Всього пару років назад київські новобудови для більшості громадян були недосяжною розкішшю. Та й сам вибір нового житла залишав бажати кращого: будували, в основному, красиво і дорого.
Новобудови в Києві чи передмісті: що обрати
Так що бюджетним покупцям, у яких було на руках $ 25-30 тис., доводилося обирати: витратити заощадження на покупку старої квартири в Києві (хрущовки або гостинки) або на нові «квадрати» в найближчому передмісті. Тож не дивно, що в 70% випадків перевага віддавалась останньому варіанту.
У 2017 році ситуація суттєво змінилася — київські забудовники стали повертати покупців до столиці.
«Мінфін» розбирався в тому, на що слід звернути увагу, вибираючи між новобудовами Києва та області.
Трохи цифр
Передмістя Києва забудовуються ударними темпами. За 9 місяців 2017 року забудовники Київської області ввели в експлуатацію 1, 233 млн кв.м. загальної площі житла. За даними компанії «Олімп консалтинг», це приблизно 13 500 квартир. Для порівняння: в Києві за аналогічний період ввели в експлуатацію 1, 09 млн кв.м. або 12 000 квартир.
А ось ситуація з продажами виглядає не так оптимістично. За даними компанії ARPA Real Estate, 30% житла, яке було введено в експлуатацію в передмісті, залишилося непроданими. У Києві цей показник набагато краще — за різними оцінками він становить 10 — 15%.
Київ нарощує оберти
За даними спеціалізованих порталів, на початок грудня 2017 в Києві будувалося 332 житлові комплекси. Причому 70% всіх проектів в столиці доводилося на шість великих забудовників. І в цьому «плюс» столиці: покупці житла схильні більше довіряти великим компаніям, ніж маленьким приватним забудовникам, на яких тримається передмістя.
Читайте також: Гід по рейтингу заміської нерухомості
Радує і цінова політика київських компаній. Ціни на споруджуване соціальне житло в столиці в минулому році були цілком співставні з цінами в передмісті. Наприклад, в таких об'єктах як ЖК Жуляни, ЖК Art Парк, ЖК Orange City, ЖК Welcome Home та інш. вартість «квадрата» стартує від 13-14 000 грн.
Приваблюють столичні забудовники і цікавими архітектурними рішеннями. Багато з них починають будувати квартири з більш продуманим плануванням.
Забудовники передмістя загрались
До недавнього часу головним козирем приміських забудовників була порівняно низька ціна квадрата. Ще у 2016 році інвестувати в споруджуваний об'єкт можна було за ціною від 7500 за квадратний метр. У 2017 ця планка піднялася вже до 9-10 000 грн. / кв.м. А середня ціна новобудов у Київській області, за даними аналітичних компаній, становить 14 000 грн за «квадрат». «Знижувати вартість забудовники вже не можуть. Більшість наразі працює на межі рентабельності, пропонуючи квадрат на 10-15% вище за собівартість », — говорить в своїх коментарях керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG Ростислав Симонов.
Читайте також: Де під Києвом жити добре
Розбалувані за кілька попередніх років високим купівельним попитом, далеко не всі забудовники Київської області змогли швидко переорієнтувати свої відділи продажів і навчити їх боротися за покупця.
«Рівень підготовки ріелторів та співробітників відділів продажів забудовників Київської області дуже низький. Більшість з них вважають себе «зірками», не розуміючи, що якою б продуманою не була маркетингова стратегія, обличчям об'єкта для покупця завжди буде «продажник», — розповідає Анатолій Топал, віце-президент Асоціації управителів нерухомістю.
Крім того, якщо в 2015-2016 роках більше 40% квартир в новобудовах передмістя купували, щоб в майбутньому заробити на здачі житла в оренду, то зараз більше 70% купують житло для себе. Це пов'язано з поступовим зниженням цін на оренду. Адже пропозицій досить багато, а попит потроху падає. Тому вкладати в будівництво з метою здачі в оренду стає невигідно.
А ось в Києві якраз навпаки, інвестори починають активніше скуповувати житло під «здачу». «У цьому році були випадки, коли люди викуповували квартири поверхами. Така історія може повторитися і в 2018 році, якщо приватний інвестор, якому потрібно зберегти гроші, шукає можливості тут, в Україні, а не на ринку нерухомості за кордоном. Як правило, це малометражні квартири в об'єктах, розташованих близько до станцій метро », — говорить керуючий партнер RED Community Тетяна Шульга.
Останнім у списку, але далеко не останнім за значимістю, є проблема комунікацій. Ситуації, коли в зданих будинках по кілька років немає газу і світла, стали типовими для таких популярних населених пунктів як Ірпінь, Буча, Бровари.
