Через війну українці почали купувати значно більше нерухомості за кордоном. Як змінилась кількість звернень до його компанії і які подальші перспективи ринку, в колонці для «Економічної правди» розповів засновник Hayat Estate В'ячеслав Фоменко. «Мінфін» публікує ключові тези.
Туреччина, Польща та Португалія: де українці зараз купують житло і чому
За останні пів року українці придбали в нас втричі більше закордонної нерухомості, ніж за такий же період 2021 року. Якщо десять років тому нам було складно пояснити українцям, навіщо потрібне житло за кордоном, то тепер це багато хто розуміє.
Як і раніше, більшість наших клієнтів купують нерухомість для інвестицій, але останніми місяцями значно зросла кількість тих, хто купує помешкання для життя.
Мотивація і перших, і других цілком зрозуміла. Перші шукають, куди вкласти гроші, адже український ринок нерухомості переживає не найкращі часи. Другі шукають безпечне місце для життя, перевозять туди свої сім'ї, літніх батьків.
Які країни обирають українці
Один із найпопулярніших напрямків серед українців — Туреччина. Ціни тут значно нижчі, ніж у ЄС. Ба більше, вони нижчі, ніж в Україні до війни. За ціною хрущовки на околиці Києва в Аланії можна придбати апартаменти з ремонтом у житловому комплексі з власним відкритим басейном.
Також при купівлі квартири у турецьких забудовників не треба пояснювати походження коштів. Крім того, у Туреччині нескладно отримати посвідку на проживання за наявності житла в цій країні.
Українці почали купувати більше нерухомості і в країнах Євросоюзу: в Іспанії, Португалії, Німеччині, Польщі та Болгарії. Окремий напрямок — теплі країни: ОАЕ, Таїланд, індонезійський острів Балі.
Що буде з цінами далі
Ці місця популярні не лише серед українських покупців, а й серед українських забудовників, які почали розвивати там свої проєкти, як і в Туреччині. Останніми роками цей ринок переживає стрімке зростання: його обсяг збільшується завдяки масштабним девелоперським проєктам, зростають ціни на нерухомість.
Утім, стрибкоподібного подорожчання очікувати не варто. Гадаю, попередній стрибок був викликаний тим, що раніше ціни на нерухомість були невиправдано низькими, порівнюючи з іншими країнами Середземномор'я.
Читайте також: Ринок нерухомості України-2023: ціни, угоди, покупці
Однак, ціни, безперечно, зростатимуть, хай і не так стрімко. А ось обсяг ринку помітно збільшуватиметься, оскільки містобудівні програми багатьох турецьких населених пунктів передбачають знесення кварталів зі старими будинками. На їх місці з'являтимуться житлові комплекси та міська інфраструктура.
Коментарі - 39
нет ?
вот беда — все кто говорят о перегретом рынке , барыгах и завышенных ценах — это не продавцы. Это или покупатели или зрители.
Скажу Вам так, що найбільш запитувані квартири у ціновому діапазоні до 30 тисяч доларів. На них припадає 37% від усіх запитів. Від цього треба й виходити, тобто однокімнатна квартира В Києві в середньому має коштувати 24−28К дол., а не від 40К дол. котлован, який ще подорожчає в два рази доки його добудують за 5−7 років. Це все на пальцях, але думка моя така.
т. е. рост в 5 раз. собственно как и те гостинки в цене…
или проще — доллар с тех пор упал в 5 раз.
Не нужно их сравнивать с единичками-новостроями, которые имеют вдвое большую площадь и в нормальных домах…
https://dom.ria.com/uk/realty-prodaja-kvartira-kiev-dneprovskiy-24641791.html
Нюанс в том , что когда цены падают — торги не идут. Нигде и никогда. всех интересует растущий рынок.
Ще є нюанс — війна тут ринок може не спрацювати.
Тоді продавці та інвестори нехай включають ждуна і чекають, а котлованщики то взагалі заморозили кеш у незрозуміло в чому на 5−7 років. Мені особисто, якщо підвернеться адекватний об'єкт з адекватною ціною буду розглядати варіант купівлі. В січні 2022 дивився об'єкти, які коштували 70к зараз 55к без особливого довгого пошуку. Гадаю це лише початок.
А хорошей — считалась зарплата в 60−70 долларов.
При тому в Ужгороді може відразу в підвалі бомбосховище з переходом в Євросоюз. :))))
https://www.unian.ua/economics/finance/yak-vorozhi-obstrili-perekrojili-ukrajinskiy-rinok-orendi-zhitla-12107460.html
Таку думку висловив ізраїльський політтехнолог Михайло Шейтельман.
Тому що я не бачу політичного запасу в росіян. Економічно — начхати. Вони будуть менше їсти — і все гаразд. На війну вони скерують ще сотні тисяч або мільйони. Теж немає проблем. Зрозуміло, що це буде заслуга ЗСУ в будь-якому разі. І те, що ми здобудемо якусь чергову перемогу, — це надломить Росію. От щось має надломити", — вважає Шейтельман.
Він також висловив переконання, що в росіян вже немає держави.
«Російська Федерація сьогодні реально вже верблюд, якому бракує соломинки. Це дуже слабка річ. У них немає держави. Подивіться уважно: у них немає сьогодні держави. Вона в них була сяка-така, а зараз її немає. Це набір випадкових людей», — додав політтехнолог.