Золото продовжує дорожчати, а центральні банки світу скуповували його у 2022 та 2023 роках. Скільки міг би заробити на цьому Нацбанк, підрахував економіст Олексій Кущ. «Мінфін» обрав головне і трохи додав від себе.
Світові центробанки «затарюються» золотом: чому цього не робить НБУ
У мене є теми, які я регулярно порушую у своїх постах (це, до речі, говорить про їхню правильність). Одна з таких — чому НБУ не формує свої резерви в золоті.
Хто вкладався у золото
Найбільшими власниками золота у світі є США та МВФ, а також центробанки низки європейських та азіатських країн. Зберігають частину резервів у золоті Польща, Німеччина, Франція, Туреччина та багато інших.
За даними Всесвітньої ради з золота, попит на цей метал у 2022 році практично досяг рекорду 2011 року.
Джерело: Всесвітня рада із золота, дані на 31.12.2022
Центральні банки минулого року побили рекорди з його закупівлі.
Джерело: Всесвітня рада із золота, дані на 31.12.2022
Попит на золото знизився на 5% у 2023 році, проте, центральні банки не припинили активно закуповуватися.
Джерело: Всесвітня рада із золота, дані на 31.12.2023
Січень 2024 року став восьмим поспіль місяцем, коли банки активно закуповували цей метал. 12 тонн купив центральний банк Туреччини, 10 — Китаю, 9 — Індії, 6 — Казахстану, 3 — Йорданії, 2 — Чехії.
Джерело: Всесвітня рада із золота, дані на 31.01.2024
Загалом, вкладення резервів у золото — логічний крок під час війни. Тому весь 2023 рік світові центробанки скуповували рекордні обсяги золота на світовому ринку.
Читайте також: Какао, золото, нафта: як плануємо заробити на сировинній інфляції
Що відбувалося в Україні
У 2022—2023 роках я знову регулярно порушував цю тему і ставив одне й те саме питання: чи купуватиме НБУ золото?
Ціна на золото перевищила $2 200. На 20 млрд резервів у золоті — $4 млрд прибутку. Це, до речі, місячний транш міжнародної допомоги. Дивишся, на один місяць уже самі б заробили. З жовтня вкладення у золото дали б понад 20% дохідності.
Золото у нього, звичайно, є, але на суму декілька мільярдів доларів. Водночас, вкладення в золото у 2020-му на фоні пандемії, могли дати НБУ до 30% дохідності. На сумі в $15 млрд — $4,5 млрд прибутку за рік. Приблизно стільки ми тоді отримали під купу політичних зобов'язань.
Природа резервів центробанку така, що постійно задіюється лише їх мала частина для валютних інтервенцій з метою підтримки курсу національної валюти.
Решту часу резерви знерухомлені. Тому їх можна вкласти у відносно довгостроковий актив — золото.
В Україні 38 млрд резервів. Більша їх частина — у доларі та американських облігаціях. До 20 млрд цілком можна вкласти в золото, а не трежеріс, ціна на які падала всі ці роки.
Я вже не кажу про те, що задекларувавши вектор євроінтеграції, логічно вкладати частину резервів у євро (хоча треба враховувати, що там нині нижчі відсотки).
Але для прийняття таких рішень, потрібно мати необхідний рівень самостійності.
Коментарі - 31
Покупать физическое золото без его доставки на территорию Украины в хранилище НБУ — довольно глупое занятие и противоречит нормативным документам НБУ, но ведь никто не задаётся вопросом о накладных расходах, которые сопутствуют либо доставке десятков тонн золота при его покупке либо отправки десяток тонн золота при желании его продать да и такие действия занимают намного больше времени, чем нажатие нескольких кнопок в торговом терминале при покупке или продаже ценных бумаг.
Сейчас НБУ частично продаёт физическое золото из ЗВР на пике его цены и это можно считать правильным шагом, особенно перед возможным летним наступленим войск агрессора в том числе и на Киев…
В 2021 — 1700.
На чемпіонство Лестера приймали ставки по коефіцієнту 5001.
Яке ще золото.
Це якщо дивитись назад. І вибирати конкретні дати.
В 2021 году в ЗВР НБУ было немногим более 27 тонн золота.
Вы же пишите так, как будто доставка купленной тонны или 500 кг золота обойдётся НБУ бесплатно или значительно дешевле, чем десять тонн хотя на одну унцию банковского золота такая доставка обойдётся значительно дороже.
Но ведь никого не интересуют такие мелочи — главное обвинить НБУ в какой-нибудь чужих и затем раскручивать эту чушь до умопомрачения.
Міжнародні резерви — високоліквідні активи Національного банку України в іноземній валюті та золоті, які використовуються для проведення валютних інтервенцій та забезпечення платежів органів державної влади.
На таких умовах золота не поввинно бути багато. Чисто символічна кількість.
ЗВР НБУ — высоколиквидные активы, которые необходимы для обеспечения финансирования импорта в периоды, когда валютные поступления от экспорта значительно меньше объемов импорта.
ЗВР НБУ — это не фонд национального благосостояния, как в Норвегии или как в россии, куда можно и нужно включать лолгоиграющие активы для накопления и расходования в очень далёком будущем.
В конкретном случае Украины, ЗВР НБУ — это кризисный финансовый инструмент, который необходим для очень оперативной поддержки финансирования государственных нужд страны, а банковское золото не является таким оперативным финансовым инструментом, если его сравнивать с валютными средствами на коррсчетах в международных банковских группах или с ценными долговыми бумагами тех или иных эмитентов.
Физическое золото, находящееся в хранилище НБУ не возможно продать на международных рынках в течении пары часов, чтобы обеспечить финансирование тех или иных неотложных нужд страны, поэтому в ЗВР НБУ золото занимает не такое большое место, как вам бы хотелось.
Когда стоит вопрос о выживании или о жизни и смерти — приходиться думать о насущных ежедневных проблемах,
а не о будущих перспективах на десятилетия.
Возможно и поэтому, в НБУ принято решение понемногу сливать физическое золото по максимальным ценовым уровням, чтобы обеспечить исполнительную власть валютной финансовой подушкой для финансирования неотложных нужд бюджета воюющей страны, в том числе и для импорта оружия и боеприпасов.
Покажіть розрахунки, якщо бачите. Шкода чи що?
международной финансовой помощи — абсолютно несовместимые действия, которые фактически
противоречат друг другу…
США 8133,46
Германия 3355,14
Италия 2451,84
Франция 2436,75
Россия 2301,64
Китай 2010,51
Швейцария 1040
Япония 845,97
Индия 787,4
Нидерланды 612,45
Украина 27,06