Мінфін - Курси валют України

Встановити
15 листопада 2017, 11:35

Чому купувати криптовалюту — небезпечно

Криптовалюта — гаряча тема фінансового світу. З кожним днем вона розростається все більше. Про її природу та майбутнє сперечаються не тільки прості громадяни, але й регулятори різних країн.

Криптовалюта — гаряча тема фінансового світу.
Фото: analytics.news

Єдиного погляду на те, чим є й чим повинна бути криптовалюта — немає. Згідно з дослідженням «Мінфіну», більшість бачить в ній «бульбашка». Але це зовсім не заважає їй розвиватися і дорожчати.

Так, зовсім недавно біткоін - найвідоміша криптовалюта світу — побив черговий ціновий рекорд та наблизився до позначки в $7 800. Правда, після цього, ціна впала нижче $6 000, але відразу через пару днів знову злетіла до $7 000.

Чому такі курсові коливання характерні для криптовалют, що, взагалі, вони з себе представляють та що на них чекає у майбутньому, пояснив член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран у своєму блозі на NewsOne.

Обережно, криптоінвестіції: чим загрожують інвестиції в криптовалюту

Виталий Шапран

Ще в листопаді 2016 роки за один біткоін давали $707, а вже 8 листопада 2017 — більше за $7 440. Таке різке зростання курсу залучив до цієї криптовалюта дуже велику увагу громадськості, а ідея інвестування в криптовалюту все частіше й все більше заволодіває думками громадян.

Ще б пак, інвестиції в криптовалюту зараз сприймаються населенням як рецепт того, як $700 за півроку-рік перетворити у $7 000. Але, як ви розумієте, примножити свої гроші в 10 разів без ризику за короткий період часу — неможливо.

Філософія незабезпеченої та нерегульованої свободи

Фундаментальною основою того ж біткоіну, як криптовалюти, виступає обчислювальна потужність комп'ютерної мережі. Однак стверджувати, що біткоін чимось забезпечений не можна, оскільки обміняти його на обчислювальну потужність неможливо.

Ідеологія біткоіну в тому й полягає, що будь-яка безготівкова валюта вимагає наявності захищеної мережі. Широке число блокових ланцюжків (блокчейнов) надійно захищає таку «валюту» від хакерів, але й одночасно породжує парадокс незабезпеченості.

Через такий парадокс самі консервативно налаштовані гуру ринку відкрито називають криптовалюту фінансовими пірамідами, й вони по-своєму праві. Але мають рацію лише частково й при певних обставинах. Виходить, що питання існування криптовалюти - це виключно питання віри певної групи людей в технології, і не більше того.

Для прикладу порівняємо біткоіни зі звичайною валютою, скажімо, польським злотим. Злотий використовують на території Польщі як засіб платежу з однієї лише причини — тому що так постановила держава. Директивна природа класичних валют — це основа їх існування. Без втручання держави «суспільний договір» про те, що вважати грошима, був неможливий. У всякому разі, так було до появи біткоіну.

В ідеології криптовалюти вже немає директивної складової: вам ніхто не нав'язує, щоб ви той же біткоін вважали валютою. Але саме тому й число людей, які вважають криптовалюту грошима, дуже мінливо й змінюється, як і капіталізація самого біткоіну.

Також практично неможливо змусити приймати біткоін в якості валюти для оплати звичайних покупок нарівні, скажімо, з євро або доларом, хоча цей недолік нівелюється наявністю обміну.

Оскільки визнання криптовалюти валютою — це як би добра воля її власника, то саме через відсутність державних директив криптовалюта дуже слабо регулюється. Певні потуги з боку державних структур, спрямовані на регулювання обігу криптовалют є, але в порівнянні з класичними валютами вони дуже слабкі й не мають глобального характеру.

Уже кілька років є спроби запустити в оборот забезпечену криптовалюту, але успішними створення цих продуктів назвати поки складно.

Три вади криптовалюти

Отже, криптовалюта, зокрема біткоін, — це ніяка ні валюта, ні гроші, а просто фінансовий актив, який не має прямого забезпечення й умов гарантованого обігу, а також характеризується досить слабкою регуляцією з боку держави. Питання в тому, чи може цей фінансовий актив існувати тривалий час?

