Мінфін - Курси валют України

Встановити
23 жовтня 2017, 10:35

Звідки візьмутся гроші на медреформу

Минулого тижня Верховна Рада прийняла в цілому закон про медичну реформу. Після набрання чинності документом держава буде частково або повністю оплачувати за рахунок коштів держбюджету ряд ліків і медпослуг. Про недоліки нового закону і про те, чому його не вдасться реалізувати в повній мірі, на своїй сторінці в Facebook написав екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник.

Те, що найбільше турбувало мене в медичній реформі, на жаль, реалізовано у схваленому парламентом законі.
Фото: UNIMED
Виктор Пинзеник
Виктор Пинзеник

Те, що найбільше турбувало мене в медичній реформі, на жаль, реалізовано у схваленому парламентом законі.

Нагадаю: задум полягав у тому, щоб перейти від утримання медичних установ (фінансування за кошторисом окремих витрат) до оплати медичних послуг, надаючи медичним закладам чи медикам свободу у використанні отриманих коштів та ув’язуючи оплату з тим, що в кінцевому рахунку ми від медицини хочемо – кваліфікованої медичної допомоги. Я не відкрию таємниці (сподіваюся, навіть для тих, хто схвалював відповідний закон), що фінансування з бюджету медицини далеке від її реальних потреб. Тому абсолютна більшість громадян за власні кошти купують ліки та доплачують зарплату медичним працівникам. А бюджет не фінансує з простої причини – тому що не може. Бо йдеться про український бюджет, у якому минулого року не вистачило на фінансування всіх видатків (у тому числі медицини) майже 200 млрд. Нестачу коштів позичили, залізши в наші завтрашні кишені.

Прийнятий же закон виходить з того, що в українському бюджеті неміряна кількість грошей. Бракує «дрібнички» — схвалити цей медичний закон, і гроші рікою потечуть на вирішення медичних проблем. Не знаю, чи можна назвати це навіть гарною чи солодкою ілюзією. Бо від таких рішень грошей на медицину не додається. А без грошей нова система не працюватиме. І йдеться про додаткову суму коштів, що оцінюється далеко не десятком мільярдів гривень. Ніхто не надасть послугу, якщо її ціна (тариф) не покриватиме всіх витрат медичної установи. Чи замість пігулки пацієнтам збираються видавати половину або чверть? А операцію завершувати розтином, бо зашивати хворого вже нема за що?

Згадаю й інші принципові моменти. Як би до вас поставилися у магазині, якби при купівлі авто ви запропонували оплатити все, крім коліс? Бо за колеса заплатить бюджет Києва, Львова чи Одеси. А саме така модель оплати передбачається в реформі. Бо ціна не буде включати комунальних послуг. Їх мають оплачувати окремо місцеві бюджети. А де ж тоді реформа, ідея якої полягала у переході на оплату послуги? Що означає оплату всіх витрат, необхідних для певної послуги. І як бути зі змагальністю в галузі, якщо комунальні платежі оплачуються лише державним та комунальним закладам? Лікар, який надає первинну допомогу в себе у квартирі чи у приватному будинку, права на таку компенсацію не має.

Останній момент. Утримання установ і оплата послуг – це різні непоєднувані моделі фінансування. Та це не про нас. Бо у нас їх поєднали. І не тільки в частині комунальних платежів. Закон передбачає, крім оплати послуг, для окремих медичних закладів збереження і системи фінансування. Це все одно, що при купівлі в магазині хліба з вас вимагають ще якусь додаткову оплату, не прив’язану до придбаного хліба.

Дуже шкода, що після «доопрацювання» проекту медичної реформи непогана ідея, закладена в неї, перетворилася у незрозуміло що.

