індекси, а потім виходить підсумковий — їх середнє арифметичне.
За підрахунками ВВП і індексу інклюзивного розвитку — в лідерах залишається Норвегія, Люксембург і Швейцарія. Але, наприклад, Ісландія, яка за ВВП тільки 12, вирвалася на друге місце по інклюзивності.
Є несподівані лідери і серед країн, що розвиваються. Азербайджан (26 по ВВП) виявився на третьому місці. Перші рядки в обох випадках залишилися за європейськими країнами: Литва, Угорщина та Латвія.
Відмінності також є у США. Америка знаходиться на 23-му місці з 30 по інклюзивності серед розвинених країн. Такий результат пояснюється короткою тривалістю життя, високою бідністю, дуже високим ступенем нерівності і розміром держборгу.
Відзначається, що новий індекс потрібен, щоб показати, як оманливо може виглядати успіх, вимірюваний тільки за виробничою потужністю держави.
Коментарі - 6
Кто ж у вас заголовки придумывает? Это не «альтернатива ВВП», это ещё один (тысячи их!) интегральный индикатор, который зависит в том числе и от ВВП.
> Отмечается, что новый индекс нужен, чтобы показать, как обманчиво может выглядеть успех, измеряемый только по производственной мощности государства.
Тут нельзя не согласиться. Особенно учитывая то, что методики подсчёта ВВП в разных странах сильно разнятся: некоторые, к примеру — не будем показывать пальцем — учитывают в своём ВВП оборот противозаконного бизнеса (например, проституции и наркоторговли), который посчитать физически невозможно, и «прикидывают» его исключительно статистически. А уж сфера услуг в ВВП вообще давно вопрос чрезвычайно спорный.
«Передовые» или страны западного мира уже в открытую показывают свою озабоченность количеством, а самое главное качеством этого самого главного экономического показателя. Становится всё нтереснее и интереснее…
https://postnauka.ru/video/19088
https://postnauka.ru/video/80745