19 вересня 2017, 11:04 Читать на русском

Навіщо Україні єврооблігації на $3 млрд

Вперше за кілька років Україна вийшла на міжнародні фінансові ринки та розмістила єврооблігації. Владі вдалося залучити $3 млрд під 7,375%. Термін розміщення виявився найдовшим в історії — 15 років. Фінансова спільнота відразу розділилася. Одні вважають цю операцію черговою «зрадою», інші — бачать грамотний підхід українського Мінфіну в управлінні держборгом. Чому розміщення єврооблігацій — «перемога», написав на своїй сторінці в Facebook фінансист Сергій Фурса. «Мінфін» скоротив.

Вперше за кілька років Україна вийшла на міжнародні фінансові ринки та розмістила єврооблігації.
Сергей Фурса
Сергій Фурса

Чому розміщення єврооблігацій пройшло успішно

Отже, Україна провела хороше розміщення. Дива не сталося. Та й на ринку його не буває. Тут тільки розрахунок. І традиційне українське «погана та угода, де ми нікого не кинули» тут не працює. Країна вперше привернула 15 річний бонд, який так далеко ще не розміщувалися. Прибутковість в процесі розміщення знизилася з 7,75 до 7,375%.

І, чесно кажучи, ще місяць тому про таку ставку ми не могли мріяти й по 10-й річним паперам. Тут й хлопці на роад-шоу постаралися, та лід-менеджери не дарма свій хліб їдять (причому з чорною ікрою). Ключове в цій угоді навіть не сума, а сам факт складної операції з управління держборгом, що дозволило розвантажити 2019 рік, прибравши звідти ризики.

З огляду на те, що це рік виборів, то для фінансової надійності країни це дуже важливо. Але тут супер професіонали, що представляють чи групу міцних господарників, чи то відчайдушних популістів, чи товаришів, які хочуть все завалити дешевими грошима, пишуть ...

Перша теза. Навіщо брати під 7,375% коли можна залучати на внутрішньому ринку під 5%. І ще й з Ощадбанком та його ставками можна порівняти. Цей аргумент можна було б пробачити бабусі на лавці, але не колишньому міністру фінансів. Який, очевидно, розуміє, що пише маячню, але свідомо маніпулює.

Але все ж нагадаємо йому, що вартість грошей залежить від терміну, на який ви ці гроші залучаєте. І порівнювати вартість залучення на 2-3 роки та на 15 років просто не допустимо. Для такого терміну вартість залучення адекватна українському ризику. Хочемо залучати дешевше — робимо реформи та підвищуємо кредитний рейтинг. Не кажучи вже про те, що зовсім не робота держави пилососити валюту у населення або локальних банків. Скажімо прямо, це навіть шкідливо.

І ще один аргумент. Зараз ставки на історичному мінімумі. Так дешево гроші не коштували ніколи. І вічно цей аукціон небаченої щедрості тривати не може. Тому рішення займати «на довго» дуже вірне. Добре б ще навздогін 30 років зробити. Або 100 років, як Мексика. Але боюся інвестори гикати почнуть від таких пропозицій.

Друга теза — що гроші спрямували не на проїдання, а на погашення майбутнього боргу. У чому тут «зрада» до кінця не ясно. Вся ідея даної операції була саме в тому, щоб розвантажити 2019 та 2020 роки. Так раніше робили наші корпоративні позичальники. Тепер ось зробила держава. Це абсолютно здорова політика міністерства фінансів, яке думає трохи далі, ніж до кінця поточного року. Хоча, кому ми це говоримо. Який був горизонт планування у міністра фінансів в уряді Тимошенко ми всі чудово пам'ятаємо.

Ну й нарешті про податки. Це вже улюблений аргумент «зрадофілів». І знову мимо. Так, скасували податки. Але їх тут й не могло бути за визначенням. Уявіть собі картину, приходить Мінфін до іноземного інвестора, який торгує єврооблігаціями за лондонським правом і які формально торгуються на ірландської біржі. І торгують вони давно один з одним українські єврооблігації. І тут приходить Мінфін України та й говорить «продай мені, любий друже, назад мій борг». І начебто все добре, але тут Мінфін додає «Так, але ти мені продаси за ринковими цінами, але я з тебе ще податок візьму».