Коментарі - 10

+
+68
SAndreyS
SAndreyS
23 жовтня 2017, 11:32
#
Нет логики у Пинзенника, а вот у реформы есть логика, а именно:
1. Лекарства, расходные материалы, время врача, износ оборудование — это, да оплачивает пациент, оно всё более ли менее стандартизировано.
2. Коммунальные услуги отделения — это не дело пациента, а как раз местных властей. Потому что одни больницы новые, другие старые, одни утеплены в других «ветер гуляет». Тут как раз местные власти решают, нужно ли им столько больниц, используют ли больницы эффективно площади, может пора утеплить, котельную модернизировать.
(Вообще в идеале, это должно быть всё в тарифах, но есть печальная реальность — убитые больницы, пока это не выровнять — нельзя всё в тариф)
По факту больницы надо сокращать, у нас действительно наибольшее количество среди развитых стран койко-мест на количество населения, но почему-то при этом болеют дольше и умирают быстрее.
Наверное дело не в количестве, а в качестве.
+
+30
Peter Sauber
Peter Sauber
23 жовтня 2017, 14:18
#
Уже вторая статья бывшего министра финансов, которую я читаю, и уже во второй — неуместные сравнения и вообще странный взгляд на вещи.
И он был главой минфина?
+
+13
mary27
mary27
23 жовтня 2017, 19:51
#
У нас были очень интересные министры финансов.
Пинзеник — далеко не худший)
+
+28
AleksandrBank
AleksandrBank
24 жовтня 2017, 10:54
#
Согласен! Только вот критика без предложения, и придирка к моментам, она то и хороша, только это можно делать в процессе. А так можно сам процесс похоронить, как и ранее все хоронили.
Ошибки есть всешда даже в самых гениальных проектах, только тот не ошибается — кто ничего не делает.
+
+43
AleksandrBank
AleksandrBank
23 жовтня 2017, 15:13
#
Есть золотое правило — больше критикуешь — более заметный.
Если критикуешь, то представь свое виденье, только по полочкам, чтобы другие «эксперты» и просто люди прошлись по Вашему мнению по тому или иному закону.
+
0
wassa14
wassa14
23 жовтня 2017, 19:09
#
Медична, що пенсійна реформа-грошей на всіх не вистачає. Для 5-6 млн.чол-медична послуга. Інші -до знахарів і народних цілителей.Треба потрошки забувати про часи, коли медицина була для всіх.
+
+28
mary27
mary27
23 жовтня 2017, 19:56
#
Надо перестать верить в сказки о социальном рае.
Медицина и в Украине и в СССР по факту всё время была платной, только платили напрямую врачу в карман.
И я не против платить, только б/налом, с квитанцией и с уплатой подоходного и прочих налогов врачами)
Насчёт пенсионной реформы — я вас удивлю, ещё в СССР расчитывали, что к началу 1990х годов начнутся проблемы с солидарным пенсионным фондом.
За границей о ''накопительной системе'' стали думать в 1970-80х годах.
И да, есть куча стран, где нет и никогда не было аналога ашего ПФУ)
+
+10
wassa14
wassa14
23 жовтня 2017, 22:36
#
Колись при УСРС сиділи в кінотеатрі -дивилися індійський фільм.Всі плакали-матір героя померла.не було грошей на лікарню. Тепер індусам будуть крутити фільми про українців…
+
+28
mary27
mary27
24 жовтня 2017, 0:40
#
При УССР пациенты ''заносили'' врачам хорошие деньги)
А пациенты ''доставали'' лекарства, ''по блату''.
Тоже за хорошие деньги.
Потому бесплатная медицина такая бесплатная.
Индусы с удовольствием посмотрят кино про Украину, но документальное.
И удивятся большой продолжительности жизни, и наличию всеобщего ПФУ.
+
+28
AleksandrBank
AleksandrBank
24 жовтня 2017, 11:00
#
Взятки есть и до сих пор, даже в Киеве, даже в Институтах где проводят операции.
В этом месяце в моей семье родственнику делали небольшую операцию, человек приехал специально в Киев, помимо того что медсестер не дозвешся, чтобы после операции человеку что-то вколоть, пока отходит от наркоза и т.д., так и ухода нет никакого. Еще и даешь взятки медсестрам чтобы написали список лекарств на операцию и т.д.
Пора поднять ЗП им, и кто и далее берет на лапу — сажать 1-5 лет, профилактика 3-5 года и у нас забудут о взятках. Наверху нужны пожеще меры.
Так что пока к нашей существующей медицине — только отвращение. В частных клиниках — цена неймоверная, и не как не вяжется с реалиями в Украине.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися