Люди, які заощадили певну суму коштів — хоча б декілька тисяч доларів, — наважуються на інвестиції у нерухомість. Але визначитися, куди краще вкластися — у житлові або комерційні «квадрати», — буває непросто. Про особливості інвестування у складські приміщення та квартири в котеджному містечку, на яку дохідність можна розраховувати, і наскільки ліквідними є такі об'єкти, йшлося на чергових інвестиційних дебатах.
Інвестиції в токенізовані таунхауси чи класичні вкладення в склади: що обирають українці
Головними опонентами у других інвестиційних дебатах, присвячених темі дохідної нерухомості, стали засновник і керівник девелоперської компанії Smart Development Андрій Трухан та Павло Кравець, керівник відділу продажів проєкту PORT Lviv від девелопера Alterra Group.
Малоповерхова житлова нерухомість та її козирі
Власник і CEO Smart Development Андрій Трухан переконаний у великих перспективах ринку будівництва житлової нерухомості. Підставами так вважати є те, що близько 2,4 млн українців залишилися без житла, а це понад 100 млн кв. м. Такі втрати — це довгостроковий маркер розвитку ринку.
До війни питома вага всіх продажів із нерухомості була зосереджена в Києві в пропорції 55/45 до житла у Київській області. Зараз ситуація змінилася, і область переграє столицю у співвідношенні 61/39. Причиною цьому, за словами експерта, є, насамперед, вартість житла, яка у передмісті є дешевшою. До того ж, можна купити не квартиру, а будинок або таунхаус, і мати низку переваг, як-от: власне укриття, змога підключитися до трансформатора в часи блекауту тощо.
«Зараз йде перерозподіл ринку саме в плані з квартирної до малоповерхової забудови, в якій на сьогодні системних гравців не так вже й багато», — зауважив Андрій Трухан.
Одним із лідерів ринку у ніші таунхаусів є Smart Development. Для зручності інвесторів компанія токенізувала свої проєкти. Тобто поділила їх на окремі токени, які можна придбати на етапі будівництва об'єкту та перепродати після здачі житла в експлуатацію. Серед їхніх переваг:
- низький поріг входу в інвестицію — від $500 за один юніт;
- можливість володіти не цілим об'єктом, а його частиною;
- орієнтовна дохідність — 23% річних у валюті;
- висока ліквідність.
Складська нерухомість: безпрограшний варіант для інвестора
Про переваги інвестування в комерційні квадратні метри розповів керівник відділу продажів проєкту PORT Lviv від девелопера Alterra Group Павло Кравець. За його словами, останніми роками для малого та середнього бізнесу гостро стоїть проблема якісних нових приміщень — як складських, так і виробничих. Особливо відчутний дефіцит малих площ, попит на які постійно зростає.
«Складська нерухомість сьогодні має капіталізацію в розрізі 15−20% і надзвичайно низьку вакантність: на ринку Києва — близько 4−5%, Львова — близько 5−6%», — проінформував Павло Кравець.
Ринок складської нерухомості малих площ є новим для України, а тому тут дуже низька конкуренція. Одиниці компаній будують подібні об'єкти, але ніхто з них, на відміну від Alterra Group, не дає можливості інвестору стати власником приміщення.
«На сьогодні понад 140 інвесторів зайшли в наші об'єкти, такі як PORT, PROSTIR, JOULe. Із ними працюють хороші надійні орендарі, адже нашими партнерами, нашими орендарями і власниками є авторитетні компанії, такі як Київстар, Омега, Нова Пошта, ІТС і багато інших. Тільки у Львові у логістичному комплексі PORT понад 80 резидентів», — підкреслив керівник відділу продажу PORT Lviv.
PORT Lviv
Він також назвав й інші аргументи на користь інвестування в комерційну нерухомість. Серед основних:
- майже нульова амортизація, не потрібно додаткових вкладень в ремонтні роботи об'єктів;
- управління нерухомістю професійним управителем;
- висока ліквідність;
- орієнтовна дохідність — від 12% річних у валюті.
Наприкінці ефіру для глядачів було відкрито голосування, де вони могли віддати голос за той проєкт, який їм найбільше сподобався і куди б без вагань вклали свої кошти. Доводи Павла Кравця виявилися переконливішими — Alterra Group, яка пропонує класичне інвестування в комерційну складську нерухомість, набрала більшу кількість голосів і стала переможцем у дебатах.
Як заробляти з Alterra Group
Alterra Group — це українська компанія, що спеціалізується на девелопменті та управлінні комерційною нерухомістю «під ключ». В управлінні компанії 35 об'єктів загальною площею 175 тис. кв. м, 8 девелоперських проєктів на різних стадіях будівництва. Alterra Group реалізовує складські та виробничі комплекси, бізнес-центри, торгові та торгово-розважальні центри у всій Україні — у Києві, Дніпрі, Харкові, Львові.
Компанія дає можливість інвестору стати власником приміщення в межах цілого великого логістичного комплексу чи бізнес-хабу. Формат співпраці наступний: Alterra Group будує багатофункціональний комплекс, який має декілька будівель. Інвестор може купити конкретне приміщення, на яке на фіналі будівництва одержить право власності. Чек входу в інвестицію не низький — близько $40 тис., але умови максимально комфортні.
«Зараз у пропозиції компанії, наприклад, приміщення площею 160 кв. м. Його ринкова вартість складає $140 тис. На сьогодні можна зайти з першим внеском у розмірі 30% — тобто $40 тис. Решта суми розтерміновується зручними платежами до здачі об'єкта в експлуатацію», — деталізував керівник відділу продажу PORT Lviv, Alterra Group.
У подальшому інвестор може свою нерухомість або продати, або здавати в оренду. Більшість інвесторів, за словами Павла Кравця, обирають формат здачі в оренду. До цього їх мотивує хороша дохідність — від 12% річних у доларах. При цьому Alterra Group за бажанням інвестора може забезпечити якісне управління його «квадратами»: від роботи з орендарями до організації всіх операційних процесів.
PORT Lviv
Не складає труднощів і процес виходу з інвестиції. Причому це можна організувати як до здачі об'єкта в експлуатацію, так і після.
«До моменту введення об'єкта в експлуатацію клієнт може розірвати угоду з поверненням коштів від нас, як від забудовника. Також він може перепродати свої „квадрати“ іншому інвестору. Цим може зайнятися Alterra Group, це абсолютно безкоштовно, без будь-яких витрат для нашого клієнта», — наголосив експерт.
Після того, як інвестор отримав право власності на нерухомість, він на власний розсуд може розпоряджається своїм об'єктом і самостійно вирішувати — тримати його, продавати саме приміщення чи разом із бізнесом.
За словами керівника відділу продажу PORT Lviv, Alterra Group, ліквідність складських приміщень, особливо малих площ, на сьогодні є дуже високою.
«Перед будівництвом проєкту ми проводимо дуже детальний маркетинговий аналіз існуючого стану ринку і закладаємо в архітектурну концепцію такі рішення, які будуть максимально гнучкими під різні потреби. Тому, ті складські приміщення, які ми продаємо, на сьогодні альтернативи в принципі не мають», — наголосив Павло Кравець.
Підтвердженням слів експерта у затребуваності таких форматів є, зокрема, те, що, скажімо, у проєкті PORT Lviv, загальною площею біля 50 тис. кв. м, перша черга уже на 95% продана. Друга черга, яка зараз на етапі десь 30% будівництва, розкуплена вже на понад 60%, і щотижня укладаються нові угоди.
Нагадаємо, що наступний прямий ефір дебатів щодо інвестицій у готельний бізнес або у землю сільськогосподарського призначення відбудеться у середу, 25 жовтня, о 19:00 на каналі Monitor.Estate на платформі Youtube.
Коментарі - 2