Що трапиться тоді? Відразу пошлють й чаю ще запропонують допити? Цілком очевидно що платити податки тут ніхто не збирався. Це просто нонсенс. Тому й зняти податкове навантаження в даному випадку було повністю розумним та раціональним кроком. Інакше б вся ця угода не вийшла.

Коментарі - 19

+
+36
nikshe
nikshe
19 вересня 2017, 11:24
#
Как по мне, так все разложено по полочкам
и вопросов не остается
+
+43
Maleficarum
Maleficarum
19 вересня 2017, 11:44
#
Главного не сказал… А именно… Теперь МВФ- для получения очередного транша для кучерявого и КО выдвинул условия… Реальная борьба с коррупцией… Кучерявый- не собирается никак с сим «явлением» бороться… Собирается и далее коррупцию возглавлять… Но деньги то нужны… Деньги МВФ для Украины -становятся мифом… Нужно занять хоть где то- дабы не выполнять предписания МВФ… Нашли выход в сим размещении… Но никаких «рисков» по платам 2019-2020 годов таки не сняли ( Фурса- это знает-но само собой отписывать не станет) Для того чтобы риски действительно минимизировать надо привлечь сумму в десять раз перекрывающую эдакое «размещение»… Суммы МВФ- могли помочь избежать рисков- ежели бы и президент и ВР и правительство- действительно проводили бы реформы… Но ограничились тремя ярдами кредитов- променяв их на сотрудничество с МВФ…
+
0
Fan
Fan
19 вересня 2017, 13:37
#
МВФ выставил еще одно требование, изменения в конституцию для проведения федерализации, в коридорах власти бурлит, но очень хочется денег…
+
0
bonv
bonv
22 жовтня 2018, 14:00
#
Так і добре що не дають просто так позики а вимагають реформи… Народ зі свого боку а інвестори зі свого — так і Україну процвітаючу побудуємо.
+
+40
AleksandrBank
AleksandrBank
19 вересня 2017, 11:53
#
Хорошо написано, «мокнул» даже кого нада.
Я также считаю, что все правильно и заранее сделано, а не попихах в 2018-2019 года, тогда бы и цена заимствования была дороже. То что это сделано на большой срок — это также супер.
Я также считаю сравнения, которые многие люди здесь приводят, неверными насчет заимствования на внутреннем рынке. Это два разных понятия, и они даже в том же ЕС или США не вяжутся.
+
+22
petrmer
petrmer
19 вересня 2017, 13:44
#
Фурса неисправимый оптимист. Помню как во время технического дефолта перед обвалом гривны в разы и началом гиперинфляции он писал, что это #оченьхитрыйплан. Для поднятия настроения это конечно весело, но все же реальность где-то посередине. Сергей пишет странные вещи, что госдолг не покупают внутренние инвесторы. Если вы посмотрите что лежит в активах большинства банков, то там будут как раз долговые бумаги собственных стран большой частью. Ничего такого кредитовать собственное правительство нет. Для начала не отличить внешнего и внутреннего инвестора сейчас из-за сложной цепочки собственности. Но вот завышенный в 1,5 раза процент займа относительно рыночного и принципиально анонимные покупатели долговых бумаг из Панамы несколько навивают идеи об коррупционном характере сделки. Безусловно перемога, что риски дефолта в 2019 снизились. Но удивляет инфантильность как отдавать такие долги и как платить такие проценты. Но не удивит, если после сдледующих выборов начнется эпопея с поиском «денег Порошенко» с леденящими душу историями как все кредиты были разворованы на бриллиантовые унитазы.
+
0
Apollo17
Apollo17
19 вересня 2017, 13:55