Безумовно, існувати біткоін буде, але за своєю природою він завжди буде мати три характеристики, які несумісні з визначенням грошей та їх функціями:

  1. Криптовалюта буде відчувати значну волатильність курсів обміну основних світових валют;
  2. Навіть «світова криптовалюта» в рамках глобальної економіки завжди як проект буде носити мікромасштаби в порівнянні з масштабами самої економіки.
  3. Існують великі операційні ризики, пов'язані з обміном криптовалюти на необхідну для розрахунків грошову одиницю, та пов'язані ці ризики з тим, що будь-яка держава, будь-який центральний банк — це потенційні конкуренти незабезпеченим криптовалютам.

З нестабільністю курсу все ясно, й це доведено біткоіном: вранці він може коштувати $7 400, а вже ввечері — менше за $6 000. І якщо ціни більшості операторів ринку встановлені в доларах та євро, то розраховуватися такою волатильною валютою дуже незручно.

Найбільшим проектом на світовому ринку криптовалют зараз вважається біткоін. На 13 листопада його капіталізація ледь перевищувала $100 млрд. Тобто у світі знаходилося в обігу біткоіни всього на $100 млрд. Для порівняння, на початок листопада 2017 року США грошовий агрегат М1 становив близько $3 552 млрд.

Тобто весь проект біткоін займав на початок листопада всього 2,8% від грошової маси, яка обслуговує розрахунки в економіці США, але при цьому позиціонувався як глобальний, тобто охоплює користувачів по всьому світу.

З відношенням держави до біткоіну не все так однозначно. Розглянемо конкретний приклад. Уявімо, що ви володієте взуттєвою фабрикою у Варшаві та постачаєте взуття в Україну. У вас є стандартний шлях постачання, який передбачає офіційний канал оплат за вашу продукцію: ви отримуєте з України євро та обмінюєте їх на злоті, щоб утримувати фабрику, розраховуватися за сировину і т.д.

Якщо замість євро ви приймаєте від покупців біткоіни, ви не просто економите на податках та маєте можливість штовхати «контрабанду» в Україні, ви починаєте впливати на попит на євро та польський злотий. Якщо за товар ви отримуєте біткоіни й далі розраховуєтесь їм за польську сировину, то в цій схемі злотий, як й євро, вже як би й не потрібні.

Зрозуміло, що в ідеалі повністю перейти на біткоіни у більшості бізнесу не вийде. Але в цілому Народний банк Польщі матиме від такого переходу масу приводів для невдоволення, втім, як й польській податковій владі.

Шлях до свободи від директивних установок

Саме в тому, що біткоін обходить директивні установки держави, й полягає його принадність та якийсь секрет популярності. Якщо придивитися до динаміки ставлення влади до біткоіну в різних країнах, то можна виявити чітку закономірність: чим менше схильна монетарна влада до жорсткого регулювання, тим менше у неї тяга до заборони біткоіну.

З великих емітентів резервних валют поки тільки Китай фактично оголосив біткоін нелегальним на своїй території. Фінансові регулятори цієї країни виступили з різкою заявою, в якій прирівняли усі криптовалюти до фінансових пірамід. Але чи так це?

Коли держава, використовуючи свої права, друкує грошей більше, ніж випущено товарів або соромиться вилучити з обігу гроші при різкому падінні ВВП — не включаються чи тут ті ж механізми «незабезпеченість» національних валют товарами?

Так і є, якщо друкувати гроші без покриття товарами й послугами, ми отримаємо той же ефект незабезпеченості, але без позбавлення від директивної природи.

З-поміж емітентів резервних валют, найбільш дипломатичними виявилися влада Великобританії, яка вказала, що «процедура випуску криптовалют погано врегульована, інвестори не можуть скористатися наявними інструментами захисту своїх прав, а ціна «валют „зазнає значних коливань».

Певну атаку на криптовалюту провели в Швейцарії, заявивши, що її випуск повинен підкорятися чинному законодавству, та паралельно почавши з десяток розслідувань щодо можливого шахрайства з криптовалютою.

Агентство фінансових послуг Японії вказало на необхідність дотримуватися законодавства Японії, що регулює фінансовий ринок. В іншому випадку працюючим з криптовалютою особам загрожує кримінальна відповідальність.

Але найбільш «просунутим» в цьому питанні виявився американський регулятор ринку цінних паперів — Комісія з цінних паперів та бірж США, яка заявила, що випуск криптовалюти може прирівнюватися до випуску фінансових інструментів.

Тобто у США, Японії та Швейцарії немає прямої заборони криптовалют, на відміну від жорстких заяв влади КНР. З іншого боку, ні в США, ні в Японії або Швейцарії державні чиновники не відчувають особливого захоплення у зв'язку з появою проектів по створенню криптовалюти.

Понад обережний оптимізм

Потрібно розуміти, що навіть біткоін в порівнянні з монетарною історією та філософією, яка зміцнювалася сотнями років в головах учасників ринку, — це дуже молодий проект.

Як би ви не ставилися до криптовалют, але в будь-якій країні вона буде конкурувати з державою в фінансовій системі. Всі проекти криптовалют, включаючи біткоін, живуть в режимі саморегулювання, й не у всіх емітентів таких валют вистачає волі та витримки утриматися від спокуси й не претендувати на активи.

Тому в США, Японії, Швейцарії й навіть в лояльній (начебто) Великобританії в провадженні знаходиться достатня кількість справ, в яких емітенти криптовалют підозрюються в шахрайстві.

Знаючи приблизно як діє SEC в США, можу сказати, що дійшли до ринку арешти (як наприклад, арешт 1 листопада уродженця України Максима Заславського за підозрою в шахрайстві при первинному розміщенні криптовалют) — це тільки «квіточки».

Самі «жирні» справи SEC спливуть по вже існуючим проектам. І результати цих справ ніяк не сприятимуть зміцненню віри у криптовалюту.

Я думаю, що в суперництві між криптовалютою (з їх слабким саморегулюванням) та класичними (директивними) грошима (з регуляторами, при владі) перемога виявиться на стороні директивних грошей.

При всіх наявних недоліках, таких як: корупція, зарегульованість, схильність зловживати емісійним доходом і т.д., — державна влада можє забезпечити більш-менш постійну вартість випущених ними грошей. І нехай на ринках, що розвиваються ця вартість змінюється швидше ніж на розвинених, але все одно, в порівнянні з коливаннями курсів криптовалют, поки вони виглядають більш-менш стабільними.

Прихильники криптовалют не розуміють, що для виконання всіх функцій грошей криптовалюта повинна мати якийсь технологічний або фінансовий якір, стабілізуючий її курс до однієї зі світових резервних валют. При цьому, повинні бути абсолютні гарантії від операційних ризиків, які з огляду на число відкритих справ, власникам криптовалют ніхто дати не може.

Поки ж все йде до того, що криптовалюту офіційно визнаватимуть фінансовим інструментом, схожим на цінні папери, а її випуск і правила поводження будуть досить жорстко регулюватися. Однак, це обережний оптимістичний сценарій.

У будь-якого з Центральних банків-емітентів резервних валют є дуже велика спокуса спочатку поставитися ліберально до проектів по криптовалютам, що би сприяло появі сотень кримінальних справ, а потім оголосити їх пірамідами та закрити тему, перевівши ці валюти на нелегальний стан, як це зробив Китай.

Парадокс полягає в тому, що якщо держава серйозно візьметься за регулювання криптовалют, то вона повинна буде поділитися директивною природою співвідношення ціни та якості з даними валютами, що само по собі малоймовірно.

Поради обивателеві

Ставтеся до біткоіну й інших криптовалют як до дуже спекулятивних акцій. Їх поточні характеристики в цілому наближені саме до даного сегменту фінансового ринку. Не варто в них зберігати заощадження або гроші для угод.

Транзакції через криптовалюту цілком можуть бути, але якщо ви не любите сюрпризи, то такі транзакції повинні бути дуже «швидкими».

Майнінг (видобуток криптовалют) — заняття також ризиковане, проте в набагато меншому ступені, ніж торгівля цими валютами. Так, якщо вам доступне дармове джерело енергії й ви готові до технічних експериментів за $3 000-5 000, то спробувати цілком можливо. Майнінг сьогодні несе такі ж ризики, як й відкриття бізнесу в будь-який з країн, що розвиваються.

