14 лютого відбулося закрите засідання ради керуючих ФРС США. Зазвичай такі засідання не є екстраординарною подією. Та очікування посилення політики Федрезерву примушують інвесторів нервово реагувати на будь-які новини від регулятора. У п’ятницю індекс S&P 500 впав на 1,9%, Nasdaq 100 — на 3%. «Червонів» ринок і в понеділок. Чому ж інвесторів так лякає підвищення ставки ФРС і як це впливатиме на ринки, — пояснює «Мінфін».
ФРС готова підвищувати ставку: чому цього так бояться інвестори
Про що говорили на закритому засіданні
Темою вчорашнього позачергового засідання було заявлено «обговорення політики облікових ставок, що стягуються резервними банками у системі ФРС». Що це означає? За цими ставками комерційні банки залучають позики, якщо в них виникає дефіцит грошей.
У середині березня минулого року регулятор вже пом'якшував умови такого кредитування. Тоді терміни позик було подовжено до 90 днів, а також знижено спреди зі ставками овернайт. Це було зроблено для того, щоб банки мали достатньо коштів у разі непередбачених шоків. Попередня нарада у ФРС із такою ж темою відбулася 18 січня.
Тобто нічого «екстренного» не відбулося. Тоді в чому ж причина термінового зібрання?
На думку оглядачів, засідання було проведене радше для психологічного ефекту. Регулятор продемонстрував, що у разі потреби готовий оперативно реагувати на виклики.
Чотири причини боятися підвищення облікової ставки ФРС
Напередодні засідання експерти активно обговорювали інше питання — прийдешнє підвищення ключової ставки ФРС. Чому ринки так лякає це рішення, як взагалі ключова ставка впливає на фондовий ринок?
По-перше, чим вища ставка, тим дорожче спекулянтам брати в борг, щоб купувати акції. Далеко не всі спекулянти будуть згодні на нові умови або зменшать обсяги позик, що залучають. Відтак спекулятивні покупки можуть знизитись.
По-друге, багато компаній оцінюються за моделями дисконтування грошових потоків, які очікуються у майбутньому. Чим вищою є дисконтна ставка (облікова ставка), тим нижчою є дисконтована вартість майбутніх грошових потоків сьогодні, отже, ціни на такі акції падатимуть.
По-третє, чим вищою є облікова ставка, тим більшим є фінансовий тиск на компанії, бо всі вони мають борги. Зі зростанням облікової ставки витрати на обслуговування боргу зростуть, що сильно вдарить по прибутку.
«Це легко уявити, якщо порівняти витрати за боргом 0,5% та 1,5%. Тобто у другому випадку на обслуговування боргу необхідно виділяти в 3 рази більше коштів. А якщо ставка буде 2,5%, то, відповідно, у 5 разів. Простий приклад: уявіть, що компанія залучила капітал за ставкою 0,25% і її виплати прив'язані до ставок ФРС. Компанія, наприклад, витрачала на обслуговування боргу $100 тис. У нових реаліях компанія вже витрачатиме на обслуговування боргу $500 тис. при ставці 2,5%», — пояснив «Мінфіну» керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.
По-четверте, висока облікова ставка може знизити кредитування та споживання в економіці загалом, а значить і рівень продажів у компаніях, що також знизить їхню привабливість в очах інвесторів.
Як може змінитися ставка ФРС
Рішення про підвищення ключової ставки регулятор ухвалить у березні. В цьому немає сумнівів. Адже річна інфляція в США перевищила навіть сміливі прогнози експертів.
Так само протидіє інфляції й наш Нацбанк, підвищуючи свою ставку. Вона робить гроші дорожчими, відтак зменшує на них попит.
Із початку пандемії ФРС, навпаки, знизив облікову ставку до історичного мінімуму в 0−0,25%. Таким чином регулятор сприяв накачуванню економіки грошима, аби підтримати її у важкі часи.
За попередніми оцінками, нині Федрезерв підвищуватиме ставку до 5 разів впродовж року. Більшість членів Федерального комітету з операцій на відкритому ринку (FOMC) ФРС очікують, що на кінець цього року ставка перебуватиме в діапазоні 0,75−1%. Найімовірніше, її підвищення продовжиться і в 2023 р., на кінець якого більшість комітету прогнозують ставку 1,25−1,5%, а у 2024 р. вона має сягнути вже 2%.
Деякі аналітики прогнозують, що ФРС доведеться займати більш «яструбину» позицію. Аналітики Goldman Sachs вважають, що регулятору доведеться підвищувати ключову ставку 7 разів. Про це фахівці заявили минулої п’ятниці, коли з’явились нові інфляційні дані.
В інвестиційній компанії переконані, що кожен раз ставку підвищуватимуть на 0,25%. Тобто загалом впродовж року її буде піднято на 1,75%. Водночас, допускають у Goldman Sachs, можливе більш прискорене підвищення ставки. Фахівці допускають, що вже у березні її підвищать відразу на 0,5%.
Голова відділу глобальних економічних досліджень Bank of America Ітан Харріс також передбачає 7 підвищень ключової ставки впродовж року.
На активні дії ФРС очікує і Deutsche Bank. Там переконані, що в березні регулятор наважиться на підвищення ставки на 0,5%, а потім неодноразово впродовж року підвищуватиме її на 0,25%, зрештою довівши до 1,75%.
В тому, що в умовах високої інфляції регулятор вже в березні мав би підвищити ставку відразу на 0,5%, переконаний і економіст Renaissance Macro Research Ніл Дутта. Хоча, на його думку, на такий крок регулятор не наважиться і підвищить її на 0,25%.
