«Дно», якого досягнув американський ринок акцій в червні, виявилося не зовсім «дном»: індекс S&P 500 знизився до дворічних мінімумів і ймовірність подальшого падіння зберігається досить високою. Про підстави для таких невтішних прогнозів та перспективи для інвесторів, розповів засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
Як Банк Англії врятував країну і чому ФРС не бере з нього приклад
Банк Англії запобіг краху пенсійних фондів
Безумовно, героєм минулого тижня став Банк Англії, якому довелося рятувати фінансову систему країни від можливого колапсу, викликаного діями нового уряду.
Нагадаю, що уряд вирішив покращити економічну ситуацію в країні знизивши податки та компенсувавши втрату податкових надходжень борговими запозиченнями, що призвело до стрімкого зростання дохідності облігацій.
В свою чергу, це викликало значні проблеми в середовищі британських пенсійних фондів, що стикнулися з проблемами ліквідності. Саме їм і прийшов на порятунок Банк Англії, який почав купувати британські державні облігації, що допомогло суттєво знизити їх дохідність і дало можливість фондам уникнути банкрутства, а фінансовій системі країни значних проблем.
Розворот чи ні
Оголошення Банком Англії про купівлю держоблігацій було сприйнято багатьма, як «розворот» в бік пом’якшення монетарної політики, і інвестори вмить зробили проекцію дій британців на інші фінансові ринки, насамперед США, що в середу суттєво штовхнуло індекси вгору.
Навіть почалися розмови про те, що нарешті ринки досягли «дна», а центральні банки знову «розвернуться» в бік ліберальної політики, і це, мабуть, нагадало інвесторам про звичну теплу ванну, повну безкоштовних грошей.
Але вийшло інакше, і вже в четвер ілюзії змив холодний душ не дуже приємних економічних та корпоративних новин та виступів керівників ФРС.
Читайте також: Як інвестору пережити падіння ринку
ІТ-гіганти втрачають привабливість
Apple оголосив про зниження попиту і плани компанії не збільшувати обсяги виробництва iPhone. Після цього аналітики Bank of America знизили рекомендацію щодо привабливості акцій Apple і вже не радять їх купувати. Тільки в четвер ціна впала майже на 5%.
Голова Meta Марк Цукерберг публічно заявив, що компанія зупиняє прийом на роботу нових співробітників та планує реструктуризацію. Акції втрачають вартість, а капіталізація технологічного гіганта вже стала меншою за капіталізацію старомодної ExxonMobil.
Goldman Sachs активно скорочує штат інвестбанкірів по всій країні. Це означає, що активність у сфері злиттів, поглинань, IPO, випуску облігацій, тощо суттєво зменшується.
Є й інші «чудові» корпоративні новини від компаній поменше, але всього не перерахуєш. Хоча, впевнений, що багато цікавого почуємо від компаній під час квартальних дзвінків, які вже ось-ось почнуться.
Читайте також: Три тижні з iPhone 14: як відреагували на новинки акції Apple
ФРС тримає курс
Якщо хтось розраховував, що ФРС теж піде шляхом Банку Англії, то, мені здається, даремно. Лоретта Местер, голова ФРС Клівленда, і оком не моргнула від дій британських колег і впевнено заявила, що «вона не бачить жодних загроз для нормального функціонування фінансових ринків», а ФРС має підвищити ставку до 4.25%-4.50% і тримати на цьому рівні певний час.
Такої ж думки про майбутнє і голова ФРС Атланти Рафаель Бостік. Він вважає, що умовах, коли «немає очевидного прогресу в боротьбі з інфляцією», ФРС має підтримувати «стримуючі» відсоткові ставки на рівні 4.25%-4.50%, на кінець року, що передбачає підвищення на 75 бп в листопаді та 50 бп в грудні.
Читайте також: Ринки впали після засідання ФРС: 9 головних тез Пауелла, які налякали інвесторів
Чого чекати
Залишається чекати сезону корпоративних результатів, який розпочинається вже наступного тижня, але навряд чи трапиться диво, і компанії масово порадують інвесторів високою прибутковістю та райдужними перспективами. Швидше за все, на нас чекатиме зниження прогнозів і погіршення рекомендацій від Wall-Street.
У поєднанні з жорстокою політикою від ФРС, яку він поки що не збирається змінювати, це все виглядає не надто оптимістично.
Але ніколи не можна виключати «чорних лебедів». Завжди щось може «зламатися», як в 2008-му «зламався» Lehman Brothers. Подія такого рівня напевно змусить ФРС задуматися, а може й «розвернутися», але, мені здається, краще, щоб до такого, не дійшло.
Спокійніше буде пережити рецесію, падіння ринків та дочекатися відродження, яке завжди рано чи пізно наступає.
Коментарі - 3
«ймовірність подальшого падіння зберігається досить високою»