Будівельні компанії стикаються з браком кваліфікованих кадрів та подорожчанням матеріалів.
Чому новобудови не дешевшатимуть: 4 причини
Що зараз відбувається на ринку та як змінюватимуться ціни на житло, в колонці для НВ розповів голова правління-президент ХК Київміськбуд Ігор Кушнір. «Мінфін» наводить скорочену версію статті.
В Україні немає жодної сфери, куди б війна не внесла свої корективи. І якщо весняні місяці бізнес тільки те й робив, що волонтерив і допомагав, то з початком літа економіка все ж таки потроху почала піднімати голову і працювати на матеріальний результат. У Києві, наприклад, 90% підприємств уже відновили свою роботу.
Будівельний бізнес не є винятком. Водночас, ринок нерухомості став дещо інакшим.
1. Процеси стали тривалішими за часом, чимало питань більше не можна вирішити так швидко, як хотілося б. «Київміськбуд» розпочав роботу з червня, першими у роботу було запущено будинки з високим рівнем готовності. Враховуючи зростання собівартості будівництва, погіршення логістики, певний дефіцит будматеріалів, а також брак кваліфікованої робочої сили, саме на цьому найближчим часом і буде зосереджено нашу увагу.
2. Багато хто вважає, що через війну нерухомість ось-ось має подешевшати. З первинним ринком цього не станеться через перелічені вище причини. Зростання цін на всі складові будівництва та інфляційний компонент є запорукою подальшого зростання вартості нерухомості.
Читайте також: Як перевірити житло перед покупкою і не стати жертвою шахраїв: 4 поради
3. Значне просідання продажів відзначається в усіх без винятку забудовників. Але найцікавіше те, що попит, який залишився, змістився у бік приміщень (комерційних, складів та ін.) на -1 поверхах, а також паркінгів. Купують і з метою вкладення грошей, хто має. Ще одна тенденція — зниження динаміки оплат розстрочниками. Люди, які купили квартири за умов на виплату, не квапляться вносити обов’язкові платежі. Враховуючи те, що існують певні економічні підрахунки, і той факт, що забудовники розраховують на ці суми, роботи на майданчиках не можуть зберігати стабільну динаміку. Виходить замкнене коло.
4. З розмов із багатьма колегами відомо, що забудовники готують нові проєкти. У «Київміськбуду» підготовлено дозвільну документацію на 500 тис. квадратних метрів нерухомості. Певна річ, що доки війна не закінчиться, ми не розпочнемо це будувати. Але початок справи на майбутнє є, і він дуже доступний для огляду.
Читайте також: Ціни на київську первинку зростають, а покупців немає: коли чекати на знижки
5. На мою думку, фактор столиці протягом декількох наступних років зіграє на руку ринку нерухомості. З початку повномасштабної війни у Києві зареєстровано майже 100 тисяч вимушених переселенців. А якщо порахувати жителів Донецької та Луганської областей, які переїхали до столиці з 2014 року, то налічується понад 270 тис. Багато хто з них залишиться у Києві, знайдуть роботу, посилять місто економічно. І стануть потенційними покупцями на ринку нерухомості. Це відбудеться не завтра, але протягом наступних декількох років.
Коментарі - 64
— та кому оно надо по таким ценам? в Болгарии дешевле =)
— риск прилета
— риск незавершенного строительства
— в Украине и так много настроили, а население существенно сократилось
— аренда — теперь лучший вариант, по таким ценам можна арендовать 20 лет и не боятся: прилетов, оккупации, или просто потери денег
— недвига перестала быть привлекательный инвестиционным инструментом
могу продолжать=)
Условно Рибальський коштував 100000 дол, а зараз буде в доларах дорожчати ? Щось не віриться .
P. S. якщо ми не будемо робити висновки і працювати над помилками, це ніколи не зміниться
Поэтому будет как в 90х. Первичного рынка просто не будет, будут какие то единичные свечки где-то в центре.
Весь спрос будет закрывать вторичка.
Цены сейчас уровня весны 2021 г.