Остерігайтеся агресивних маркетологів та занадто агресивних рекламних компаній при первинних розміщеннях криптовалют. Поки загальна статистика показує, що з цих проектів виживає тільки до 10%.

Різні «інвестиційні пропозиції» щодо розміщення класичної валюти в портфель криптоактівів — це досить небезпечні інвестиції, повернення яких я б поставив під сумнів. Хоча короткі спекулятивні ігри на такому портфелі цілком можуть бути.

Відстежуйте ставлення до криптовалют державних регуляторів у вашому регіоні, так як повна їх заборона (як в Китаї) може означати втрату симетричного доступу до ваших криптоактивів й додаткові комісійні витрати при їх обміні.

Коментарі - 50

+
+142
AleksandrBank
AleksandrBank
15 листопада 2017, 12:06
#
Супер статья!
+
+36
Ferox
Ferox
15 листопада 2017, 13:13
#
Бред, а не статья! Впаривание людям бреда, что деньги обязательно чем-то обеспечены и что их можно на что-то (наверное, имели в виду золото) обменять: «Однако утверждать, что биткоин чем-то обеспечен нельзя, поскольку обменять его на вычислительную мощность невозможно.»
А что гривна обеспечено золотом? Или станками на которых ее печатали? или доллар обеспечен золотом и его можно всегда взять и обменять?
Вот возьмут все люди свои бумажные доллары (или гривны) и скажут центральному банку — А ну ка меняй нам их всех на золото! :)
Статья рассчитанная на быдло, которое до сих пор думает, что деньги обеспечены чем-то и их всегда можно на это что-то обменять… и убежать ;)
+
+180
AleksandrBank
AleksandrBank
15 листопада 2017, 14:29
#
Да обеспечена в т.ч. гарантиями государства.
А чем биткоин обеспечен? Появлением новых вычислительных машин?
За гривню или доллар — ты берешь и покупаешь продукты, оплачиваешь услуги, покупаешь авто или недвижимость.
Не обязательно золото гарант той или иной валюты, вцелом страна и экономика той иди иной страны отвечает за валюту свою
+
+41
Ferox
Ferox
15 листопада 2017, 15:02
#
Я за биткоин тоже могу купить недвижимость и товары, обменять на другие валюты, легко! Главное иметь мозги! Конечно, если человек быдло, то биткоин не для него. Сейчас богатеть будут те, у кого есть голова на плечах, а не кумовство и знакомства, попривыкли видите ли богатеть с купленными дипломами и не умея связать два слова! Времена другие уже, всё! Ну а гарантиями Украины и ее гривнами можно только подтереться.
+
+55
ekokill
ekokill
15 листопада 2017, 15:24
#
Так покупайте, кто Вам мешает? Статья не только для Вас написана. По поводу крипты только время покажет кто был прав, а кто нет.
купить недвижимость на них вы не можете, только обменять, это для понимания юридической сущности сделки
+
+91
AleksandrBank
AleksandrBank
15 листопада 2017, 15:24
#
«Конечно, если человек быдло, то биткоин не для него» — можно вопрос, у Ваших родителей также есть биткоин и они им пользуются или они БЫДЛО, в т.ч. вопрос по Вашим родным ???!!!

«попривыкли видите ли богатеть с купленными дипломами и не умея связать два слова» — ты связать как раз и не можешь, а дипломы купленные или нет — жизнь покажет каждому человеку его дорогу!

