Перелік активів, в які інвестують українці, дуже обмежений. Хтось тримає гроші на банківському депозиті, хтось — інвестує в нерухомість, хтось ховає валюту під матрацом.
Від матраца до нерухомості. Скільки заробили інвестори в 2017 році
Скільки в минулому році змогли заробити інвестори на своїх вкладеннях, в своєму блозі на НВ підрахував викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан. Він також дав прогноз прибутковості різних активів на 2018 рік. «Мінфін» публікує скорочений текст статті.
В минулому році ті, хто не полінувався і знайшов спосіб інвестувати в західні ринки, були винагороджені сповна. Американський ринок акцій виріс на 19.4%. Хто ризикнув, вклавши в компанії з сектора інформаційних технологій, заробили, в середньому, майже 40%.
На жаль, більшість з тих, хто обмежився інвестиціями всередині країни, виявилися менш щасливими:
– Зберігання доларів під матрацом, безумовно, не перестало бути актуальним фінансовим інструментом для заможних українців, але, напевно, стало менш прибутковим – всього лише 2.4% за рік. Все це завдяки міні гривні.
– Ті, хто вірив у силу національної валюти і мав достатню відвагу, щоб інвестувати в гривні на тривалий термін, заробили в минулому році близько 15%, поклавши гроші на депозит.
– Кількість нерухомих метрів в країні неухильно і безконтрольно росла. Відповідно, згідно із законами попиту та пропозиції, ціна на них продовжувала падати – 2.8% за рік.
– Космічне зростання продемонструвала українська біржа. Індекс, складений з чотирьох застарілих підприємств і одного банку, виріс на 69,6%. Ось тільки боюся, що ризик у такій інвестиції теж космічний, до пари біткоіну. Адже, коли почне падати, то за існуючих обсягів торгів навряд чи вам вдасться щось продати за нормальною ціною. Навіть в «золоті» роки українського фондового ринку історія була точно такою ж – легко купити і неможливо позбутися.
Що ж нас, індивідуальних інвесторів, чекає в 2018 році? На мій погляд, відповідь проста – нинішній стан економіки і той факт, що на наступних президентських виборах, схоже, доведеться вибирати з Гаранта, Берегині й Радикала, робить міркування про інвестиції в Україну практично безглуздими.
Можна, звичайно, знову патріотично довіритися гривневому депозиту в українському банку або ОВДП в національній валюті. Але, є нюанси. На жаль, стабільність гривні вельми оманлива. Адже базується вона лише на обмежених ресурсах відсталої економіки, повністю залежної від коливань світових цін на сировину, і геополітичної необхідності для сильних держав її рятувати. Цілком очевидно, що в 2018-му ніякі масштабні реформи ніхто проводити не буде. Все зведеться до політичних спекуляцій і шантажу. Інвестиція в гривневі інструменти – це, фактично, ставка на здатність українських чиновників отримати черговий транш. Розжалобимо МВФ – врятуємо гривню, не вийде – будемо девальвувати. Вельми ризикована гра!
Про перспективи матраців, нерухомості і української біржі навіть говорити не хочеться. Хоча, друг-матрац – це, як і раніше, варіант, я б його повністю з рахунків не списував.
Тож, методом виключення доходимо простого висновку – краще всього скористатися дарованим НБУ правом і вкласти гроші в міжнародні ринки цінних паперів. Тим більше, прогнози щодо перспектив Європи і Америки в 2018 році досить оптимістичні. Нехай не 20%, як в цьому році, але й 15%, як пророкують деякі великі інвестиційні банки, нас би теж цілком влаштували.
Коментарі - 15
Как это, если только официальная инфляция 13.7%, а налоги 19.5% с депозита? Депозит в грн. был читсым убытком в прошлом году.
Налог платится не с депозита, а с ПРОЦЕНТОВ по депозиту.
Если не нравятся депозиты — инвестируйте в бизнес.
Вот здесь есть пример https://minfin.com.ua/2017/08/09/29377638/ — Например, сумма которую вкладчик разместил на банковском депозите составляет 50 000 грн. Срок депозита — 12 месяцев, процентная ставка — 16,5 % годовых. По окончании депозитного договора сумма (вместе с начисленными процентами) составит 58 250 грн. Из них 8250 грн (687,50 грн х 12 месяцев) — проценты по вкладу. Именно эта сумма — 8250 грн — и выступает базой налогообложения. То есть банк перечислит в бюджет: НДФЛ (1485 грн) и военный сбор (123,75 грн). По окончании депозитного договора, вкладчик получит 56 641,25 грн.
Таким образом, нетто-ставка по депозиту составит не 16,5%, а 13,28% годовых
Где убыток, если положили 50 000 и получили 56 641,25?
хотя номинально для налоговой вы получили прибыль.
Ну так всё-таки прибыль или убыток?
Как по мне, так люди пытаются переложить ответственность с себя за свои вложения на кого-то другого.
Между инфляцией и депозитами не такая зависимость — это инфляция зависит от процентов по депозитам, а не проценты по депозитам зависят от инфляции, как думает большинство.
Насчет «золота, как лучшей инвестиции», кое-кто так думал в 1980х, до сих пор «в ноль» не вышли)