Якщо я восени (2021 року) купив 2 кім 60 кв за майже 23 тис, а продав місяць назад за 28 тис то ціни ті ж самі???
Мова про Івано-Франківськ.
Чим ти хотів здивувати?:) Якщо їжа фігня то ти точно не знаєш Львова-Франківська. Знати треба місця де добре готують. Плюс кожен ресторан/кафе мають свої смаколики. І двіжняк є. Краще не писати дурниці…
В Київ їдуть лише заради роботи, все решта там — погано.
Є рейтинги міст по комфорту, екологічності ітд. Весь топ рейтингів як раз і західна Україна.
https://news.finance.ua/ua/de-v-ukraini-naydeshevshi-novi-kvartyry-infohrafika
https://ua.interfax.com.ua/news/economic/850506.html
Якщо в країні війна, а зарплата буде у більшості в районі 300 дол. про, які котловани можна говорити.
Что же в центре? Бесконечные площади с вывеской аренда. Могу им только пожелать удачи🙂
Но, это все ложь и людям не стоит на это вестись!!!
Мировой рынок недвижимости уже просел более чем на 20%. Цены на стройматериалы уже достигли пика и начали откатываться назад.
Украина и весь мир сейчас находится в периоде стагфляции, а ей характерны высокие цены и низкий спрос. Ещё в Украине и война отразилась очень сильно на спрос.
А что дальше? Весь мир готовится к рецессии, и не важно будет она или нет, но Украина сейчас условно дефолтное государство, в котором рецессия неменуема, это обрушит цены на недвижку.
Так было и 2008 и в 2014 году. Тоже застройщики кричали, падения цен не будет, а цены упали более чем на 50% в долларах
Берете аренду умножаете на 120 месяцев (16 лет — 200 месяцев) и если выходит меньше чем чем цена аналогичного объекта, то выгоднее снимать:
300$ в месяц * 200 месяцев = 60 000$
Таким образом то что вы снимете за 12 тыс грн потенциально лучше чем-то что вы купите за 60k$.
Все говорят подешевело…а вот пойти и купить со скидкой в 50% не реально!
Умовно Київ, вартість будівництва складається з 40% земля, 40% саме будівництво (ЗП, буд. матеріали, крани), 20% проектування, дозволи, здача в експлуатацію, підведення комунікацій, раніше ще пайовий був (зараз не має, а це було 200−400$ на квартиру).
ТАк ось, на прикладі КАН і ЖК Республіка (найнадійшніший забудовник Києва), на початку 2019 ціна м2 в Республіці була 1000$ (була і 900$ на окремі варіки), продавали з МАРЖОЮ і з прибутком.
В 2021 в кінці ціна вже була 2000$ на те саме житло. За цей час матеріали окремі (в середньому зрозли на 50%), зарплати на 20%, та й інше по мелочі. В вартості будівництва це 400$*50% в середньому, і виходить ціна 1200$ м2 має бути з врахуванням здорожчання (і це з хорошим прибутком забудовника). Але ні вона 2000$ :-) Забудовникам є куди опускатись і дуже далеко і на 30% від ціни легко, зараз багато комплексів де люди продають квартири ГОТОВІ по ціні як забудовники з здачею в кінці 2023року :-)
У них буде вибір: а) банкротитись б) пересісти власнику з W223 на E-клас, ось і все :-) У всіх компаніях все побудоване на великих продажах, вони просто фізично не потягнуть Фін.дира з ЗП 120К, Архітектора з ЗП 80К та інший персонал при продажах в кращому випадку 10−30% від довоєнного.
У компаній які торгували авто, агротехнікою, нерухомістю, металом, буд.матеріалами, обладнанням — у 2021 були рекордні маржі, такого не було ніколи. Маржі у х2-х3 до попередніх років це було не дивина. КАN біля 800-1000$ з м2 мав, при вартості 1900-2100$. От і рахуйте скільки ще можна падати в ціні :-)
КАН Ніконова це один з 2 забудовників Києва, який твердо стояв на ногах і до війни. Вони протягнуть трошки довше, це зрозуміло.