«Времена другие уже, всё! Ну а гарантиями Украины и ее гривнами можно только подтереться.» — сказали как Саша Захарченко, в одной школе учились или вместе утренники вели на подработке?!
+
+71
AleksandrBank
AleksandrBank
15 листопада 2017, 15:25
#
«Я за биткоин тоже могу купить недвижимость и товары, обменять на другие валюты, легко! » — купи легко в АТБ или Сильпо молоко или хлеб так, купишь ?!
Купи квартиру у застройщика, купишь?
Купи бензин чтобы заправиться, купишь?
Комуналку также оплатишь?!
+
+18
Ferox
Ferox
15 листопада 2017, 15:52
#
Зацепило? ;) Я вижу, что зацепило! Вот что бывает, когда не успел вовремя по-дешевке купить биткоин! Нервы, слезы, крики, злость… но время упущено, увы. Сочувствую Вам AleksandrBank!
Вы меня не разозлите, не старайтесь, ведь у меня все в порядке, в отличии от Вас я все сделал вовремя и как надо! :)
+
+30
Саша Ник
Саша Ник
15 листопада 2017, 22:40
#
Ferox, у каждого своё видение битка. Нет смысла цепляться за реакцию людей на него.
Вы угадали, повезло — радуйтесь себе тихонько. Зачем людей «быдлом» обзывать?
Биток это хайп века — факт.
Он держится и растёт за счёт мизерной капитализации рынка крипты. Всего 200 ядов. Это очень мало. Но уже туда бегут сапожники и таксисты…
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 11:13
#
«Денежная масса в Украине — 1 трлн 104,451 млрд грн»
Это сорок с хвостиком ярдов. Ели 200 мало, то сколько же 40.
+
+14
Саша Ник
Саша Ник
16 листопада 2017, 15:26
#
В мировом выражении 200 это мелочь.
К примеру, капитализация рынка акций — больше 50 трлн. долл.
А при чем тут вообще денежная масса Украины?
В огороде бузина, а в Киеве дядько?
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 15:32
#
Когда раздувшаяся капитализация рынка акций выльется на реальные рынки (читай: рост скорости денег в экономике), все просто офигеют, что булочка будет стоить 10 долларов в магазине. Так что это сравнение как раз бузина.

Сравнивать можно с денежной массой доллара. Да, крипта еще не угроза доллару — именно поэтому биткоины преступными еще не объявили. Гривна приведена для сравнения, потому что биткоин ровно такая же валюта, как и гривна. Гривну я мизерной не считаю, а биткоин уже в 4 раза больше. Поэтому слово «мизерное» здесь не применимо.
+
0
Саша Ник
Саша Ник
16 листопада 2017, 15:42
#
Когда раздувшаяся капитализация рынка акций выльется на реальные рынки...
Вот когда выльется, тогда и поговорим. А пока что, это как Вы уже сказали — вловоблудие.

Гривна приведена для сравнения, потому что биткоин ровно такая же валюта, как и гривна (с)
Извиняюсь, Вы в каком классе учитесь?

+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 15:43
#
У вас высшее экономическое есть для продолжения спора? Иначе я не готов объяснять учебник первого курса.
+
0
Саша Ник
Саша Ник
16 листопада 2017, 15:46
#
Спора о чем? О том, что биткоин ровно такая же валюта, как и гривна (с)?
Тут не вышка по экономике нужна, тут поллитры шнапса только помогут :)
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 15:56
#
Значит нет. Извините, но объяснять всю макроэкономику займет очень много времени. :-)

А пока да, шнапсом единым.
+
0
Саша Ник
Саша Ник
16 листопада 2017, 16:52
#
Макроэкономику?)
Вы хоть поинтересуйтесь, что такое гривня, что вообще такое государство и его устройство.

А пока да, слив зачитан.
+
+30
AleksandrBank
AleksandrBank
17 листопада 2017, 11:08
#
Меня не зацепило, я просто могу быстро и удачно ответить на весь твой поток «мысли» (если это так можно это назвать).
Я и не пытаюсь кого-то злить, я рад что у Вас все впорядке, я и не пытался вложиваться в эти криптовалюты, как и желаю сейчас. Хотя 1 человек мне еще в 2010 что-то о криптовалюте подобное поговаривал.
+
+7
Свободный экономист
Свободный экономист
15 листопада 2017, 16:09
#
Да, куплю и покупаю. И в сильпо, и везде — wirexapp.com и прочие в помощь
+
+20
Ferox
Ferox
15 листопада 2017, 16:37
#
Есть такая карточка Visa и у меня, правда только виртуальная для расчетов в интернет магазинах, снял с нее все лимиты, теперь биткоин могу автоматом конвертировать в баксы и совершать операции с такими лимитами:
Количество транзакций / в сутки (24 часа) Без лимитов
Максимальная сумма транзакции Без лимитов
Максимальная сумма транзакций / в сутки (24 часа) Без лимитов
Максимальная сумма пополнения (за все время существования карты) Без лимитов
Но вообще я тут писал, что можно за многое расплачиваться биткоином напрямую!
Например, недвижимость можно покупать за биткоин, ссылка:
https://minfin.com.ua/2017/10/05/30295526/
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
15 листопада 2017, 19:25
#
Проблема пока на бытовом уровне в том, что есть инфраструктура для кредиток, но нет сопоставимой для крипты. Она безусловно развивается, но пока еще не стала нормой.
+
+10
SergS7
SergS7
16 листопада 2017, 14:25
#
Якщо темпи зростання біткойна залишуться такими, як зараз, то через 15 років ціна одного бітка виросте до 3 квадрильйонів доларів. Це 44 теперішніх річних ВВП всього світу, у 15 разів більше, ніж уся нерухомість світу і в 500 разів більше, ніж все золото світу. Тоді можна буде бітки продавати. А поки що — тільки купувати! Продайте квартиру, візьміть кредит на себе, на дружину, на дітей, на тещу. І через 15 років ви — мультиквадрильйонер!
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 15:00
#
Вы такие злые, потому что у вас велосипеда нету. :-)
+
0
Саша Ник
Саша Ник
15 листопада 2017, 22:34
#
Wirexapp это конверт. А дальше уже покупка идёт за валюту того или иного гос-ва. Не за биток.
Никому не нужен биток, всем нужна валюта, бак, евро, гривня и т п…
Биток это как элемент хайпа.
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 10:59
#
А гривна кому нужна, кроме как в Украине?

Привожу пример: Биток мне нужен, потому что его принимают китайцы за товары и это дешевле, чем свифтом доллары бросать. А гривну нет — непродвинутые китайцы.
+
0
08134833
08134833
17 листопада 2017, 14:49
#
Квартиру у застройщика за биткоины купить кстати можно — http://geos.ua/ru/news/688
+
+30
knaz197
knaz197
16 листопада 2017, 11:46
#
Постарайтесь проявлять меньше хамства в своих попытках популяризации биткоина с целью заработать на ~быдле~.
+
0
Виктор Матрос
Виктор Матрос
17 листопада 2017, 7:18
#
Посмотрим что вы запоёте, когда в 2020 году за 1 BTC будут давать 100 тыс USD
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
17 листопада 2017, 11:04
#
Посмотрим как Вы запоете когда у Вас заморозят или изымут эти деньги, 1 млн. дол. у одного человека заморозили на долго…
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
17 листопада 2017, 13:08
#
О, а я ждал, когда рассказы о пирамидах закончатся «все изъять и расстрелять»
+
+73
artkosti
artkosti
15 листопада 2017, 23:40
#
Гривна обеспечена экономикой Украины (так как является обязательным платежным средством на ее территории).

Биткойн обеспечен лишь верой людей в халяву и возможностями, которые он дает по сравнению с обычными валютами.
Основное преимущество — анонимность, что позволяет успешно расчитываться за нелегальные услуги (наркотики и тд), что конечно неплохо, но не является значимым сегментом экономики.
А вера людей… Ну что сказать — как завещал Мавроди « *** — не мамонт».

Можете почитать про тюльпановую пирамиду в Нидерландах. Там участники тоже считали себя финансовыми гениями, когда обменивали особняки на пару луковиц.
+
+1
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 11:02
#
«Гривна обеспечена экономикой Украины» Это словоблудие.

Обеспечение значит, что на купонах должно быть написано, чем конкретно она обеспечена. Внимание, вопрос — чем конкретно обеспечена гривна? Нацбанк мне выдаст облигацию на какую-то часть экономики Украины за мои, скажем миллион гривен?
+
+1
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 11:23
#
И еще раз остальным дописываю — обеспечение это не то, что на заборе НБУ написано, это «а-что-б*я-еслинет? (С)»

То есть, вот я решил выпустил свои карбованці и положил в сейфе золота на 100 унций в обеспечение.
И выпустил купоны по 1 унции. С купоном предъявитель приходит и я ему выдаю из сейфа 1 унцию. Это полностью обеспеченные деньги.

Если же я обеспечил только 20% от своих карбованців в сейфе, в надежде, что все сразу ко мне не прибегут, это частично обеспеченные деньги. Так делали большинство стран до отмены реального обеспечения, попахивает мошенничеством, но авиалинии тоже продают по 140% билетов от заполняемости самолета.

