На початку тижня очікувалося, що його головними темами стануть ринок праці, нафта та новий «африканський» штам вірусу. Але, як виявилося, Глава ФРС вирішив також отримати свою частку уваги від інвестиційної спільноти, чим суттєво розбурхав ринки. Чи є приводи у інвесторів для занепокоєння, розповів у фейсбук фінансист, засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
Чи наважиться ФРС вкрасти «Санта-Клаус ралі»
ФРС та Omicron — головні ризики ринків
Виступаючи у вівторок перед Банківським комітетом Сенату США, Пауелл вже не стверджував, що інфляція має тимчасовий характер, а припустив, що вона залишиться високою і наступного року. Зокрема, Глава ФРС заявив, що «економіка на підйомі, а інфляційний тиск посилився», і на його думку «є сенс обговорити можливість закінчення програми згортання викупу облігацій, можливо, на кілька місяців раніше».
А це означає, що і підвищення ставки очікується раніше, ніж прогнозувалося. Після виступу Пауелла ринок оцінює шанси на те, що підвищення ставки може статися вже у травні як 50:50. Закономірно, що після таких новин від «нео-яструба» ринок почервонів, чекаючи важких часів та дорогого капіталу.
Але з огляду на кількість надрукованих грошей, смуток на ринку тривав недовго і в середу все зазеленіло знову. День, напевно, так і закінчився б зростанням, якби не проклятий Omicron, який уже дістався Америки. Варто було трейдерам дізнатися про перший випадок зараження у США, як акції впали, закінчивши позитивний, загалом, день у червоному. З іншого боку, погані новини можуть просто стати хорошими. Якщо вірус розгуляється, то Пауелл, який прямо сказав, що «Omicron представляє ризик» для економіки, може і зменшити запал посилення монетарної політики.
ОПЕК залишився вірним собі
Нафта продовжувала падати протягом усього тижня, в очікуванні засідань ОПЕК та ОПЕК+, відповідно, запланованих на середу та четвер. Нічого несподіваного не сталося — учасники картелю плюс Росія залишилися вірними початковим планам збільшити обсяги виробництва нафти на 400 тис. на день, починаючи з січня, але пообіцяли, що готові будуть швидко відреагувати, якщо ринок потрібно буде підтримати. Від таких рішень ціни на нафту продовжили знижуватися, але трохи пізніше, мабуть, згадавши про те, що підтримка зі сторони ОПЕК+ гарантована, вони потихеньку поповзли вгору.
Читайте також: Дохід 44% за 2 місяці: найкращого інвестора «Мінфіну» не зупинив навіть спад ринку
Прогнози на майбутнє різні: Goldman Sachs передбачає, що ціни на нафту триматимуться на рівні $80 за барель до 2023 року, а ось Deutsche Bank вважає, що реалістичніший ціновий рівень найближчим часом — це $67 за барель. Хто має рацію — покаже час.
Роботи більше, зарплати вищі
Родзинкою тижня мав стати звіт про ринок праці, опублікований у п'ятницю. Артпідготовка розпочалася вже у середу, з публікації даних ADP (Automatic Data Processing). Замість очікуваних 506 тисяч нових робочих місць у приватному секторі, фактична кількість склала 534 тисячі, що, природно, аргумент на користь зростаючої економіки, інфляції та рішучих дій ФРС.
Кількість нових заявок з безробіття, оголошене в четвер, склала 222 тисячі, що більше рекордного мінімуму минулого тижня в 199 тисяч, але й суттєво менше за очікувані 240 тисяч.
Звіт про ринок праці від Бюро трудової статистики, головну подію тижня, буде опубліковано сьогодні за годину до початку торгів і, як очікується, кількість створених робочих місць зросте з 531 тисячі, у жовтні, до 573 тисяч у листопаді. Рівень безробіття, за прогнозом, знизиться до 4,5%, з жовтневих 4,6%. Також очікується, що в річному вимірі середня ставка погодинної оплати зросте на 5%, що більше, ніж 4,9% минулого місяця, і може стати максимальним результатом, починаючи з лютого поточного року.
Читайте також: Всі інвестиції в одному додатку. Що таке Multi Invest і навіщо він інвестору
Якщо очікування стануть реальністю, то, в принципі, це запалює «зелене» світло Пауеллу та Ко на шляху до скорочення програми викупу та можливого підвищення ставок у першій половині 2022 року.
І про посилення монетарної політики, найімовірніше, буде оголошено на найближчому засіданні ФРС, 14−15 грудня. Якщо такий сценарій стане реальністю, а завадити його реалізації може, на мій погляд, лише відверто слабкий звіт про ринок праці або згубний ефект Omicrona, то «Санта-Клаус ралі» закінчиться, так і не розпочавшись. ФРС запросто може його вкрасти.
Коментарі