Хоча в питанні розвитку інфраструктури в передмісті видно явний прогрес. Всього рік тому більшість покупців нерухомості в Київській області відзначало відсутність магазинів, соціальних об'єктів та іншої інфраструктури. Зараз таких претензій стало більше до столичних об'єктів. Мало хто готовий жити в столиці, але при цьому добиратися до найближчого дитсадка або школи 20-30 хвилин на машині.
Далі буде
Більшість аналітиків упевнена, що в 2018 році попит буде поступово зміщуватися в бік Києва. В області буде спостерігатися ефект перенасичення ринку. Через це може зупинитися до 10-15% будівництв. Цілком ймовірно, що при цьому великі компанії почнуть поглинати більше дрібних забудовників.
«А ось на столичному ринку житлової нерухомості ми не спостерігаємо перенасичення і не бачимо передумов для демпінгу», — каже Ростислав Симонов.
Тому очікувати, що ціни на новобудови істотно впадуть, не варто. Навіть якщо вони знизяться в доларовому еквіваленті, то в гривні, швидше за все, буде зростання в межах 5%, — вважають експерти.
Яна Довгань
Коментарі - 53
— це коли бакс був по 8?
https://www.olx.ua/uk/obyavlenie/kvartira-39-m-kv-vozle-parka-s-garderobom-IDtZ2GK.html#21b2e63d7a
9-10к так и остались+ торг
Ціни може й залишились, але якість змінилася, тому й черги бажаючих нема…
Якщо це правда, то це аномалія.
— так є, і цей графік вказує, що ціни за рік майже не змінилися.
Все рассматривают именно те 20 %, которые с доходом от 2-3 тысяч долларов в месяц
Ватан — это человек орущий «режь хахлов -спасай русский мир!!!»
они квартиры не покупают. они отнимают у соседей.
Бигборд с рожей Инженера Сити парка — думаю многим активистам после этого захочется «врезать» ему…
Есть достаточно много неплохой недвиги этажностью 20+ и в Киеве.
Иначе говоря — сейчас вообще все дома — высотки (за исключением нескольких малоетажных проектов на весь Киев)
и эти высотки есть и социальные и премиальные и суперпремиальные…
А спросить — кому откатили, сколько, зачем, где прокуратура — начинается «бе и ме».
Я сомневаюсь…
Ну так это понятно. Заплатить ГАИшнику 50 гривен на карман вместо 500 гривен штрафа (потому что 500 платят толко лохи), а потом жаловатся на коррупцию и аварийность. Наше все.
yarg настойчиво пытается доказать, что можно купить землю в Кеве без откатов. Видмо ни разу не сталкиваясь и не имея опыта, у людей еще остаются подобные иллюзии… )
дать взятку — и решить вопрос. Убить — и нет проблемы.
У меня есть непонимание — почему люди идущие этим путем возмущаются насчет коррупции и преступности. Они же сами ее выбирают. Не сын порошенка. Они.
Вот и вся ваша логика. Сразу виду босяка.
Мы должны делать то, что выгодно нам. Выгодно покупать газ — покупаем. Допустимо все. что нам на пользу.
А замерзать насмерть — это ваши методы.
«А замерзать насмерть — это ваши методы.»- нет, это как раз вы предложили с вашим: «нэ даваць на ляпу»
Но тогда не понятно — почему же вы так протестуете против коррупции, которая вам реально выгодна?
Я понимаю что платить взятку за загрязнение воды выгоднее чем ставить очиститель. Но еще и жаловатся при этом на коррупцию…
Сразу уточняю — уже третий год у нас мораторий на проверки бизнеса. Никто никуда не ходит. Поэтому говорить « а они найдут к чему придратся» — некорректно. Не найдут потому что не прийдут. Собственно там и ходить-то некому уже. Всех разогнали. А жалобы на коррупцию — остались. Странно, да?
Пример: почему сэс имеет право требовать справки которых они не выдают? Где полный перечень разрешённых отделочных материлов для пожарки? И тысячи подобных вопросов. Вместо всего этого, кучка горлопанов принимает закон о переименовании городов, улиц, итд. Как говорил мой приятель: чучельная революция негидности.
что значит «вместо этого»?
типа жильцы дома по улице Клары Целкин, которые хотят переименовать ее в Вишневую должны не переименованиями заниматся, а список противопожарных материалов писать?
революция — не доллар чтобы всем нравится. Мне она тоже не нравится — но я же не истерю.
но все-таки — где-же крутые законы, которые принимались пока небыло злых майдаунов? ааа. понял. царь-янык мешал. А до него — злой ющенко… а до него — кучма, кравчук… совок…
Что там о плохих танцорах говорят? вечно им что-то мешает.