Міжнародний фінансовий консультант і автор книги «Коли погано — це добре» Ісаак Беккер розповів Forbes, чому мільйони інвесторів зараз приречені на втрати. «Мінфін» обрав головне.
На чому втрачають мільйони інвестори-початківці
На біржу прийшли не інвестори, а гравці
Початківець на фондовому ринку не інвестує в класичному розумінні цього слова, а просто грає, натискаючи кнопку на смартфоні. Час спуститись на землю і згадати, що інвестиції не передбачають гарантованого результату, вважає Ісаак Беккер.
На загальних зборах акціонерів Berkshire Hathaway, які відбулися 1 травня, Воррен Баффет відзначив, що онлайн-брокер Robinhood і подібні йому компанії широко використовують у своїй роботі «інстинкт гравця», властивий сучасному суспільству.
Раніше регулятор ринку цінних паперів в штаті Массачусетс зажадав анулювати брокерську ліцензію Robinhood, оскільки ця фірма стала відомою після низки гучних історій, коли дрібні інвестори з форумів Reddit маніпулювали акціями Gamestop і ще декількох компаній. Важко сказати, яке майбутнє чекає Robinhood, але «інстинкт гравця» нікуди не дінеться. А це досить небезпечне явище в епоху масових інвестицій.
Щось подібне зараз відбувається на біржах у багатьох країнах світу.
Читайте також: Топ-10 брокерів, за допомогою яких можна купити акції на іноземних фондових біржах
Середня дохідність на фондовому ринку 4,25%
Минулий рік був унікальним з багатьох причин. Наприклад, роздрібним інвесторам не бачити б такого щастя, якби у березні 2020 року ФРС різко не знизила базову выдсоткову ставку майже до нуля.
Завдяки цьому кроку гроші стали дуже дешевими і доступними. Ними практично «залили» весняне падіння ринку, як водою заливають пожежу. Одним з основних бенефіціарів в даному випадку став масовий інвестор. Однак, потрібно пам'ятати, що голова ФРС Джеремі Пауелл витратив свій останній «патрон». За великим рахунком більше стріляти нічим.
Ось чому зараз логічно було б згадати, що інвестиції не передбачають гарантованого результату. Чим більше грошей ти хочеш заробити, тим більше ризику для своїх заощаджень ти погоджуєшся взяти на себе. А сучасний «новобранець» на фондовому ринку не інвестує в класичному розумінні цього слова, а просто грає, натискаючи кнопку на смартфоні. Це можна робити довго і багато разів — є тільки одне обмеження: сума коштів на твоєму рахунку.
Класичний підхід до інвестування на фондовому ринку передбачає копітку працю, яка може принести середньому інвесторові не так багато.
За 20 років, що закінчилися 31 грудня 2019 року, зростання індексу S&P 500 становив в середньому 6,06% на рік. За даними компанії Dalbar, середньостатистичний інвестор на фондовому ринку отримав дохідність всього 4,25%. Думаю, що знання цих даних сильно б зменшило ентузіазм тих, хто хоче швидко збагатитися.
Читайте також: У квітні фондовий ринок рекордно ріс. Що буде в травні
Як пандемія змінила інвестування
Гра для мільйонів не передбачає великих зусиль з боку її учасників. Щоб вирішити цю проблему, інвестора під час пандемії «підсадили на голку»: заробили онлайн-фабрики інвестиційних ідей.
Вони всюди, починаючи з сайту брокера і закінчуючи десятками каналів у соціальних мережах. За тебе все зробили — залишилося тільки прикинути, що краще, або подивитися, на що «клюють» твої друзі, і вперед. При цьому далеко не всі усвідомлюють, що більшість мережевих «гуру» ніким не регулюються і ні за що не відповідають.
Зникає поступово і кількісний ценз на суму інвестицій на фондовому ринку. Вже не потрібно мати багато грошей, щоб купити акції, облігації або, скажімо, біржові фонди.
Тобі навіть для початку можуть дати щось безкоштовно. Згаданий Robinhood не бере комісії за торгівлю цінними паперами. Cripto.com пропонує купити найуспішнішу цього року криптовалюту Dogecoin, починаючи з $1. Все на ринок! Кожен може випробувати свою удачу.
З'являються і спеціальні інструменти, які відображають запити сучасного гравця. У березні вийшов на ринок біржовий фонд VanEck Vectors Social Sentiment ETF (BUZZ), завданням якого є відстеження і відбір за спеціальною методикою 75 акцій великих американських компаній, про які в «позитивному ключі» пишуть в онлайн-джерелах, включаючи соціальні мережі, новини, повідомлення в блогах тощо.
На даний момент на перших рядках в портфелі цього ETF перебувають папери Boeing, Apple, Amazon.com, Advanced Micro Devices, Tesla, Square, The Walt Disney та інші.
Читайте також: Як купити акції Apple і Tesla в Україні
Багато хто не готовий нести ризики
Майбутнє передбачити неможливо, але є речі, які ми добре знаємо з минулого досвіду. Очевидною загрозою для новоспечених інвесторів на тринадцятому році «бичачого» ринку є криза чи сильна корекція, наприклад майже на 50−60%, як це сталося з багатьма приватними портфелями у 2008 році. Тоді довелося чекати довгих п'ять років, щоб ринок відновився. Саме в цей час, як говорить Воррен Баффет, всім стає видно, «хто купався голим».
Чому? Справа в тому, що інвестор, який захопився на зростаючому ринку чужими ідеями, не в змозі зрозуміти і прийняти кардинально іншу ситуацію. Його портфель, як і його особисті фінанси, часто не налаштований на можливий обвал. У такі часи безсилі поради брокера, а соцмережі накриває хвиля песимізму.
І тут переважна більшість або фіксує свої збитки і йде, або, що ще гірше, не здається і починає боротися з кризою, втрачаючи залишки своїх грошей. Як правило, після таких потрясінь люди на біржу вже не повертаються.
Єдиний вихід, який я бачу в цій ситуації, полягає в тому, щоб самостійно або за допомогою професіоналів уважно проаналізувати свій інвестиційний портфель і привести його у відповідність з вашими особистими завданнями і тим ризиком, який ви і ваша сім'я готові на себе взяти. Не тягніть! Гра на гроші має, як правило, вирішений результат для тих, хто сів за стіл, не розуміючи до кінця, у що і як тут грають.
Коментарі - 4
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/166782/
-Вы тоже скажите, что у вас давление 120 на 80.