Про можливість підвищити ставку в березні відразу на 0,5% почали говорити і в ФРС. Таку ідею висловив президент Федеральної резервної системи Сент-Луїса Джеймс Буллард. На його думку, чотири сильні звіти про інфляцію поспіль вимагають агресивніших дій.
Однак поки що така позиція не знаходить підтримки у більшості членів регулятора. Зокрема, президент ФРБ Канзас-Сіті Естер Джордж заявила про необхідність «систематичного» плану щодо посилення грошово-кредитної політики, але не вважає, що починати слід із такого рішучого кроку.
Читайте також: Купити акції Apple: все, що потрібно знати про компанію, її плани та ціну паперів
Як ще ФРС бореться з інфляцією
Поетапне посилання монетарної політики почалося ще минулого року. Спершу регулятор взявся за зниження програми викупу активів (кількісного пом’якшення). З початку пандемії ФРС щомісяця викуповував казначейські та іпотечні облігації на $120 млрд.
У листопаді минулого року ця програма почала скорочуватись, спершу викуп знизився на $15 млрд, а надалі його вирішили знижувати на 30 млрд щомісяця. Повністю програма має завершитись вже у березні. Тобто далі ніяких викупів регулятор не проводитиме.
Коли центробанк, ФРС, ЄЦБ чи інший регулятор проводить викуп облігацій, ціни на них зростають. А ось дохідність, навпаки, падає.
Що буде після припинення викупу? Облігації все одно випускатимуться. Адже владі необхідно залучати кошти на фінансування бюджетного дефіциту. Але викуповувати ці папери буде вже не регулятор, а сам ринок. Інтерес до облігацій з боку інвесторів підвищиться, зокрема, і через зростання ключової ставки.
Це означає, що з ринку вилучатиметься вільна ліквідність, а значить, гроші вже не будуть, як раніше, вливатися на фондовий ринок. Саме ця обставина стала паливом для стрімкого злету цін на акції у попередні роки. Щойно знизяться обсяги грошей, які обертаються на фондовому ринку, не буде й можливостей для сильного зростання акцій.
Чи падатиме ринок
Фахівці, з якими спілкувався «Мінфін», неоднозначно оцінюють ризики падіння фондового ринку. Як зазначає інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса, компанії дійсно звикли до того, що гроші дешеві, і наразі ще невідомо, як вони відреагують на подорожчання кредитних ресурсів.
Тому питання, що буде з економікою у середньостроковій перспективі, залишається відкритим, і зрозуміти це вдасться хіба впродовж 6 місяців після того, як розгорнеться цикл підвищення ставок.
Водночас, звертає увагу Сергій Фурса, оскільки ФРС підвищуватиме ставку неодноразово, а впродовж декількох підходів, це залишає регулятору варіант для маневру. Федрезерв зможе відслідковувати, як економіка реагуватиме на зміни та коригувати свою політику.
Читайте також: Школа трейдингу: Психологія торгівлі, або чому варто контролювати емоції
Не бачить причин для затяжного падіння фондового ринку співробітник інвестиційної фірми «Конгрес-Інвест» Сергій Гончаренко. За його словами, ФРС постійно інформує про свої наміри, а тому підвищення ставки не стане несподіванкою для інвесторів.
«Виходячи з цього, я не очікую затяжного зниження основних індексів, спричиненого підвищенням відсоткової ставки. Радше це буде падіння в моменті, після виходу відповідних новин, котре поступово викупиться», — уточнює експерт.
На думку засновника компанії Performance Managment Сергія Сарояна, ринки вже підготувались до підвищення ставки і значною мірою врахували цю перспективу у нинішній ціні.
«Щоб ринки продовжували падати ще глибше, потрібні нові приводи. Наприклад, мають виникнути серйозні підозри, що регулятор підвищить ставку не п'ять разів, як очікується зараз, а сім чи більше разів. Тобто має бути якийсь елемент несподіванки, який змусить інвесторів коригувати свої позиції під впливом нових, ще не врахованих факторів», — говорить Сергій Сароян.
Зараз головна інтрига не в тому, чи буде підвищення ставки у березні, а з якою тональністю ФРС оголошуватиме про це рішення.
«Якщо у коментарях до свого рішення чиновники розмірковуватимуть про сильну економіку та необхідність боротьби з інфляцією, то тоді варто чекати на черговий імпульс для падіння індексів. Ці слова будуть інтерпретовані, як збільшення монетарних обмежень», — вважає Сергій Сароян.
Ще один важливий фактор, який може вплинути на ринки, — надмірна нервовість інвесторів.
«Якщо ринковий тренд розвернеться у сторону „коротких“ позицій, може початися ланцюгова реакція. Така ситуація чинитиме тиск на акції, їх ціни знижуватимуться, що провокуватиме подальші розпродажі. На мою думку, світовий фондовий ринок покаже відчутну корекцію до кінця року», — зазначає інвестиційний аналітик Фрідом Фінанс Україна Роман Калиновський.
Читайте також: Джеремі Грентем: вже передбачив 3 бульбашки і пророкує новий обвал ринку
Наразі найбільше від очікувань підвищення ключової ставки постраждали компанії технологічного сектору, які працюють «в мінус», або генерують незначні прибутки.
Саме вони найбільш залежні від кредитних коштів. Водночас стабільні компанії з налагодженими грошовими потоками залишаються стійкішими. Однак і їм ще доведеться пройти через період дорогих грошей.
Процес цей затягнеться на довгий період. Розраховувати ж на різкий обвал, як це було у березні 2020 року, вважають фахівці, не варто. Пристосування бізнесу до нових умов розтягнеться у часі.
Коментарі