Віталій Сівач, трейдер групи ICU, розповів «Мінфіну», як розвиватимуться фондовий та криптовалютний ринки, чи варто чекати на корекцію і коли.
Інфляція і зміцнення долара у 2022 році: як відреагують акції і криптовалюта
Вартість цінних паперів надмірно завищена
Протягом останніх двох років ринок акцій ріс завдяки політиці монетарного стимулювання з боку ФРС США та ЄЦБ. Близько $10 трлн було випущено у світову фінансову систему. Завдяки такій потужній грошовій ін'єкції ціни на більшість активів виросли, зокрема, акції технологічного сектора, які зараз торгуються за неймовірно високими мультиплікаторами.
Наприклад, якщо середнє значення мультиплікатора Price/Earning індексу NASDAQ коливалося з 2004 року в межах від 18 до 45 пунктів, то наразі воно сягнуло 131,5. Для того, щоб індекс повернувся до своїх середніх значень, мають утричі вирости доходи компаній, або ціни на їх акції мають впасти утричі. Але певна корекція має статися, оскільки вартість цінних паперів виглядає надмірно завищеною.
Динаміка індексу NASDAQ
Джерело: Bloomberg
Читайте також: Плюс 840% за 4 роки: як заробити на вітчизняному фондовому ринку
Динамічний ріст показали також криптовалюти
З березня 2020 року Bitcoin додав у вартості близько 850%, а Ethereum — близько 3700%. Важко сказати, що в історії фондового ринку може конкурувати з такими результатами. Багато людей стали мільйонерами за дуже короткий проміжок часу.
Динаміка Ethereum
Джерело: Bloomberg
Водночас, зростання цін на товарних ринках спричинило рекордну інфляцію. Наразі ФРС і ЄЦБ, ризикуючи втратити над нею контроль, вирішили згорнути програму монетарного стимулювання швидше, ніж це очікувалося раніше. Ймовірно, воно буде повністю зупинено в березні 2022 року. Такі дії з боку регуляторів задаватимуть основну динаміку на ринку інвестиційних інструментів наступного року.
Читайте також: Як створити «холодний» гаманець для криптовалюти
У 2022 році ріст на ринку акцій може уповільнитися
Без нових грошей буде менше нових покупців, які штовхали і так високі ціни ще вище. Ціни на акції growth сектора можуть досить різко впасти. Також про початок корекції може сигналізувати долар, що зміцнюється, — він є класичним активом-сховищем для інвесторів під час ринкової корекції.
Динаміка долара
Джерело: Bloomberg
Але ситуація на ринку акцій виглядає не так погано. Економіка США продовжує зростати на рівні 5,5%, безробіття знижується, пакет фіскального стимулювання повинен підтримувати зростання реальної економіки.
Ймовірно, ми побачимо досить різку, але короткострокову, корекцію на ринку акцій, на яку багато хто вже зачекався. Наприклад, якщо індекс S&P 500 впаде з 4680 до 4000 пунктів, або навіть до 3500, то така корекція буде влучним моментом для покупки акцій.
Динаміка S&P 500
Джерело: Bloomberg
Також завдяки припиненню монетарного стимулювання слід очікувати на ротацію з перегрітого за всіма параметрами акцій сектора growth (переважно індекс Nasdaq) у сектор value. Зважаючи, що реальна облікова ставка доволі негативна, то реальні активи, як-от нерухомість, товарні ринки та акції, повинні мати попит.
Читайте також: Чому Україні потрібний свій фондовий ринок
Коли чекати зміцнення гривні
Через високу інфляцію облікові ставки на казначейських облігаціях США виростуть. Ріст номінальних ставок може продовжити тенденцію на зміцнення долара й надалі. Сильний долар може негативно вплинути на зростання в країнах з економікою, що розвивається, як-от Україна.
Водночас, висока інфляція буде підтримувати високі ціни на товарних ринках. Україна, як експортер зерна і залізної руди від цього тільки виграє. Гривня може короткостроково продовжувати девальвувати проти долара, але наприкінці лютого в 2022 році цей процес має зупинитися.
Це буде цікавий момент для продажу доларів на безпоставкових валютних форвардах (NDF). Наразі багато експортерів з нетерпінням очікують на момент, коли вони зможуть продати валюту якомога дорожче.
Коментарі