Дедалі більше українців освоюють інвестиції в іноземні акції. Проте інвесторам-початківцям важливо пам'ятати, що акції, хоч і відносяться до потенційно високодохідних, але залишаються ризиковими інвестиціями. Про те, як зменшити ці ризики, розповіла ЕП Тетяна Попович, співголова Комітету банківських та фінансових послуг Американської торговельної палати, директор з ринків капіталу в Альфа-Банку Україна.
Сім простих правил, які допоможуть знизити ризики інвестицій в акції
Про підвищений інтерес до акцій компаній
У 2021 році на світовому ринку акцій спостерігався справжній бум. За останні 12 місяців перетікання капіталу в акції становило понад $1 трлн — це більше, ніж сумарно за попередні 10 років.
Віднедавна іноземні акції стали доступними і для пересічного українського інвестора. Українські інвестори вже давно хотіли б мати можливість легально інвестувати у зрозумілі інструменти.
Йдеться передусім не про професіоналів, а про підвищений інтерес з боку тих, хто чув, знає, цікавиться такими інвестиціями, але ніколи не перераховував гроші за кордон, не вкладав великі суми в такі інвестиційні інструменти, проте хотів би купити цінні папери на невелику частину заощаджень або, наприклад, своєї заробітної плати.
Проте інвесторам-початківцям важливо пам'ятати, що акції, хоч і відносяться до потенційно високодохідних, але залишаються ризиковими інвестиціями. Тому при вкладенні в них грошей варто пам'ятати низку загальних правил.
Читайте також: Фондовий ринок трясе, що буде далі
Що мають знати новачки
1. Потрібно інвестувати ту частку своїх активів, переоцінка яких або втрата частини не принесе відчутний біль.
2. Потрібно вкладати кошти, які у найближчому майбутньому будуть вільні. Це робиться для того, щоб не довелося виходити з цінних паперів та ловити момент негативної переоцінки або, кажучи простою мовою, зі збитками.
Спочатку обсяг інвестування має бути невеликим. 5−10% від ваших активів, щоб зрозуміти, як це працює, щоб спробувати. Потім цю пропорцію можна збільшувати, володіючи здобутими знаннями та досвідом.
3. Є сенс пройти перший шлях інвестора-початківця з невеликою сумою, щоб побачити, де виникають додаткові витрати.
4. Важливо також для себе визначити: ти прийшов інвестувати. Інвестору-початківцю не варто активно торгувати протягом дня, намагаючись вгадати напрямок руху котирувань (на цьому багато новачків втрачають гроші, намагаючись перехитрити ринок).
Все ж таки краще почати з вкладень «у довгу». Потрібно обережно підбирати компанії та ставати їхнім нехай і маленьким, але справжнім акціонером — дізнатися, чим компанія живе, як розвивається. Пожити з нею якийсь час і знайти найбільш вдалий час для продажу акцій.
Загалом інвестиції на довгий час зазвичай завжди себе окуповують. Ринок за весь час свого існування бував волатильним і навіть обвальним, проте все одно відігравав падіння.
5. Крім того, не варто усі гроші вкладати у певний актив, бажано мати диверсифікований довгостроковий портфель акцій.
Це той підхід, який, найімовірніше, може принести гарний результат. А частину грошей (з горизонтом до року) можна інвестувати у ті ж ОВДП: як гривневі, так і доларові.
Як ділити суми для такого інвестування — залежить від співвідношення ризику та дохідності, яку ви собі визначили.
6. Потрібно вкладати у ті сектори економіки та конкретні компанії, які розумієте. Наприклад, останнім часом стали набагато зрозумілішими фармацевтика, туристичний бізнес, круїзні компанії. І тут треба дивитися не лише на гучні імена та події, а й на перспективи цих сфер економіки.
А конкретну компанію важливо добре вивчити. Як говорив Воррен Баффет: «Якщо ви не здатні володіти цими акціями 10 років, навіть не думайте, щоб купити їх на 10 хвилин».
7. І найголовніше — продовжувати займатися самоосвітою в інвестуванні, щоб вкладення не були на хайпі, виходячи лише з чуток та неперевіреної інформації. Зараз дуже багато доступної аналітики, і далеко не вся вона професійна. Найважливіша інвестиція, яку ви можете зробити — це інвестувати в себе.
Звичайно, дотримання цих доволі простих правил не гарантує успіху інвестицій. Але це робить інвестиції в такі ризикові активи як акції, для пересічного інвестора максимально зрозумілими і безпечними.
Читайте також: Чому книги «як стати мільйонером» не роблять багатшими
Коментарі - 2