#
Сергей — обосновал зачем взяли и ставку… все логично…
Почему никто не говорит зачем продолжаем занимать…
Вы свято верите, что если погашать долг из ЗВР и они уменьшаться что то случиться…
Может продолжаем занимать потому, что в ЗВР нет монетарной составляющей и это фикция?
+
0
vlad9486
vlad9486
19 вересня 2017, 14:31
#
Продолжаем занимать потому, что продолжаем возвращать.
+
0
bonv
bonv
22 жовтня 2018, 14:14
#
Є графік погашення… і є графік траншів.
І є привабливість України від інших інвесторів.
+
0
brigadirius
brigadirius
19 вересня 2017, 14:59
#
«что позволило разгрузить 2019 году, убрав оттуда риски.
Учитывая, что это год выборов» — остальное можно не читать.
+
0
bonv
bonv
22 жовтня 2018, 14:06
#
Програма МВФ буде продовжуватись незалежно від результатів президентських і парламентських виборів…
+
0
wassa14
wassa14
19 вересня 2017, 16:43
#
70 млрд.дол держборгу( незабаром 80 млрд.дол). Да- під 7%. На обслуговування боргу — 5% ВВП. Як на ПФ, або оборону з поліцією. В результаті манюпас піде на пенсію в 70 років-все піде на проценти. А Порошенко ще трішки подерибанить-Фірсі щось обломить за вірність.
+
+15
FoxyNews
FoxyNews
20 вересня 2017, 8:10
#
Читаю ваші коменти, і аж гордість бере! Скільки в нас в країні фінансистів, економістів і саме головне кризис — менеджерів, які знають що до чого і як. Шкода що такі таланти пропадають :)
З приводу коменту що Фурса оптиміст, скажу одне, так прогнозувати досить важко, тим паче коли «попередники-популісти» спустили всі ЗВР на проїдання, повиводили в офшори і т.д. В країні війна, криза — які там прогнози, так глянув сказав і забув. Тому тут комент ваш не доречний.
Далі, беремо кошти щоб віддати борг. Так, все вірно, а в чому тут проблема? Так весь цивілізований світ робить. Візьміть до прикладу Китай або США, хіба вони боргів не мають? Хіба кожного року не беруть кредити? Беруть і не по 3 млрд.дол. — для них це смішна сума. Так, їм дають на порядок менший %, бо в них все прозоро, ризики низькі.
Далі, пан Фурса вірно підмітив, що кредит взяли для розгрузки 19-20 років, так все вірно. В чому тут питання. Життя продовжується, курс держави встановлений, як кажуть «собака лає, караван їде».
В нашій ситуації треба тільки грамотних менеджерів при владі, терпіння, ну і звісно самому долучитися до цього процесу. Допоможи боротися з корупцією, або хоча б сам не давай взятки, бачиш що порушується закон — повідом у відповідне відомство. Так працює система в США і норм живуть
+
0
Маргарита Горбунова
Маргарита Горбунова
22 вересня 2017, 15:41
#
И сколько же Китай взял кредитов в этом году? Информацию в студию
+
0
Маргарита Горбунова
Маргарита Горбунова
22 вересня 2017, 15:43
#
Правильно, сообщи, пусть хабарника выпустят на поруки или он откупится суммой меньшей, чем он своровал.
+
0
bonv
bonv
22 жовтня 2018, 14:04
#
Саме тому МВФ вимагає створення антикорупційних судів щоб ми теж жили як в США а не на росії…
+
0
vlad9486
vlad9486
20 вересня 2017, 11:04
#
Дбати не про розмір боргу, а про кредитний рейтинг.
+
0
bonv
bonv
22 жовтня 2018, 14:02
#
Добре що влада не побоялася приймати непопулярне рішення про підняття ціни на газ… Звісно тепер популісти будуть піднімати цю тему але хто мудрий той зрозуміє.
+
0
bonv
bonv
22 жовтня 2018, 14:13
#
Пасивний дохід і так не маленький у валюті…
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама