Які важливі події відбулися за тиждень, які компанії відзначились, що відбувається на ринках та чи варто залишатись оптимістами розмірковує засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
Яким буде це Різдво на ринках, та чи будуть можливості заробити у 2023 році
Тиждень був, начебто, без якихось важливих подій, хіба що за винятком оголошення індексу РСЕ, яким ФРС любить вимірювати інфляцію. Але все одно життя вирувало — індекси то вгору, то вниз, щось порадувало, а дехто й засмутив.
Маск буянить, Фрід виходить під заставу
Один тільки власник Tesla чого вартий — новину за новиною створює, одна гірша за іншу, не дає ринкам взагалі перепочити.
Цього тижня пан Маск відзначився багатьма вчинками. По-перше, він провів голосування в Twitter, де запитав у пастви, чи варто йому лишатися на посаді СЕО соціальної мережі. І розпочинаючи голосування, пообіцяв зробити так, як вирішить народ. Неочікувано вірні збунтувалися і сказали правду — що краще Маску залишити посаду та зайнятися чимось іншим. Від подиву, замість взяти та й почати виконувати обіцяне, Маск спочатку запевнив, що дослухається, а потім твітнув, що залишить посаду відразу ж, як тільки знайде «дурня, який її погодиться посісти». Мені здається, що пошук триватиме довго.
По-друге, власник Tesla вкотре публічно пообіцяв, що тепер, після того, як вже продав акцій компанії на сорок мільярдів доларів, він точно-точнісінько і чесно-пречесно не буде більше продавати акцій автовиробника. По-третє, у всіх проблемах компаній, якими він керує, пан Маск публічно звинуватив ФРС, який «підвищив вартість грошей і знищує економіку». Ринок достойно оцінив думки та старання генія — акції Tesla втратили 17% за тиждень і майже 70% із початку року.
Все ж таки, що не кажіть, але Різдвяні свята — це час, коли трапляються справжні чудеса. Ще один геній сучасності, якому пощастило набагато менше, ніж Маску, Сем Банкман-Фрід (СБФ), засновник та керівник збанкрутілої криптобіржі FTX, зміг вийти під заставу і чекатиме на суд, проживаючи у батьківському домі в Каліфорнії.
А диво в тому, що СБФ ще минулого тижня розповідав, що, обкрадаючи клієнтів, він тільки хотів зробити світ кращим і у нього самого грошей майже немає, хіба що сто тисяч доларів на рахунку лишилося. Бідний-бідний… Але як тільки суд дозволив йому вийти під заставу, він тієї ж миті знайшов необхідні 250 мільйонів доларів. Хіба не чудо?! Ось тільки, боюся, що чудеса на цьому можуть закінчитися, і СБФ отримає «довічне», як колись Берні Медофф.
Китай продовжує хворіти
За різними оцінками в Піднебесній щодня 1 мільйон осіб заражається Covid, а 5,000 вмирає. Якщо ситуація не покращиться, то це стане найбільшим спалахом вірусного захворювання, який коли-небудь бачив світ, і вже у січні добовий показник захворюваності може зрости до 3,7 млн.
США заявили, що готові допомогти Китаю вакцинами, які є ефективнішими, ніж уколи, що зараз використовуються в Піднебесній, але відповіді від Пекіна поки що не отримали. Зростання рівня захворюваності негативно впливає на мобільність населення та економіку країни загалом. Кількість пасажирів метро у великих містах, включаючи Шанхай і Гуанчжоу, останнім часом різко впала. Рівень заторів на дорогах на 56% нижчий за рівень у січні 2021 року. Споживачі сидять вдома зі страху захворіти й грошей не витрачають.
Спочатку «нульова толерантність» вбивала економіку, тепер неготовність медичної системи до боротьби з вірусом робить своє діло. Схоже, що активні інвестиції в китайські цінні папери ще, як у нас люблять казати, «не на часі».
Впевненість зростає, але…
Макроекономічні показники малюють змішану картину. Індекс впевненості споживачів порадував, досягнувши у грудні найвищого рівня, порівнюючи з квітнем.
Американці оптимістично оцінюють поточний стан та перспективи бізнес-середовища та можливість отримання доходів у майбутньому. Після двох кварталів падіння поспіль, ВВП США у третьому кварталі зріс на 3,2% у річному вимірі. Схоже, рецесія трохи запізнюється.
А ось LEI (випереджаючі економічні індикатори) засмутили: в листопаді індекс впав аж на 1%, що вказує на можливість економічної рецесії. До речі, це вже дев'яте зниження поспіль, падіння почалося ще навесні минулого року. РСЕ у листопаді зріс на 5,5% у річному вимірі, точнісінько, як і очікували, і це є найменшим значенням інфляції з жовтня 2021-го.
Корпоративний світ приніс різні новини. Результати Nike та FedEx виявилися кращими за очікувані. Хоч щось…
А ось Micron Technology, найбільший американський виробник мікросхем пам'яті, попередив про перенасичення ринку напівпровідників і в результаті спрогнозував більші, ніж очікувалося, втрати в другому кварталі.
А загалом, здається, що всі вже змирилися з тим, що Різдво цього року буде на ринках невеселим, та й щодо наступного року — все виглядає так, що проблем буде значно більше, ніж приємних сюрпризів. Але впевнений, що можливості заробити точно будуть. Тож, готуємося…
Коментарі