А вот третий вариант. Я выпускаю туалетную бумагу с красивыми историческими персонажами на обертке, вынуждаю какую-то группу под страхом тюрьмы ее использовать. Это уже в понимании правильной старой экономической школы не деньги — это валюта. Некоторые люди признали, что производитель этих фантиков что-то стоит, и обмениваются ими на этой вере. Но эта валюта не обеспечена ничем. И никто вам не гарантирует, что завтра она не будет стоить дешевле самой бумаги, на которой она напечатана. Хотя и называют это деньгами по привычке. Тут уже кажется, что Мавроди просто шпана у супермаркета.
+
+53
ekokill
ekokill
15 листопада 2017, 14:52
#
Отличная статья, честно говоря даже удивлен.
для «сторонников криптовалюты» это будет абсолютно неубедительно, у них один аргумент, а чем обеспечены фиатные деньги и им бесполезно что-то доказывать. Хотя тут вопрос зачем же они продают свои биткоины за эти ничтожные бумажки.
На данный момент крипта (именно так, поскольку это не валюта) это суперский способ наварится для смелых и это не финансовая пирамида, поскольку никаких выплат держателям не осуществляется, но явный пузырь, который будет существовать пока это будет интересно.
+
+42
Свободный экономист
Свободный экономист
15 листопада 2017, 16:11
#
Почему покупать гривну опасно это доказало 20 с лишним лет.

1998 — 1.8
2000 — 5.0
2008 — 8.0
2014 — 15.0
2015 — 22.0
2016 — 25.0
2017 — 27.0

и так далее.

Почему доллар опасно хранить долго — тоже.
А с криптой как-то не складывается у скептиков и адвокатов нацбанка.
+
+16
Саша Ник
Саша Ник
15 листопада 2017, 22:48
#
Сам не адепт гривни, но если поглядеть на эмиссию, то янык (российский шпион) врубал печатный станок как перед смертью…
Сейчас вроде всё в пределах нормы.
Ну и конечно же коррупция! Куда ж без неё родимой.
А исключив фактор диверсии (яныка) и войны (аннексии) вполне реально было увидеть курс на 10-12 грн за долл.
Вполне себе не плохо, учитывая 25 тяжелых лет становления государства…
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 11:04
#
Стокгольмский синдром? Скажите это неплохо моим знакомым ученым и врачам, кто ушел на персональную пенсию в 98-ом, а сейчас получает минималку. Или тех, кто на депо кладет гривну, а их каждый день обворовывают.

« исключив фактор диверсии (яныка) и войны (аннексии) вполне реально было увидеть курс на 10-12 грн за долл.»
Было бы что-то у бабки, была бы она дедкой. Еще раз прошу без словоблудия.
Яныка выбрало большинство? Да. За диверсию яныка осудили? Нет. Войной то, что сейчас происходит признали? Нет.

При том, что я конкретно знаю, сколько Янык вывел, это к «если бы-да ка бы» стабильной гривне отношения не имеет.
+
0
Danconia
Danconia
25 листопада 2017, 22:33
#
Лично я склонен думать что єто не янік проворовался перед отчаливанием а проворовались Сеня и Петя когда янік отчаливал курс гривні был ~9,0.

ну еще у битка есть проблемка стоимость транзакций не такая уж и халявная а вся инфраструктура строится на транзакциях, при стоимости даже мелкой транзакции в 6-7$ это явно не за хлебышком ходить и не за кофе расплачиваться битком как его пиарят блоггеры. Стоимость кофе меньше чем стоимость транзакции.
Это только если что-то крупное покупать типа авто, недвиги коммерческие сделки, иначе комиссия великовата
+
+15
04243078
04243078
16 листопада 2017, 13:15
#
Статья замечательная, риски правильно обозначены… относитесь к btc как очень спекулятивному
ФИ (финансовому инструменту ), все верно.

Единственно хочется добавить о перспективе этого ФИ, — вероятность существования и следовательно роста несколько выше чем обозначено в статье. Волатильность(колебания цен за период) постепенно будет затихать с годами и он превратится в вполне нормальный ФИ, как акции компаний на НАЙС или НАСДАК, где движение в год может быть до 20%-30 %.

