Цього тижня, доки частина інвесторів намагала розшифрувати натяки ФРС та зрозуміти, що регулятор робитиме з ключовою ставкою, деякі спробували швидко заробити на «хайпових» акціях. До яких наслідків це призвело та що найбільше впливало на ринки, розповів засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
«Диванні інвестори» знову в грі: як за день ціна акцій Bed Bath and Beyond зросла на 70%
Ринкові очікування
Чи ми вже покінчили з ведмежим ринком та попереду нас чекають роки безперервного процвітання, чи все ж таки зростання ринку протягом останніх двох місяців — це тимчасовий «відскок», після якого на нас чекає падіння до нових мінімумів? — саме це питання не дає спокою інвесторам.
Скільки всього було сказано на цю тему, скільки аргументів висунуто, статистичних даних наведено, графіків намальовано, а остаточної відповіді все ж немає. Одні, як Майкл Бьюрі, чекають на крах, повністю розпродавши свій портфель, інші, як Кеті Вуд, сповнені оптимізму і продовжують купувати. Хто з них виявиться правим — ніхто не знає, і думаю, що минулий тиждень навряд чи додав визначеності у цьому питанні.
Китайський розворот
На початку тижня засмутив Китай, оголосивши про гірші, ніж очікувалося, макроекономічні показники та зниження ставки Народним банком Китаю для того, щоб стимулювати економіку.
Все ж таки, глобальні та внутрішні проблеми даються взнаки, і економіка Піднебесної, яка, як раніше здавалося, летітиме вперед завжди, починає гальмувати. Якось забагато в Китаї стає проблем, щоб Сі Цзіньпін тихо й спокійно залишився правити на ще один, не зовсім конституційний, термін.
Чого чекати від ФРС
Головною подією тижня мали стати Протоколи останнього засідання ФРС, адже навколо інфляції, дій центрального банку та можливої рецесії і точаться основні інтелектуальні баталії інвестиційного світу.
Звісно, інвестори сподівалися, що протоколи продемонструють бажання членів комітету з монетарної політики підвищити ставку на наступному засіданні, у вересні, лише на 50 б.п. Хоча ймовірність того, що підвищення складе 75 б.п., розрахована на основі даних із ринку деривативів напередодні оприлюднення, становила 61%.
Частково очікування інвесторів виправдалися, оскільки, згідно протоколів, керівники ФРС визнали, що є ризик того, що занадто агресивне підвищення ставки може створити невиправдані труднощі для економіки. Але, з іншого боку, на їх думку, зарано говорити про пом’якшення монетарної політики, доки не буде чітких доказів того, що інфляція знижується.
Минулого місяця вона справді знизилася, але одного місяця мало — потрібно хоча б три, для того, щоб робити якісь висновки. Загалом, перша реакція ринку на протоколи була позитивною, все зазеленіло, але вже через півгодини песимізм ведмедів знову взяв гору.
Читайте також: Tesla, General Motors і Toyota: хто ще виграє від «Закону про зниження інфляції»
Мабуть, для стійкого оптимізму потрібні нові макроекономічні дані, що свідчать про покращення ситуації, або хоча б обнадійливі промови керівників ФРС. Шанс на друге у нас є — вже 25−27 вересня відбудеться черговий щорічний з'їзд керівників центральних банків у Jackson Hole, де голова ФРС поділиться зі світом свої баченням майбутнього.
Європа занурюється у кризу
Якщо після оголошення даних за липень, з’явилася надія, що інфляція у США почала знижуватися, хоча я особисто впевнений, що нас ще чекатимуть сюрпризи, то у Європі зростання цін тільки набирає обертів.
Інфляція у Великобританії сягнула 10,1%, що є сорокарічним максимумом, та, за прогнозами економістів, продовжить зростати. У ЄС в липні зростання цін склало 8,9% — «прогрес», порівнюючи з 8,6% у червні. Тож, найімовірніше, центральні банки продовжать затягувати паски, і для ринків це не обіцяє нічого гарного.
Читайте також: ЄЦБ активно скуповує держбонди слабких економік єврозони — Financial Times
Турецька школа економіки
А ось турецький центральний банк, керований невидимою, проте сильною рукою Президента Ердогана, продовжує демонструвати новаторські підходи, які, наймовірніше, закінчаться фінансовим фіаско. На фоні інфляції у 80%, центральний банк Туреччини знизив ставку з 14% до 13%.
Краще за Timothy Ash з BlueBay Asset Management й не прокоментуєш: «Ще один ідіотський вчинок. Безглуздий хід. Очевидно, що вони отримали готівку в кишені з Росії та Перської затоки і думають, що можуть знизити ставки та утримати ліру».
Після таких вчинків турецької влади починаєш хвилюватися, щоб наш президент від Ердогана нічому поганому у Львові не навчився. У нас з економікою і так не все гаразд, але якщо до трускавецької школи ще й стамбульська додасться, то може бути зовсім біда.
Тиждень «реддітів»
Доки серйозні економісти та впливові інвестори обговорюють, що буде з економікою та світом, роздрібні інвестори намагаються заробити «швидкі» гроші. Так звані «реддіти» — роздрібні інвестори, — які згуртовано заганяли ціни на деякі компанії до захмарних висот, змушуючи професійних інвесторів, що грають на пониження, втрачати мільярди, знову активізувалися.
Читайте також: Alibaba загрожує вигнання з американських бірж: що буде з її акціями
Цього разу їх мішенню стала компанія Bed Bath and Beyond: протягом тижня акції торгувалися в діапазоні від $10 до $28 за акцію, коливання цін протягом однієї торгової сесії сягало 70%, доводилося зупиняти торги, щоб якось нормалізувати ситуацію.
Ось що відбувається, коли ринок перетворюється на казино з дешевими грошима. Деякі інвестори заробили мільйони, але впевнений, що більшість «реддітів» втратили гроші, адже купували за високими цінами з вірою, що «акції лише зростають». Гарний урок, але, на жаль, не всі роздрібні інвестори готові вчитися — простіше, робити «ставки». Як мінімум, поки є гроші.
Коментарі - 1