Чи має сенс накопичувати долар зараз, щоб зберегти накопичені фінанси?
Більшість українців мають просте рішення дилеми — купувати за першої ж можливості. Про те, як уберегтись від знецінення заощаджень НВ розповів Любомир Остапів, фінансовий планер в iplan.ua. «Мінфін» обрав головне.
Як правильно захистити доларові заощадження
Як на заощадженнях відбивається інфляція
Що відбуватиметься після купівлі долара, якщо покласти його під матрац? Він просто знеціниться. Оскільки інфляція в доларах становить близько 8%, поклавши 100 доларів під матрац 1 січня 2021 року через рік їх власник залишиться з 92 доларами купівельної спроможності.
На довгих проміжках часу інфляція безжально пожирає капітал. Візьмемо для ілюстрації Big Mac індекс. У травні 2004 року він коштував в США $2.90, у січні 2022 — $5.81. Тобто через 15 років на 100 доларів в США можна купити вдвічі менше Біг Маків. Ціни на освіту та медицину зростали ще швидше.
«Але ж в Україні завдяки девальвації гривні інфляція долара не така болюча?» — запитає допитливий читач.
Наша країна є відкритою економікою, де частка зовнішньої торгівлі у ВВП — більш ніж половина. У 2004 році Big Mac коштував $1.36, у січні 2022 року — $2.43. Зростання ціни на 79%. І це ще для продукту, багато компонентів собівартості якого виробляється в Україні. Якщо товар повністю імпортний, як, наприклад iPhone, то відповідне зростання ціни в доларах буде таким самим, як в США.
Як захистити свої доларові заощадження
1. Інвестувати в освіту. В першу чергу у свої знання та навички. Як сказав Уорен Баффет «The more you learn, the more you earn». Після пандемії у світі розквітла онлайн освіта, тож професійне та особистісне навчання доступне у будь-якій точці світу.
Перша тисяча доларів на рік на власну освіту приносить максимальну користь. Віддача від кожної наступної тисячі — знижується.
2. Інвестувати у перемогу. Найбільш ефективна для всіх українців у 2022 році інвестиція. Як правило її роблять у вигляді донатів.
Та хочу нагадати — бюджет України 2023 передбачає, що майже всі податки, зібрані Україною у наступному році, підуть на оборону та безпеку. Західні кошти йдуть на соціальні потреби, і не можуть використовуватися на воєнні статті бюджету. Тож якщо ви позичите долари державі на рік під 4−5% річних, то допоможете профінансувати потреби ЗСУ.
3. Інвестувати у власну фінансову свободу. Щоб зрозуміти в які саме активи вкладати, проаналізуймо наскільки класи активів випереджають інфляцію. Картинка ілюструє це на проміжку з 1802 року по 2013 роки:
Що потрібно для інвестування в акції
Як ви бачите, акції найкраще примножують ваш капітал на довгих проміжках часу. Їх реальна дохідність перевищує доларову інфляцію в середньому на 6.7% річних за цей період. Для порівняння золото дало в середньому 0.6% дохідності понад інфляцію.
«Але ж акції зараз падають і світ занурюється в економічну кризу» — запитає допитливий читач. Дійсно, акції — не депозит, який приносить спокійну фіксовану дохідність. В період з 1 січня по 1 грудня 2022 року широкий американський індекс S&P впав на 15%, а індекс технологічних компаній Nasdaq на 28%.
Тож інвестування в акції вимагає психологічної стійкості та довгого горизонту. Формування інвестиційного портфелю — ціла наука. Враховуючи історичні дані, частини портфелю у вигляді облігацій та золота дійсно можуть зробити подорож на американських гірках прийнятною всім, включаючи консервативних людей та пенсіонерів. Адже коливання будуть меншими.
Фондовий ринок винагороджує терплячих інвесторів. Припустимо, український інвестор вклав $10 тис. у другій половині 2017 року в S&P 500, після того, як НБУ зняв обмеження на інвестиції в світові активи. Всупереч цьогорічному падінню, кошти на рахунку зараз 15 300 доларів, тобто +53% зростання за 5 років.
«Це чудово, однак чи можу я крім акцій Apple, Google, Microsoft, Coca-cola, Mcdonalds, Procter & Gamble, також вкласти кошти в акції Ajax, Розетка, Нова Пошта, Liki24, Приватбанк та Біосфери? Щоб частина коштів працювала на українську економіку?» — запитає зацікавлений інвестор.
Поки що ні. Але після того, як депутати приймуть закон 8111 про довгострокові інвестиційні рахунки та настане мир в Україні, ми з вами повернемось до цього питання.
Коментарі - 43
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/166782/
Тому, да, в нерухомість зараз не треба, дякувати русні.
В мене в Запоріжжі квартира стоїть пуста. Навіть не розраховую, що вціліє. Якщо пощастить — буде сюрприз, наче виграв в лотерею.
Якщо 10−15−20 тисяч доларів є, то це таке.
Частину по банкам, бажано різних країн. Частину кешем.
Вважай, оперативний капітал.
Можна приїхати наприклад в Канаду та купити якусь корисну машину на зразок гріндера або снігоочисної фігні та працювати руками на власний бізнес. В США та Канаді дуже непогано цінується вміння щось гарно робити руками або спецтехнікою.
Сами выбрали банк и теперь страдаете
от финансовых санкций …
Вы бы ещё открыли валютные
депозиты в Мегабанке для
полного счастья…
решений и самостоятельно не вводит
санкций — это делают другие органы,
например, американский Конгресс или украинский СНБО, ВРУ, Президент…
Ну, а вы должны думать своей
головой, читая новости о международных санкциях против Фридмана
и банковской группы Альфа-груп.
Первый мощный звоночек — блокировка получения swift-переводов,
но своя голова была в отключке.
Затем принятие закона о
национализации Альфы,
дополнительные санкции против Альфы
и даже арест Фридмана за финансовые
махинации, но вас же эта инфа
обходила стороной.
Вот теперь и пожинайте плоды
своей беспечности и пофигизма…
Спекулянт покупает дешево, а продает дорого, а инвестор покупает дорого, а продать не может вообще.
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/117787/
и темное место днём с огнём не найдёте…
Кстати, сегодня были прилёты…
В країні де АЕС виробляють 52% е/е.
и будет тебе минимум 3,71%
оформляемым на 3 месяца за гривну по льготному курсу НБУ…
Валютные ОВГЗ видел сегодня утром в Монобанке.
Вам осталось придумать, как без потерь завести,
и, главное, вывести валюту…
«В чем риск?»
Риск в отсутствии отделений Универсалбанка
в большинстве городов страны.
Если вы из Киева, на одну проблему меньше…
Основная проблема — наличие комиссии
при снятии валюты с БПК:
— через кассы Униерсалбанка 0,9%;
— через кассы А-Банка 2%;
— через банкоматы в Турции и Европе — 2%.
Сейчас через кассы А-банка и Универсалбанка
снятие валюты с валютной карты Монобанка
идёт с комиссией = 0,9%
Мандаринка2013 спрашивает
про валютные ОВГЗ,
а не депозиты.
С валютных ОВГЗ валюту возвращают на БПК.
и демонстративно плюёт на власть…
пiд матрасом, то на валiдолi
можна зекономити…