Люди здесь и вообще, вполне искренне и правильно возмущаются, потому как вокруг нас(Европа, США, Азия) существуют цивилизованные рынки, где Вы можете инвестировать свою «толику» сбережений, нанять финансового
консультанта, вложить в инвест.фонд и др., у нас в этом плане все необходимо делать самостоятельно, а время есть для этого? :-)

Что касается непосредственно BTC(биткойн), да спекулятивный инструмент, да волатильный,
но заработать на этом вполне реально, соблюдая элементарнейшие правила риск и мани менеджмента,

80 % людей с =верхним= образованием и без него могут легко справиться с этой задачей. :-)

если им все правильно объяснить, немного подучить финансовой дисциплине :-).

Необходимо каждому из нас пробовать, учиться, стремится.

Всем удачи!

+
0
brigadirius
brigadirius
16 листопада 2017, 13:58
#
Гривна обеспечена главным образом, тем что налоги платить приходится в гривне. Впрочем как и все остальные валюты.
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 14:01
#
Неверно. Обеспечение — это только то, что по вашему требованию конвертируется эмитентом в оговоренные ценные металлы или ликвидные товары (даже акции и такие же фиатные валюты это спорное обеспечение).

Гривну вы не можете сдать эмитенту и на поменять на что-то, что имеет цену.
https://minfin.com.ua/blogs/maksokolov/112733/

Правильно говорить: Гривна не обеспечена, но платить налоги приходится в гривне.
+
0
brigadirius
brigadirius
16 листопада 2017, 14:59
#
Для уплаты налогов человек должен приложить свой труд (капитал) для получения гривны на уплату этих самих налогов. Вот этим трудом (капиталом) и обеспечена гривна.
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 15:41
#
Вы не можете прийти в нац.банк и потребовать, чтобы вам выдали 10 человек для уборки листьев. Если бы так было, это было бы обеспечение гривны трудом.

Но вы можете дать объявление и вам уберут листья те, кто верит, что гривну можно обменять на продукты в супермаркете или дальше заплатить налоги. Но гривна от веры ее держателей ничем обеспеченнее не стала. И имеет риск обесцениться из-за того, что вера пропадет завтра или через год.

Поэтому гривна, доллары, евро это валюты, а не деньги.
+
0
Danconia
Danconia
25 листопада 2017, 22:41
#
Приехали, какие налоги.
Гривна обеспечена ЗВР.
ВВП и налоги это наполнение бюджета.
+
+10
Свободный экономист
Свободный экономист
16 листопада 2017, 17:21
#
А между тем рискованные биткоины уже на главной Минфина вместо нефти :-)
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
27 листопада 2017, 13:11
#
Нефть вообще непонятно зачем там, по ценам на АЗС мы реагируем
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
27 листопада 2017, 17:48
#
В основном, на АЗС целый год отыгрывалось январское повышение акцизов и требования «Интернет-поплавков с синхронизацией с ДФС» в каждой емкости с бензином. Закономерно количеству «европейских» реформ еще и увеличение плотности наливаек с канистр.

Нефть конечно тоже сыграла свою роль, но это не главный ценообразующий фактор. Еще немного курс евро, в котором антиконституционно считаются акцизы.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
28 листопада 2017, 10:29
#
Последний скандал и ситуация с бензином, как Беня под видом топлива для самолетов закупает и потом мешает и отправляет на заправки. Там акций иной — навар еще тот
+
0
Свободный экономист
Свободный экономист
29 листопада 2017, 0:51
#
Ну, способ известный на всех просторах Европы и точно не в нашей стране выдуман.
Только в авиации в основном используется этилированный сотый бензин. В Украине как-то одним махом бензин с тетраэтилсвинцом запретили, этим же фактически убили львиную часть малой авиации (тетраэтилсвинцу альтернативы в авиации нет).

У Бени же есть Кременчуг, поэтому там способов относительно честных обойти акциз и НДС можно рожать по пять в день. Те, кто у Бени заправляются, должны как раз полностью поддерживать Беню, потому как это единственный оставшийся ценовой противовес почти полностью российскому рынку топлива из гидры окко-вога (которые «мы совершенно разные юрлица и друг друга не знаем»), роснефти (которая теперь со швейцарской вывеской) и лукойлу (который теперь с «австрийской» вывеской).
+
+10
AleksandrBank
AleksandrBank
29 листопада 2017, 12:56
#
И ТНК на Глуско — Израль
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися